Hernie gastrica transhiatala raspuns medic

Hernia inghinala Hernie incizionala Arsuri usoare
Intrebare postata de apl cu 14 ani in urma

Nu reusesc sa dau de cineva operat de hgh.
am hgh si gastrita antrala, diagnosticat endoscopic pe 13.08.2009 la bucuresti, am facut trei luni tratament,(nexium si motilium).
am repetat endoscopia la bacau dupa acest tratament si nu sa schimbat mare lucru.am mai primit trei luni de tratament (lanzul si ibutin).
mai am putin si termin si tratamentul asta.
ma intreb, ce sa fac de acum inainte?
ce ma doare cel mai tare, e faptul ca hernia asta blestemata am obtinut-o in urma unei crize de varsatura provocata de netolerarea tratamentului pt helycobacter pylori.
daca aveti ceva de spus, VA ROG SPUNETI ,sau contactati-ma la [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (53)

Adrienne (acum 14 ani)

Te supara atat de mult hernia hiatala ? nu poti trai cu ea ?Este nevoie de anumite reguli in ceea ce priveste alimentatia,stilul de viata,etc. Cat despre gastrita antrala se poate vindeca cu un regim strict.......poate ca nu ai luat nicio masura in acest sens, in afara de medicamente. Este f. buna si o cura cu Argila Algo......La ce medic si clinica ai mers in Bacau ? HP a fost eradicat ? Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Indicatia operatorie pentru HGTH este in cazul herniilor mari> 4-6 cm. In aceasta afectiune regimul de viata, cel alimentar este cel mai important:

Alimente de evitat:
- Citrice
- Rosii si sucul de rosii, ceapa, usturoiul
- Condimentele iuti
- Cafea, cacao
- Ciocolata si alte dulciuri concentrate
- Grasimi, prajeli, rantasuri, afumaturi
- Bauturi carbogazoase
- ALCOOL
Reguli generale:
- Mese mici si dese
- Evita intinderea in pat imediat dupa masa
- Ultima masa se va servi cu 2-3 ore inainte de culcare
- Se va dormi cu capul ridicat pe 1-2 perne
- Scaderea ponderala e obligatory pentru supraponderali
- Evita purtarea centurilor stranse
- INTERZIS FUMATUL
- Medicamente de evitat: anticolinergice, Diazepam, Miofilin, Nifedipin si alti blocanti de calciu, blocanti alfaadrenergici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernia inghinala.

apl (acum 14 ani)

va multumesc mult pt raspunsuri.
vreau sa va spun ca, am tinut in toata aceasta perioada, un regim destul de drastic si de corect, pe langa tratament.
am vrut totusi sa aflu, mai multe despre operatie, pentru ca nu as vrea sa traiesc de acum inainte dupa regulile impuse de aceasta boala. vreau sa fac tot ce este posibil, pentru a putea duce "o viata normala".am 33 de ani si nu mai sunt in stare sa mai ridic 20 kg. pt ca ma doare imediat.
sau, s-ar putea sa nu fie neaparat din cauza hgth si sa am cine stie ce ligamente rupte, ac***a in vedere ca totul a pornit de la un efort foarte intens de varsatura.???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florentina (acum 14 ani)

Si eu am fost diagnosticata cu hernie transhiatala gastrica,este foarte dureroasa,imi provoaca dureri la nivelul cordului si plamanilor,si pana am reusit sa gasesc care sunt cauzele am luat foarte multe antibiotice ceea ce m-a afectat mai mult.Am primit ca tratament motilium si nexium pentru trei luni.As vrea sa stiu daca a mai facut cineva acest tratament a fost benefic,ajuta macar la ameliorarea durerii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

apl (acum 14 ani)

Da, sa stii ca este cel mai bun tratament, pt hernia gastrica transhiatala (HGTH). AI RABDARE si un moral ridicat ca altfel nu faci nimic. Dupa cum am scris, mai sus, si eu am avut nexium si motilium la inceput, dar am trecut la ceva mai ieftin dupa asta.
Durerea va disparea treptat, nu de tot ,din pacate insa nu si restul simptomelor. Foarte important in regimul alimentar "nu manca zeama de la carne fiarta (supa de carne), eu nu am stiut de la inceput si mai rau am facut, ca am bagat in mine tone de supa. Lasa tigara si cafeaua daca e cazul(de tot). Unde ai facut endoscopia? Pavel.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florentina (acum 14 ani)

Nu am facut endoscopie ci doar tranzit baritat si asa mi-au depistat-o. Durerile continua si dupa tratamentul dat si regimul tinut foarte strict nu stiu cum sa mai fac,daca mananc ma doare daca nu mananc tot ma doare.Nu stiu cum sa procedez sa fie un pic mai bine.Nu fumez si nici nu beau cafea,chiar si dulciurile le-am redus,mesele mai bogate,dar degeaba.E nevoie neaparat sa fac endoscopie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Cred ca este f. bine sa faci o gastroscopie,pentru a se vedea daca exista si alte probleme..........O analiza din sange pt. Helicobacter Pylori este deasemeni bine venita,de obicei aceasta este cauza in majoritatea afectiunilor gastrice. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florentina (acum 14 ani)

Am facut analize la sange pt Helicobacter Pylori si nu am, in schimb am o gastrita cronica,hernie de disc L4-L5,angor de efort.Problema care ma ingrijoreaza cel mai mult este ca in momentul cand incepe sa am dureri de la aceasta hernie incep si palpitatiile la inima,obosesc daca sunt la servici si nu am posibilitatea sa ma intind in pat,respir foarte incet.Multumesc pt sfat,sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

apl (acum 14 ani)

eu maine ma duc la operatie, acu am fugit din spital sa dorm acasa. mai intru dupa asta si va spun cum ma simt. doamne ajuta.pavel.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

D-ne ajuta ! sa fie totul bine. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florentina (acum 14 ani)

Dumnezeu sa-ti ajute la operatie,sa fie bine si sa incurajezi pe toti cei care vor avea nevoie.Multa sanatate si sa ne spui si noua cum a decurs si cum te simti dupa.Sanatate inca o data si curaj.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

apl (acum 14 ani)

am supravietuit operatiei.
am venit acasa si astept sa ma refac. cat despre operatie nu pot spune inca nimic pt ca durerile sunt inca generalizate si banuiesc ca din cauza operatiei.
un lucru e cert acu.parca nu mai am eructatiile pe care le aveam inainte si nici o arsura. ma doare in schimb un pic stomacul dupa ce mananc.
mai vedem cum evoluez.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Insanatosire cat mai grabnica ! Un Paste fericit, impreuna cu cei dragi !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIOARA (acum 13 ani)

Am fost diagnosticata cu h.hiatala,in urma endoscopiei.E o boala moderna,multa lume o are,dar nimeni nu scapa de ea decit doar chirurgical,poate,nu stiu.Nu am vazut nici un comentariu cum ,ca a facut cineva interventia si se simte excelent dupa.Eu iau Lanzul 1/zi dim.pe stomacul gol,cred ca am 3 ani.La aceasta hernie,cred ca se asociaza implicit gastrita.Am tinut si regim,mese mici cantitativ si dese,dar pina la un moment dat.Nu ai posibilitate tot timpul sa faci asa ceva.La mine se manifesta prin balonare si arsuri(nu puternice),iar timp de doua ore nu ma intind in pat.
Cred ca am scris cam mult,desi as mai avea ceva de spus,ptr.ca acum iau doar un comprimat la doua saptamini.Puteti pune intrebari ,va voi raspunde cu draga inima.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

apl (acum 13 ani)

sfatul meu, pt toti cei ce se pricopsesc cu o astfel de hernie, este sa cititi si sight-uri din afara inainte de a face operatia.eu nu am citit decat dupa ce m-am operat si imi pare nespus de rau.
am facut operatia si, nici dupa o luna, am revenit la medicamente. practic, acum am o grija in plus ---recuperarea postoperatorie-- si nu numai atat. ma simt mai rau ca inainte:dureri , balonari, flatulenta,slabiciune si tot asa. nu va lasati influientati neaparat de ceea ce am postat eu, dar, inainte de a va opera, mai interesati-va de consecinte. chirurgul nu va va spune prea multe pt ca el nu stie decat sa taie, prea putin il intereseaza de ce se intampla dupa aceea, pe el il intereseaza sa nu te infectezi si sa te pui pe picioare.
mult noroc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Am fost prima care ti-am raspuns. Te-am intrebat atunci, la ce clinica si la ce medic ai fost in Bacau.............Pot sa-ti recomand doua sucuri : de Aloe Vera si de Orx verde. Cheltuiala ar fi cam de 200 roni ,lunar, dar merita. Daca te intereseaza iti pot spune cum se face cura si cat timp. Eu am trei luni de cand o fac [ la recomandarea medicului gastroenterolog] iar rezultatul este ffff. bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

apl (acum 13 ani)

probabil ca, in situatia de fata as fi dispus sa ascult si sa incerc, macar. intr-adevar ai fost prima care ai raspuns si iti multumesc. asadar astept si te rog sa-mi dai si mie remediul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

La magazinele cu produse naturiste se gaseste ALOE VERA [ gel si suc] la litru, pretul este de 55 roni. Pentru 30 de zile sunt necesare trei recipiente. Dupa ce a fost desfacut, se tine in frigider. Se consuma dimineata pe stomacul gol, cu jumatate de ora inainte de masa, trei capacele. Poti incepe cu unul, vezi daca-l tolerezi bine si apoi maresti doza. Eu il consum fara a-l dilua in apa sau ceai..........are un gust acrisor. In paralel, de la Rotta Natura ,capsule " Extract din suc de ORZ VERDE ". In prospect scrie 1/zi ,eu iau 4 /zi, doua pana la amiaza si alte doua, in cursul dupa-amezii. Pentru 30 de zile sunt necesare 4 flacoane a cate 12 lei ......deci 48 de roni. Sucul de aloe vera se ia continu macar 6 luni [ daca te simti mai bine poti micsora doza la 2 capacele ], iar orzul, dupa 30 de zile se face o pauza de doua saptamani si se reia..........Pana acum ,am trei luni de aloe vera si doua cure de orz, de maine incep a treia " runda " cu orz. Saptamana trecuta am facut ecografie . Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

apl (acum 13 ani)

multumesc foarte mult,o sa incerc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIOARA (acum 13 ani)

Adrienne,cred ca tratamentul recomandat cu Aloe Vera si suc de Orz Verde nu e rau,dar se stie ca hernia hiatala e un orificiu care se poate mari,stagna,dar nici intr-un caz micsora.Doar ar atenua gastrita,balonarea.Ti-a spus medicul ca aceste produse vindeca h.h sau e de intretinere ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3