Interpretare rezultat RMN raspuns medic

Hernie de disc
Intrebare postata de demicip cu 13 ani in urma

Rezultat rmn:
aplatizarea lordozei lombare fiziologice
- corpii vertebrali lombari de dimensiuni, forma, ontur si structura normale
- discurile intervertebrale L4-L5 si L5-S1 usor aplatizate si deshidratate, cu scaderea semnalului in secventa ponderata T2
- debord discal circumferential L4-L5 cu atingere radiculara bilaterala
- hernie de disc circumferential L4-L5 cu protuzia unui fragment discal voluminos in canalul medular unde comprima sacul tecal si radacina nervoasa dreapta
- fara ingustare de canal medular lombar.

CONCLUZII:

- hernie de disc posterolaterala drt la nivel L5-S1
- debord discal circumferential L4-L5.

varog frumos daca puteti sa-mi citit rezultatete si sa-mi spuneti cat de grav este si ce este de facut mai departe.
este caz de operatie?

Va multumesc aniticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Un medic neurolog vă poate oferi cele mai bune sfaturi, în legătură cu afecţiunea d-vs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernie de disc.

MARIN (acum 12 ani)

VREAU SA CITESC UN CD RMN COTRA COST URGENT AZI 27 02 2012 TEL.0748 022 020

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mika (acum 8 ani)

Buna ziua, am nevoie de interpretarea acestui rezultat RMN:
Examinarea IRM abdominala realizata pre si postinjectare i.v. de contrast paramagnetic evidentiaza:
- ficat cu structura heterogena, prin existenta unei formatiuni inlocuitoare de spatiu difuze, imprecis delimitate, de ~3cm diametru, situata la nivelul hilului predominant in segmentul 4, cu inglobarea hilului si dilatatii segmentare neregulate de cai biliare intrahepatice la nivelul lobului stang, cu tromboza completa de ram stang portal si partiala la nivelul ramului drept portal si tulburari de vascularizatie in lobul stang, precum si a unei leziuni nodulare neregulate de ~23mm diametru situata in segmentul 3subcapsular intern, probabil determinare secundara;
- colecist cu continut redus, omogen si pereti subtiri;
- splina, pancreas,rinichi, glande suprarenale - cu aspect IRM normal;
- adenopatii cu diametre pana la 12mm la nivel celiac, in hilul hepatic si in ambele hiluri renale;
- fara ascita;
- aspectul IRM este compatibila cu tumora Klatskin.
Mai sus am redat raportul medical intocmai cum l-am primit. Astept parerea unui specialist in vederea unei diagnosticari exacte si sfatul sau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: