Sport in cazul discopatiei lombare

Hernie de disc
Intrebare postata de amyy05 cu 14 ani in urma

Buna ziua.am fost dognosticata cu lombosciatica(discopatia L5-S1,neuropatie)Momentan,adika in timpul durerii mi s-a recomandat repaus total.Intradevar s-a ameliorat durerea dar dupa putina miscare seara devine insuportabila.Intrebarea mea: e ok repaus pana imi mai revin si dupa aceea sa fac exercitii medicale?Defapt va fi cazul sa fac chinetoterapie sau ce anume imi indicatii pt a evita pe cat posibil o noua astfel de criza(Am inteles ca va recidiva).
O alta intrebare care ma macina,o sa mai pot face vrun sport in situatia mea?ce sport este recomandat?innot,aerobic?
Sper sa primesc un raspuns,am doar 24 de ani ...sunt foarte speriata de situatia mea.
Va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

floryny (acum 14 ani)

Buna Amyy05
Poti incerca sa mergi la un kinetoterapeut si cu ajutorul lui sa faci exercitiile pentru discopatia lombara deoarece aceste exercitii se fac pe saltea sau la spalier.

Exercitiile sunt eficiente daca se fac de doua-trei ori pe saptamana, timp de 15-20 de minute pe zi.

Tot kinetoterapeutul iti va spune pe viitor ce fel de sport poti practica.

Sanatate maxima!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amyy05 (acum 14 ani)

multumesc din suflet.o sa ma interesez de un kinetoterapeut bun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana ilea (acum 14 ani)

Buna.am si eu discopatie L4-S-L5 post traumatica? si mi s-a recomandat tratament medicamentos (pe care nu l-am luat,doar calmante),recuperare etc.....am dureri insuportabile in zona lombara si cervicala.Pe deasupra,mai sunt si la facultatea de ed.fizica in anul 3.As dori un sfat ,in special pt lombosciatica (as dori sa imi fac o lucrare interesanta despre lombosciatica si am nevoie de indrumare,ce teme sau tehnici as putea folosi). Va multumesc daca ma poate ajuta cineva. Va doresc tuturor multa sanatate,este cea mai importanta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dyananechita (acum 14 ani)

Buna

Si eu am 22 de ani si am hernie de disc ce comprima canalul rahidian. Imi amortesc picioarele aproape zilnic. Am facut sport toata viata si vreau sa stiu ce solutii exista pentru a continua sa fac sport, pentru ca nu imi imaginez viata altfel.
Ce terapii exista in afara de operatie? Trebuie sa fie o solutie...

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad (acum 13 ani)

Salut! Eu am 18 ani si am fost diagnosticat cu discopatie lombara in stadiul 1. Mai exact ma doare in zona aceea mai jos de rinichi, la osul acela si mi-a dat doctorul Coxtral si mi-am revenit. M-am apucat de sport pentru academie ( in special alergari) si chiar nu am mai avut probleme. Acum dupa ce am dat sportul si am intrerupt antrenamentele mai simt dureri in acea zona de 6-7 ori pe zi. Si mi-am zis ca poate din cauza ca m-am obisnuit sa alerg si am inceput acum 2 zile din nou alergari si ma simt mult mai bine.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela (acum 10 ani)

Acum 6 ani, cand aveam 37 ani, fara nici o durere inainte, intr-o dimineata m-a taiat o durere la spate(la mijloc) si nu m-am mai putut misca. Am chemat salvarea si cand a incercat asistenta sa ma puna in picioare sa merg la salvare am lesinat. Am fost internata 5 zile si am stat in medical 1 luna. Recuperarea a fost grea.
Aceste dureri au aparut dupa 8 luni. Apoi peste 3 ani cand uitasem de ele. Apoi iar dupa circa 8 luni. Atunci am inceput sa fac aerobic. Am facut un an si jumatate si iar am ramas "intepenita".
Oare a fost bun aerobicul sau rau? Ptr ca as vrea sa mai merg si mi-e frica sa nu-mi faca rau. Mentionez ca imi place foarte mult la aerobic si am slabit si 9 KG, fara nici o dieta cat timp am facut aerobic. Multumesc. Astept raspuns.Daniela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirela (acum 10 ani)

De cele mai multe ori aerobicul se face cu turma, dandu-se aceleasi exercitii la aceasi intensitate la toate participantele, desi fiecare e diferita... din pacate. Daca sti deja ca ai o problema la coloana sau vreo articulatie din start sportul trebuie reconsiderat. Tine cont de interdictii si de ceea ce ai voie sa faci. Nu trebuie sa ridici, sa sari, sa faci exercitii cu picioare intinse, etc. Nu slabiti brusc si cu orice risc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: