Hernie de disc raspuns medic

Hernie de disc
Intrebare postata de florinvasi37 cu 14 ani in urma

Se poate pensiona pe caz de boala daca am hernie de disc in conditiile in care activitatea mea la locul de munca este incarcat si descarcat saci de faina de 40 si 50 kg?fac munca asta de 3 ani si jumatate si am inceput sa am probleme cu niste dureri de mijloc,este al doilea an can mi_au aparut aceste dureri si se pare caimi vor aparea mereu atata timp cat continuu aceasta activitate,va multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (33)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Sunt necesare investigatii medicale pentru stabilirea diagnosticului, respectiv RMN coloana vertebrala. Medicul specialist ortoped/neurochirurg va va indruma catre medicul de medicina muncii care va stabili pensionarea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernie de disc.

vasile.t (acum 14 ani)

am fost operat,iar dupa 10 zile au reaparut durerile in piciorul sting,ce sa fac? VA Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Trebuie sa luati legatura cu medicul care v-a operat, acesta va va recomanda tipul de recuperare medicala corespunzator. Durerile pe care le descrieti pot fi in cadrul recuperarii, putin probabil ca acestea sa se datoreze herniei de disc operate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

strutzu1 (acum 14 ani)

am hernie de disc de 3 ani ,ma chinui k durerea si am urmat tot felul de tratamente injecti k cortizon recuperari acupunctura nu stiu ce sa mai fac sunt disperat si doctorul spune k nu sunt de operatie.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

d.dana (acum 14 ani)

am fost la med. de familie ptr dureri de picior si mi-a dat sa fac radiografie si raspunsul suna cam asa; usora pensare posterioara a spatelui in t12-l1 si l5-s1, spondiloza .....la nivel l5 Posibila hernie de disc la nivel l5-s1 se recomanda irm coloana lombara
este ceva grav? va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Trebuie sa faceti IRM (rezonanta magnetica) la nivelul coloanei vertebrale pentru precizarea diagnosticului. Spatiile posterioare intervertebrale sunt ingustate, acest fapt poate determina durere prin compresia radacinii nervoase, deoarece in aceste spatii sunt situate radacinile nervoase.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tita (acum 14 ani)

sunt operata acum 6 luni nu mi-am revenit complet de ce nu ma pensioneaza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Aceasta decizie este luata numai in urma recomandarii medicului ce v-a operat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 14 ani)

sunt operata de 1 an si am dureri zilnic dar si lucru an p***ae ce sa fac ca trebe sa lucru ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Inteleg ca sunteti operata pentru hernie de disc.?! Nu ati precizat la ce nivel?! ridicarea de greutati, efortul fizic excesiv solicita mecanic coloana vertebrala determinand aparitia altor afectari discovertebrale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teodor (acum 14 ani)

lam facut o radiografie cu urmatorul rezultat rectitudinea coloanei vertebre lombare pensare posterioara l5 -s1 ce tratament trebuie sa iau va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bivolaru victoria (acum 13 ani)

in ianuarie am fost operata pentru a 3 oara de hernie de disc ,prima data in 99 ,l4-l5,a doua oara in 2005 l5 s1iar a treia oara recidiva l5-s1,acum durerea este pe piciorul drept si nu vrea sa cedeze.am fost la medicul ce ma operat la spitalul militar din bucuresti -dr mitrica-dar fara nici un rezultat acesta spunandu-mi sa ii multumesc lui dumnezeu ca sunt asa altii fiind mult mai rau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

unu care nu s ar opera la mitrica (acum 13 ani)

daca te ai operat la mitrica e clar ce operatie ti a facut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olaru nicu (acum 11 ani)

pensioneazate si mai fa un rmn

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bivolaru victoria (acum 13 ani)

sunt operata de 3 ori de hernie de disc iar acum am dureri mari pe piciorul drept degetele amortite fara stabilitate pe el.am facut si o oscilometrie iar de la genunchi in jos pulsul este 0.ce sa ma mai fac am dureri ca inainte de operatie inclusiv in sold.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george (acum 12 ani)

sunt operat de 3 ori de hernie de disc am fost pensionat 8 luni cu gr.3 dar durerile au revenit din nou, la cel mai mic efort trebuie sa stau la pat 2-3 zile,am fost la revizuire cu documentele necesare,internare in spital,referat de la medicul de specialitate care recomanda pensionarea mea in continuare,dar medicul de la cmisie a considerat ca sunt apt de munca suta la suta si mi-a eliberat o decizie ca pot lucra cu norma intreaga,dar sa evit efortul fizic ,deplasarile pe teren accidentat,sa ma feresc de umezeala si multe altele ,la care eu am intrebat unde pot gasii un asemenea loc de munca ,la care am primit raspunsul nu ma intereseaza mergeti la domnul boc sa va recalifice..ce sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olaru nicu (acum 11 ani)

geo cum ai rez cu pensia ,,si eu tot 3 operati si doresc sa ma pensionez

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lorena (acum 12 ani)

sunt operata de hernie de disc de doua ori la l4 l5 si as dori sa stiu daca este caz de pensionare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adi (acum 10 ani)

Vi se pare cumva ca in tara asta este interesat cineva de situatia muritorului de rind !!!!!!!!!!!!!!!
Va inselati amarnic de creadeti asa ceva........Sunt operat de 2 saptamini de hernienie de disc si deja m-au chemat la examen de medicina muncii.............Lucrez pe ambarcatiuni rapide de peste 20 de ani si problema finala am avut-o in timpul serviciului ..miercuri am picat iar vineri operat ..nu-i pasa nimanui......cit timp esti bun de plata si de munca esti ok.. dupa aceia poti sa mori ca nu-i pasa nimanui.....!!!!!!!!!!!! Daca nu am dreptate sa ma contrazica cineva dar cu argumente!!!!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gaman Aurora (acum 10 ani)

urmez si u sa fac operatie de hernie cervicala C5-C6...aici in Italia.....Imi este foarte teama ...dupa o sa urmeze cred ca alta C4-C5.....Este grav dvs ce ziceti...am tot amanat aceasta operatie dar durerile numi dau pace....am incercat orice sa nu fac aceasta operatie dar fara rezultat....se pote obtine pensionare cu aceasta operatie...pt ca sunt sigura ca efort fizic nu pot sa sa mai fac o perioada lunga de timp
va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2