Rezultat rmn,ce inseamna?se poate cu tratament fara operatie?

Hernie de disc
Intrebare postata de myky_z cu 13 ani in urma

Minima scolioza in S a coloanei lombare si reducerea lordozei fiziologice. hiposemnal neomogen in secventele ponderate T2 a discurilor intrevertebrale lombare. hernia discului intrvertebral L2-L3 paramedian stang diametru maxim 1 cm,cu fragment rupt migrat intracanalar pe langa sacul dural de partea stanga de 1,4cm,compresia caudei equina si radiculara. herniadiscului intervertebral L3-L4 intraforaminal stanga diamertru maxim 1,2cm cu compresie radiculara. protruzia circumferintiala a discului L4-L5 ce determina ingustarea gaurilor de conjugare mai ccentuat de partea stanga.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

daniel (acum 13 ani)

BUNA VA ROG SA-MI SPUNETI PE INTELESUL OAMENILOR CE INSEAMNA CEEA CE URMEAZA DIN TERMENII MEDICALI CA NU MAI POT DE DURERE VREAU ADEVARUL PE FATA
DIAGNOSTIC :LOMBOSCIATICA STANGA SUBACUTA. DORSALGIE RECIDIVANTA . CIFOZA ROTUNDA DORSALA
PACIENT IN VARSTA DE 34 ANI [ACUM 37 ] ... LA EXAMENUL OBIECTIV S-A CONSTATAT :LA COLOANA CERVICALA-PUNCTE ARNOLD,ZONE ERB SENSIBILE,DURERE POZ [+]DE TIP MECANIC ,PROVOCAT;COLOANA DORSALA -CIFOZA ACCENTUATA,DURERE POZ [++] DE TIP MECANIC , SPONTAN, TESTUL STIBOR-32 cm ; COLOANA LOMBO-SACRATA-LORDOZA STEARSA ,DURERE POZ [++] DE TIP MECANIC ,SPONTAN,TESTUL LASEQUE POZ IN STANGA LA 70 grade ,TESTUL SCHOBER -14 cm TESTUL TOMAYER = 30 cm
va astept sa-mi scrieti VA MULTUMESC ANTICIPAT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Constantin (acum 13 ani)

Exista tratament fara operatii-0722344290

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valicohai (acum 13 ani)

INCERCATI CU CEARCEAF DIN LANA MEDICINALA CU BENZI MAGNETICE SI BRAU MEDICINAL CU BANDA. EU M-AM CHINUIT ANI DE ZILE CU HERNIE DE DISC SI ASTA A FOST SOLUTIA SALVATOARE DE ''CUTIT''. PUTEM DISCUTA MAI MULTE [email protected] sau 0733075284.Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: