Conditii pensie invaliditate

Hernie de disc
Intrebare postata de ella24 cu 13 ani in urma

Tatal meu are 52 de ani si 30 de ani de munca. In luna decembrie 2010 a fost diagnosticat cu multiple hernii de disc (in numar de 4) , in care cea mai grava la vertebrele L4-L5 operabila. Cu noile conditii de pensionare pentru invaliditate, ma puteti lamuri si pe mine daca se incadreaza ?

Va multimesc anticipat
Mihaela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Iuli (acum 13 ani)

Nu cred ca se incadreaza. Daca se poate opera, de ce ar intra in pensie de invaliditate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella24 (acum 13 ani)

Neurochirurgul care l-a consultat, l-a sfatuit sa amane cat mai mult operatia. A fost internat si a facut fizioterapie 10 zile, durerile care se iradiau pe piciorul stang, pana in calcai au cedat doar pe perioada tratamentului, apoi au revenit Ideea este ca peste tot i s-a zis ca problemele pe care le are la coloana sunt irecuperabile,cu sau fara operatie nu mai poate presta munca fizica, ceea ce presupune serviciul lui.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Atunci sa incerce sa gaseasca un serviciu care sa nu presupuna munca fizica sau sa incerce pe alt post. Poate incerca sa ceara pensionare medicala insa va spun din start ca de aproape 2 ani incoace aceasta se obtine foaaaarte greu (si pe buna dreptate, exista multi oameni care ar putea lucra si care nu mai vor sa o faca si stau pe banii statului - se poate lucra si fara un picior spre exemplu; eu cunosc oameni nevazatori care lucreaza, pe puterile lor desigur), cu multe comisii de specialitate si de evaluare, cu certificare medicale, internari etc etc etc. Eu nu inteleg de ce sa amane operatia, asteapta sa se agraveze? Sa faca ii apese hernia pe maduva si sa ii amorteasca picioarele?
In fine.

Raspuns marcat ca abuz
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
ella24 (acum 13 ani)

In postul meu nu intrebam dc e bine sau nu sa se opereze. Atata timp cat un renumit medic neuruchirurg l-a sfatuit sa amane operatia atat cat se poate, o sa recurgem la operatia cand am epuizat toate celelalte cai. Sunt atatia oameni care au facut operatii si au recidivat. Ar fi simplu daca s-ar rezolva totul printr-o operatie. Revenind la pensie, ma interesa daca cineva a reusit sa se pensioneze pe caz de boala cu acest diagnostic, atata tot. Am vazut ca pe lista urgentelor medico-chirurgicale este si acest diagnostic de lombosciatica.
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

horvath hajnal (acum 6 ani)

Eu sant operata de trei ori pe coloana si urmeaza a patra la care trebuie sa imi fixeze coloana cu suruburi insa la durerea de picior numi da nici o sansa de recuperare si sant pensionata gr

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlienFUN (acum un an)

Nevazatorul sau cel fara un picior sau o mana, nu se pot compara cu unul care este suspect de hernie de disc. La hernie de disc, adia daca stai pe picioare. Despre ce vorbim?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 13 ani)

Ella tatal tau munceste in momentul de fata ?Daca aceasta boala ia luat capacitatea de a munci atunci in cazul in care s-ar fi operat dupa cele 183 de zile de medical care le poate lua legal ,pe langa acestea se mai pot lua inca trei luni de la comisia mare de expertiza dar trebuie vorbit cu medicul de la comisia de expertiza unde este arondata adresa la care locuieste tatal tau .cam asa stau lucrule dupa ce te operezi insa momentan daca nu sunt semne neurologice grave si doreste sa incerce toate tratamentele alternative {antiinflamatoare ,fizio -balneo -kineto terapie ,acupunctura iti recomand institutul de acupunctura si homeopatie din panduri }masaj este foarte bine daca alege intai tratamentul conservator dar sa sti ca uneori pana la urma tot la operatie se ajunge daca afectiunea de care sufera tatal tau nu se amelioreaza prin tratament deci sa fiti pregatiti si pentru aceasta optiune .in cazul in care munceste sa isi ia medical cat se poate si sa nu renunte la serviciu .iar in legatura cu pensionarea trebuie sa iei o scrisoare medicala de la medicul neurochirurg care ia pus diagnosticul si cu recomandarile date de dansul eventual sa specifice daca mai este apt de munca mergi la medicul neurolog si apoi la medicul de la comisia de expertiza a capacitatii de munca de care apartine tatal tau si te va lamurii cum sta treaba pt in ziua de azi cam greu te ia in considerare ca nu mai esti bun de munca ei nu inteleg ca coloana daca este bolnava ti-a loat toata capacitatea de munca pt ca nu mai poti sta in picioare de dureri si nici pe scaun prea mult eventual trebuie sa stai intins si cine te angajaza sa stai intins trebuie sa slugaresti cate 12 ore pe zi si fara concediu daca se poate si fara sa fi platit daca sa-r putea Doar cine are probleme intelege ....Sanatate multa tatalui tau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella24 (acum 13 ani)

Sunt constienta ca e posibil sa se ajunga in cele din urma la operatie, dar sper sa mai poata fi amanata cativa ani. E destul de dificil cu serviciul pentru ca daca nu esti la dispozitia patronului , apt 100 % nu prezinti interes, mai ales cand esti trecut de 50 de ani si locuiesti intr-un orasel din provincie. Perioada in care tatal meu a fost internat si a facut recuperare s-a nimerit in decembrie-ianuarie , iar cu ocazia sarbatorilor sefa lui de abia i-a dat salariul pe luna noiembrie, nici ala intreg si nici nu s-a mai pus problema de prima de Craciun . Dar deja asta e alta problema.
Multumesc mult Mary

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cati (acum 13 ani)

si eu sint in aceiasi cauza ca si tatal tau dar eu m-am pensionat dupa multe internari si ,analize am reusit in sfirsit dar nu este mai bine deloc acum m-am inbolnavit si de altele dar asta e trebuie sa nu disperam
,multa sanatate .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florea (acum 8 ani)

Am fost operat de "renumitul"academician Exergian si de Morosan Eduard de un si noua luni la L4-L5 si ma simt tot rau desi am urmat fizio chinetoterapie , proceduri balneo climaterice la Techirghiol nu simt nici o ameliorare
Am facut recent un RMN si mi-a iesit recidiva iar cind m-am dus la Dr Exergian acesta era internat in spital in urma unui ATCEREBRAL.
Am fost la alt dr. din acelasi spital care mi-a spus ca nu se baga la ceia ce am eu facut acolo si ca ori e cicatrice epidurala ori nervul prins si ca risc sa ramin mai rau in urma operatiei indiferent cine ma opereaza.
Oare asa sa fie ori nu se baga peste 'eminenta'sa drExergian !???
Acest dr se numeste Zamfir Costica .
Nu stiu ce sa cred si ce sa urmez.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11609914860 (acum 3 ani)

Bună dimineața mă numesc Ilinca si doresc sa știu dacă mă încadreze sa ma pensiona pe caz de boala.Am la coloana: Discopatie limba ta, etnie de disc si pe dreapta si pe stînga, 2 chiaguri de sînge la coloană,2 facturi si scolioza ,artita cervicala .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11616403395 (acum 3 ani)

Buna ziua am 42 de ani și de la vârsta de 22 de ani aproximativ am fost diagnosticata cu hernie de disc S1_L5 și discopatie lombara in ultimul timp nu mai pot de dureri de spate ,amețeli dureri în piciorul stâng ..nu am mai făcut Rmn decât în urmă cu 22 de ani dar se pare că se agravează tot mai tare nu mai pot sta în șezut dar nici în picioare pe termen mai lung ..am vrut sa merg la munca dar nu rezist ,întrebarea mea este pot ieși la pensie cu acest diagnostic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11642338539 (acum 2 ani)

Am un unchi cică e orb 😂 conduce mașina,verișoară operata pe coloana are 2 copii și le da statul banii degeaba și noi care avem hernie de disc suntem buni de munca!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian1234 (acum 8 luni)

Buna ziua! Am avut un accident de munca in urma cu doi ani, in urma caruia m-am ales cu o operatie si cu un implant de suruburi si tije in coloana. Mentionez ca, din fericire nu am ramas paralizat insa dureri...sunt destule! Am destule restrictii si de munca fizica, nici nu poate fi vorba. Oare ma incadrez in vreun grad de handicap? La ultima discutie cu un posibil angajator am fost intrebat daca am certificat de handicap...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: