Alternative eficiente pentru interventia chirurgicala raspuns medic

Hernie de disc
Intrebare postata de cosminhelli cu 14 ani in urma

Buna seara ! Am 22 de ani si de ceva timp spatele, mai precis zona lombara, imi face probleme....Incepand cu aproximativ 3-4 luni in urma am inceput sa resmit ocazional, aproximativ o data sau de doua ori pe saptamana durere in zona lombara ... De cele mai multe ori durerea era usor de suportat si se instala dupa efort prelungit sau intens..., insa trecea la fel de rapid precum s-a instalat. Unele dintre aceste episoade erau insotite, ocazional ... de o durere ascutita in coloana... care efectiv "ma secera",...insa pentru perioade scurte (secunde)...si rare. De aproximativ 3 saptamani aceste episoade au inceput sa se inteteasca si sa decurga din ce in ce mai intens si mai des....(de mentionat si faptul ca nu am putut face repaus total, sau macar partial... datorita mediului de activitate). Incepand insa de aseara, s-a instalat o durere care iradiaza din spate, zona lombara... spre picior si pe picior...si sold. Repriza de aseara a fost relativ puternica.. si as putea sa caracterizez durerea respectiva ca fiind deranjanta.. dar totusi suportabila..,iar pe parcursul zilei in curs inca mai simt durere, insa nu acuta...intensitatea acesteia variind intre limite suportabile si relativ scazute. Se simte in unele momente mai mult ca o amorteala usoara.. greu sesizabila..acompaniata de o durere surda la fel de usoara....insa sunt si momente in care durerea creste.
Problema efectiva in legatura cu care va solocit indrumarea , se refera la recomandarea unei terapii de preventie sau ameliorare....dat fiind faptul ca activez intr-un domeniu controlat medical, respectiv aviatia...iar in urmatoarea perioada... voi sustine atat examenul medical, urmat apoi de o perioada intensa de zbor. Categoria de aeronave pe care zbor.. este cea a elicopterelor...renumita pentru cantitatea considerabila de vibratii pe care le emit respectivele aparate de zbor.
ce ar trebui sa fac , sau cum pot aborda problema astfel incat sa imi pot ameliora pentru o perioada de aproximativ 2-3 luni..eventuala interventie chirurgicala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

In cazul dumneavoastra si ac***a in vedere varsta se ia in discutie hernia de disc, ac***a in vedere caracterul durerii (iradiere pe picior) si putin probabil sa fie o afectiune degenerativa
Este necesar sa efectuati radiografie la nivelul coloanei vertebrale lombare si RMN de coloana pentru a depista prezenta unei hernii sau absenta acesteia.
Va recomand exercitii fizice regulate, pe cat posibil evitarea sedentarismului, modificari ale pozitiei, scaun adecvat cu posibilitatea relaxarii musculaturii spatelui.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernie de disc.

cosminhelli (acum 13 ani)

VA multumesc frumos pentru sfat ! Am postat mai jos diagnosticul din urma efectuarii RMN-ului...si v-as ruga in masura in care cunoasteti semnificatia acestuia... sa imi dati o parere...

SAnatate multa si multumiri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARINA (acum 14 ani)

RECOMANDAREA MEA ESTE SA FACI FIZIOTERAPIE ODATA LA 6 LUNI SI SA TE DUCI LA LACUL SARAT,TECHIRGHIOL.AMARA ,ETC
ASA AM FACUT EU SI MIAM AMELIORAT DUREREA SI AM MAI PRELUNGIT EVENTUALA OPERTIE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cosminhelli (acum 13 ani)

Va multumesc frumos si cu siguranat dupa consultarea unui specialist voi incerca aceste metode!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cosminhelli (acum 13 ani)

diagnsticul s-a adeverit... imi ramane sa merg la un specialist si sa vad recomandarea acestuia...

- 1. Spondilodiscita L1-L2, cu evolutie mai ales spre stanga.
- 2. Hernii de disc intraspongioase T9-T10 si T11-T12.
- 3. Hernie de disc L1-L2 posterioara, mediana si paramediana stanga, subligamentara,(4mm CC/1,3mmAP/6mmLL).
- 4. Protruzie posterioara a discului L4-L5.

daca ma poate lamuri cineva in legatura cu semnificatia si gravitatea acestui diagnostica astept cu nerabdare un raspuns...
este necesara operatia ?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: