O umflatura deasupra buricului

Hernia inghinala
Intrebare postata de saga_saga68 cu 13 ani in urma

Mia aparut o usoara umflatura deasupra buriculu mai degraba chiar de la el an sus cu un diametru de circa 1,5cm usor vizibila si cu usore senzatii de mancarime an aceiasi zona..nu ma doare dar parca ma tine un pic.cand ma incordez ea devine mai vizibila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Sari (acum 13 ani)

Cel mai bine ar fi sa te adresezi medicului de familie. S-ar putea sa fie o hernie, si cu cat este depistata mai rapid cu atat mai bine, se pot lua masuri. Soacra mea are, dar nu s-a operat , caci este in varsta si doctorul a spus ca nu este foarte grav.

Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Hernie inseamna ca ti s-a subtiat prapurele care inveleste intestinele si o parte a intestinului tinde sa iasa afara din acel invelis. Se intampla asta din cauza efortului fizic. Oricum daca este hernie tb sa mergi la medic pt a-ti spune cat de grav este si daca este nevoie de operatie sau nu. Stiu ca se poate face operatie, care nu este foarte dificila sau iti pui un brau strans care tine bine toate la locul lor. Mergi la medic. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ignat marian (acum 10 ani)

Buna ziua,am o umflatura deasupra buricului,este asa de ceva timp,nu am bagat de seama,incep sa ma panichez,pt ca se mareste,il am din 2005,era mic de tot,va rog sa imi spuneti ce sa fac,multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11645088510 (acum 2 ani)

Buna ziua am o unflaturn langa buric prima data a fost dedesupt de buric am mers la medic mia zis cai ruptura de prapure de 2 cm
Acum unflatura sa retras deasupra si ma cam doare ce pot face ce sa am la medic nu pot sa merg ca nus bani ce sa fac sa nu ma mai doare va multumesc astept raspun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: