Hernia de disc raspuns medic

Hernie de disc
Intrebare postata de elena gina cu 14 ani in urma

Am fost diagnosticata in urma unui examen RMN cu:
-HD L4-L5 mediana si paramediana dreapta, voluminoasa, cu compresie accentuata pe sacul dural si conflict radicular L5 dreapta de la emergenta din sacul dural pana in recesul lateral drept.
Nu am ajuns inca la neurochirurg.
Ce se mai poate face?
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Exista compresie accentuata pe sacul dural si afectarea radacinii nervoase L5. Trebuie sa consulati medicul neurochirurg. De regula tratamentul conservator se va efectua timp de 3-6 luni, insa consultul medicului neurochirurg este obligatoriu in vederea oportunitatii interventiei chirurgicale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernie de disc.

ANA (acum 14 ani)

NNNNNNNNNNNNNNNNN

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandru petru balaban (acum 11 ani)

buna ziua am si eu dureri infernale in sold am facut un rmn in tara si mi au fost gasite urmatoarele : protruzii discale L4-L5-S1 cu compresiuni durale si atingeri radiculare si modificari de sacro-ileita dr. edematoasa va rog frumos dc exista cineva de specialitate care ma poate indruma ce pot sa fac sa scap de dureriile nesupprtabile care le am !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudiu (acum 9 ani)

retitudinea segmentului lombar cu corpuri vertebrale in ax osteofite anterioare și posterioare L5 si depunere de grasime platou vertebral inferior L5 . Reborduri discale convexe L3 L4 și L4 L5 cu amprenta pe sacul dural. La nivel L5 cu S1 protruzie circumferențial subligamentară cu rupturi fibrilare recente pe linia mediana,cu amprenta pe sacul dural și contact radicular intracanalar bilateteral,mai accentuat de partea dreapta. Chisturi Tarlov cu diametrul de 1,3 cm si 1,1 cm în dreptul corpului vertebral S2.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doctor cinstit (acum 8 ani)

ia legatura cu un popa ,dar repede;ce zic eu repede urgent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina Mari (acum 7 ani)

RMN coloana lombara nativ: Discreta scolioza sinistro-convoca lombara superioara. Debord discal L4-L5 mediana,cu amprentarea sacului dural. Pe decenta myelo-fără modificări de semnal. Aliniament vertebral cu aspect in limite normale. Fără alte modificari de semnal. Va rog sa mi Spune-ți ce înseamnă,va mulțumesc!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: