Hernie de disc L4-L5 - cat de grava este?

Hernie de disc
Intrebare postata de darkfixxx3r cu 13 ani in urma

In urma unui RMN la coloana lombara am fost diagnosticat cu:
- hernie de disc postero-mediana si paramediana stanga importanta, conflict radicular evident L5 intraforaminal stang si S1 stang in recesul lateral, amprenta durala importanta;
- protruzie circumferentiala discala L4-L5 pe fondul careia exista protruzie moderata focala postero-laterala stanga, moderat conflict radicular L4 stang, amprenta durala;
- deshidratare moderata a discurilor L4-L5, L5-S1.

Medicul neurochirurg a recomandat interventia chirurgicala (pentru L4-L5) ca fiind singura solutie.

Intrebarile mele sunt:
Cat de grava pare a fi problema?
Cat va dura (aproximativ) interventia chirurgicala?
Anestezie locala sau totala?
Vor fi necesare ulterior operatiei sedinte de fizio / kineto / balneo terapie?
Imi puteti recomanda un medic neurochirurg in Iasi?

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat si pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

cornelia (acum 13 ani)

Sotul meu a fost operat de hernie de disc L4-L5, in ianuarie 2008, la Spitalul "Bgdasar Arseni" din Bucuresti. I s-a recomandat operatia cu ani in urma, dar nu a vrut, avea si piciorul stang un pic afectat, pana nu s-a mai putut da jos din pat de dureri. Operatia nu a fost grea, a durat aprox. 2 ore, cu anestezie totala, a doua zi a fost dat jos din pat de un profesor de gimnastica, iar dupa o saptamana i-a facut externarea (noi suntem din Galati). A avut discul dintre vertebre "facut praf" (asa a spus dr.).
Face balneoterapie mai mult pentru recuperarea piciorului afectat (cand merge se vede putin cum scapa piciorul de sus.
Curaj si multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cornelia (acum 12 ani)

Imi puteti spune la ce medic s-a operat va rog? Tatal meu are o problema similara.

multumesc si sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

levai adriana (acum 12 ani)

este grav sa fi operat de hernie de disc ce compicati pot aparea va rog sa ami dati un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anka (acum 11 ani)

nu e grav doar k trebuie sa ai grija cum te pastrezi dupa operatie..eu,nu m-am pastrat si mi-a recidivat.m-am operat a doua oara dupa un an,adica acum 3 sapt

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petre (acum 12 ani)

nu te opera,ia tratament cu lirica 2 sapt.,in primele 4 zile 2 pe zi dim. si seara pe urma 3 pe zi.mie mi-a trecut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 11 ani)

am fost diagnosticata cu hernie discala postero mediana paramediana stanga subligamentara l5 s1 cu ancosarea sacului dural si posibil contact radicular s1 stanga pozitional
as vrea sa stiu ce imi recomandati am doar 26 de ani va multumesc
mentionez k nu am nici copii si as vrea fff mult
o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petre (acum 11 ani)

In 26.12.2011 nu am reusit sa ma ridic din pat,am crezut ca se termina cerul,dar am facut rmn in cluj si diagnosticul a fost hernie l4-l5,am luat tratament cu lirica timp de doua luni credeti-ma ca am fost increzator in pastile.nu cred ca la cineva i-a trecut cu pastile,optati pt operatie 2 zile e mai greu dar trece,eu ma protejez de un an,nu am lucrat nimic,am luat in greutate 8 kg,dar ma simt bine,citeodata noaptea cind ma rasucesc dintr-odata ma doare,acum imi caut de lucru si nu gasesc nimic unde sa nu ridic greutati mari,pot sa ridic 7-10 kg fara probleme.sanatate la toti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rusalim (acum 9 ani)

ce ati rezolvat?am facut si eu un rmn;in plus fata de dvs.mai mi-a scris scolioza lombara dextroconvexa cu punct maxim la L2-L3

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita (acum 8 ani)

buna si eu am facut un rmn unde mia f
gasitdezhidratarea discului i5-s1 debord discal lateralizar
t stinga in contact cu radacina nervoasa stinga fara hipertrofie radiculara fara modu
ificari la nivelul conului medular ,,,,, credeti ca trebuie operat ? va rog un raspuns,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: