Hernie de disc raspuns medic

Hernie de disc
Intrebare postata de danielstanciu25 cu 12 ani in urma

Buna ziua. Am fost diagnosticat la un examen CT cu scolioza lombara dextroconcava , pensarea spatiului iv. L4-L5 si L5-S1, hernie de disc medio-laterala stanga la L5-S1, articulatiile sacro-iliace normale si artroze intervertebrale lombare.Va rog sa-mi spuneti...se impune o interventie chirurgicala...sau cu un tratament bun si un mod de viata adecvat...am sanse sa scap de operatie...? Va multumesc. P.S. Sa incerc si niste infiltratii cu ozon...??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

se recomanda fizio-kinetoterapie intr-o clinica de recuperare medicala, evitarea ridicarii de greutati mai mari de 5 kg, evitarea eforturilor fizice mari, scaderea in greutate daca se impune (supraponderal sau obez), tratament antialgic, antiinflamator nonsteroidian si decontracturant la indicatia medicului curant.
un consult de neurochirurgie se impune in cazul existentei unui deficit motor si/sau dureri nonresponsive la tratamemt timp de cel putin o luna de zile (dureri ce-si pastreaza intensitatea)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernie de disc.

danielstanciu25 (acum 12 ani)

Va multumesc mult pentru raspuns. Am inceput de vreo 10 zile un tratament cu gabapentina si se vad ceva imbunatatiri ( de fapt pot spune ca imbunatatiri majore),pt ca am stat numai la pat in aceste 10 zile si nu am facut efort deloc.Am 186 cm si 89 kg (am avut pana acum vreo 3 saptamani 92 kg dar am mai dat jos cate ceva din surplus...si as dori sa ajung pe la 83-85 kg).O sa incerc si o fizio-kinetoterapie...si desigur am sa tin cont de sfaturile dvs cu privire la evitarea eforturilor , mai ales ca stiu prin ce dureri cumplite am trecut.Va multumesc inca odata si va doresc multa sanatate..! P.S Discurile herniate isi mai pot reveni cu vreun tratament...sau din contra...odata cu inaintarea in varsta va fi si mai rau ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: