Rog interpretare rmn raspuns medic

Hernie de disc
Intrebare postata de adrymarius cu 12 ani in urma

Buna seara.de cateva zile am facut un RMN si imi scrie asa in rezultate:

RM LOMBARA

Degenerarea incipienta a discurilor intervertebrale L3 si L4 care apar usor hiposemnal T2.
Mici hernii intrasomatice in platourile vertebrale L4 si L5 si T11.
Minime prolapsuri discale L3 si L4 fara compresiuni radiculare si fara stenoze foraminale.
Fara stenoze de canal spinal.
Modificari degenerative interfatetare L3-L5.
Fara fracturi si fara formatiuni tumorale.

Concluzie:

Minime prolapsuri discale L3-L4 fara compresiuni radiculare si fara stenoze foraminele

Mentionez ca pe mine ma doare spatele si cateodata durerea merge in piciorul stang.
Ce interpretare dati acestor rezultate la RMN?

Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Rmna-ul indica modificari degenerative ale catorva vertebre lombare (de artroza) ce apar prin suprasolicitarea acestora in actiunile de ridicare a greutatilor. Durerile lombare cauzate de aceasta discopatie pot fi ameliorate prin tratament antialgic, antiinflamator (pe cale bucala si /sau aplicatii locale), miorelaxant, kineziterapie in puseele acute si cronice, fizioterapie (masaj), la indicatia medicului curant.
Se va evita ridicarea greutatilor mai mari de 5kg, se va scadea in greutate (daca indicele de masa corporala depaseste 25kg/mp), se evita frigul, umezeala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernie de disc.

marius_21 (acum 12 ani)

nu stiu indicele de masa dar stiu am 88 de kg si 1.80.cat ar trebui sa am?
Am uitat sa precizez:am aslo 800 si am facut moldamin aproape 1 an dar nimica ....ce sa fac?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ciprian Predescu (acum 10 ani)

Buna ziua,
In data de 20.03.2013 am facut un RMN iar diagnosticul a fost urmatorul:

Stenoza de canal lombar L4-L5 prin:
- Listezis de 5 mm L4-L5.
- Hernie circumferentiala , subligamentara, cu minim efect compresiv asupra sacului dural si conflict disco-radicular bilateral L4-L5.
Osteofite posterioare cu tendinte la formarea de punte L4-L5.
Disc L4-L5 cu semnal degenerative.
Proteziune discala mediana L4-L5.
Osteofite anterioare cu formare de punte L4-L5.

Va rog frumos daca se poate s a ma ajutati cu un sfat, cam ce este indicat in acest caz. Nu as vrea sa ajung la operatie. Mentionez ca am 35 de ani.

Multumesc mult
Ciprian Predescu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LOIOS ELENA (acum 8 ani)

Buna ziua. Imi poate zice si mie cineva ce inseamna acest diagnostic? MODIFICARI DEGENERATIVE VERTEBRALE DE TIP MODIC II . REZULTAT RMN ESTE : IN CORPURILE VERTEBRELOR L2 L4 L5 SI S1 SE OBSERVA CATEVA ZONE CU SEMNAL MODIFICAT (H T1, T2) LEZIUNILE SUNT SITUATE SUBCORDICAL

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: