Hernie de disc

Intrebare postata de lauina cu 13 ani in urma

Am 33 ani si am dobandit o dubla hernie de disc L4-L5 (1,9/0,4mm) si L5-S1 (1,2/0,4mm) in ianuarie 2010 depistata prin examen RMN. Incerc sa ma protejez cat pot de efort, rece si de pozitii incorecte.Durerea de spate este permanenta, chiar si dimineata cand ma trezesc, nu pot sa fac nici cel mai mic efort, nu pot sa merg mult pe jos. Simt ca si cum s-ar dezlipi bazinul de corp. Vreau sa stiu sfatul unui specialist daca trebuie sa ma operez sau nu atata timp cat durerea nu pleaca pe picior in jos, dar nici nu cedeaza decat la antiinflamatorii(Movalis). Uneori simt usoare dureri in calcai si pe picior pana la nivelul genunchelui. Precizez ca nu am copii si as dori, dar in cazul in care ma operez la cat timp dupa interventie se poate tine o sarcina?Cat timp dureaza recuperarea? Sunt foarte ingrijorata de starea mea de sanatate care a debutat brusc, iar de un an si trei luni nu mai sunt eu, nu mai pot sa fac nimic. Sunt o persoana activa si imi e foarte greu. Daca puteti sa-mi dati un sfat va multumesc din inima. Chiar nu stiu daca trebuie sa ma operez sau se va atenua boala.Stiu ca asta nu se poate vindeca.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lauina (acum 13 ani)

Multumesc pt sfaturi! O sa tin cont de parerea dumneavoastra si o sa ma informez mai mult cu privire la homeopatie si beneficii, caci, recunosc, am informatii putine legate de ramura asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 13 ani)

BUNA. intr-un final o sa ajungi tot la operatiie .Dar nu te avanta asa repede incearca toate posibilitatile de tratament alternativ conservator fizioterapia se poate in acest moment de dureri sa te rascoleasca si sa te doara mai rau dar este o alternativa momentan ,kineto ,masaj toate astea strict recomandate de un medic de recuperare medicala in baza diagnosticului .si iti recomand acupunctura ajuta amelioreaza.toate astea impreuna cu respectarea regimului de viata in cazul acestei afectiuni adica evitarea efortului fizic ,sa nu ridici greutati sa ai grija cum te apleci sa te lasi pe vine cind vrei sa iei ceva de jos .trebuie sa consulti eventual doi trei medici neurochirurgi ca sa ai mai multe pareri pt ca daca faci operatia nu o sa mai fi niciodata ca inainte o sa ramana toata viata o sensibilitate iar medicul o sa-ti spuna probabil ca o sa te simti bine dar nimeni nu itti poate garanta si in legatura cu sarcina am inteles de la o prietena operata ca dupa sase luni poate sa ramana insarcinata [asa ia zis medicul] dar eu cred ca este mult prea devreme pt abia dupa un an de zile te misti oarecum mai natural asta in cazul unei operatii reusite .dar sa nu fi dezamagita ca o sa auzi fel de fel de pareri o sa simti tu singura daca nu mai poti atata timp cat durerea nu a coborat pe picior si nu ti-a amortit picioriul este bine dar sa ti minte reusita unei operatii depinde si de cat de mult stai cu durerile si cat de tare este afetat nervul este bine sa nu se instaleze semnele neurologice ca atunci recuperarea sa-r putea sa fie mai anevoioasa de aceea e bine sa ai mai multe pareri si sa nu te grabesti .posibil cand faci o operatie daca este facuta de un medic bun si respecti cu strictete recomandarile si dupa 3-6 luni sa faci recuperare sa faci miscare in limita permisa sa-r putea sa scapi de dureri si sa te simti bine .iti doresc sanatate si sper sa iti fie de folos sfatul meu .daca vrei sa mai vorbim imi spui .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lauina (acum 13 ani)

Buna. Multumesc mult pt sfaturi si pentru ca nu ai ignorat problema mea.Sunt disperata! Chiar nu m-as opera, insa durerea este continuu, sacaitoare. Simt ca bazinul se dezlipeste de restul corpului. Am consultat in martie 2010 un medic bun neurochirurg de la Spital Univ. Bucuresti care m-a trimis acasa,caci problema mea nu necesita opetatie. Acum simt durere in calcai, dar nu intotdeauna, iar uneori ma lasa picioarele, chiar la propriu. Am cazut in casa pe covor. La tuse, stranut simt ca ma secera durerea peste mijloc. Din dec. 2010 fac tratament naturist cu produse de la forever pe baza de aloe vera (freedom, activ ha,gel MSM-pt aplicatie locala si multiminerale) care, cred, ca m-au ajutat caci altfel eram mai rau.Aceste produse refac si hidrateaza cartilagiile si articulatiile. Am facut si tratamente balneo si kineto. Ma duc in iunie la Neptun unde este o policlinica balneo buna, unde am fost si anul trecut.Operatia este ultima solutie in rezolvarea mea.
Daca mai auzi ceva nouatati legate de afectiunea mea nu ezita sa mi le spui. Multumesc din inima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 13 ani)

Buna dimineata
Inteleg prin ce treci, este foarte greu si dureros, am si eu un caz aproape similar in familie.
Vreau sa te ajut cu niste produse pe care le consuma sotul meu si este multumit, care te pot ajuta si pe tine sa te simti mai bine. Exista un produs unic in lume care a combinat gelul de aloe vera cu trei substante de origine naturala, cu rol in mentinerea mobilitatii si bunei functionari a articulatiilor : glucozamina, condroitina si metil sulfonil metan. Ne putem vedea si sa te ajut cu mai multe informatii, depinde numai de tine.
Te rog nu ezita sa ma suni sau sa mi scri pe mail, [email protected] sau tel 0735038114, 0785365670
Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lauina (acum 13 ani)

Buna. Ti-am trimis un mail.Multumesc mult pt comententariul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cornelia (acum 13 ani)

Hernia de disc - inseamna ca discul dintre vertebre se rupe, iar nucleul gelatinos din interior apasa pe nervi. Sincer nu vad rolul homeopatiei sau al gelurilor. Dupa cum bine spunea "Mary" tot la operatie se ajunge. Sotul meu are aceasta problema de la 25 de ani. Acum are 60 ani si in 2008 s-a operat de hernie de disc L4-L5 (la Spitalul Bagdasar Arseni, unde exista o sectie care opereaza numai pe coloana). Inainte de operatie avea piciorul stang afectat (amortit, durere, se impiedica pt. ca nu mai avea control deplin). a mers la operatie dupa ce a stat o luna la pat si durerea nu mai trecea cu nimic. Chirurgul i-a spus ca avea discul facut praf, deci nici mama gelurilor nu-l vindeca. Acum mai face recuperare, care este tare anevoioasa si colac peste pupaza in decembrie a cazut pe gheata si si-a fracturat si glezna. Acum il doare si merge schiop. Mai consultati si alti medici.
Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lauina (acum 13 ani)

Buna ziua. Multumesc pt comentariul dvs legat de diagnosticul meu.Stiu ca nu se mai poate vindeca pt ca acolo lipseste ceva, ceva care nu se mai reface decat prin operatie. Ma gandeam ca exista metode de ameliorare a durerii care este sacaitoare si continuu.Am consultat medic neurochirurg din Buc. Spitalul Univ care m-a trimis acasa ca nu eram de operatie. Durerea mergea pana la genunchi si nu cobora spre degete.Acum ma doare doar spatele mereu si ma dau jos din pat cu greu, chiar si dimineata.Am luat tratament naturist pe baza de aloe.Nu mai stiu ce trebuie facut.Ideea e ca nu am copii si nu stiu dupa cat timp de la operatie se poate tine o sarcina.Oricum in starea in care sunt acum nu stiu daca o pot tine sau va trebui sa stau numai la pat.Alte persoane s-au simtit minunat dupa operatie.Parerile sunt impartite aici si cred ca depinde si de starea leziunii, adica de gradul de avansare al bolii.Sanatate va doresc si daca mai auziti ceva nou legat de diagnosticul meu va rog sa-mi spuneti. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dianabudu (acum 4 ani)

Buna. Ce ai rezolvat cu hernia ta? Ce metode au dat rezultat pana la urma? Am sotul,cu aceleasi simptome ca ale tale si suntem disperati,ca nu stim ce metode sa adoptam. Daca esti draguta imi poti scrie
un email. Multumesc anticipat. diana_25buica@ adresa_web_filtrata .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 7 ani)

Buna ziua! Ce ai facut pana la urma? Te-ai operat?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11570831019 (acum 4 ani)

Salut!!și eu sunt in accesași situația că și ,tine,!!doar că eu am doua l4 -l5 și l3m2-,l3,!!am 30 de ani și nici un copil!!,nici la mine durerea nu coboară mai jos de genunchi și peste tot mi se zice că nu sunt de operat!!,ce și făcut până la ,urmă?!?poată mă inspiri și pe mine!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11571169943 (acum 4 ani)

Buna tuturor! Am 31 de ani, nu am copii si acum 4 luni am fost operata de hernie de disc. Durerile au inceput brusc, coborau pe piciorul stang, pana jos si calcaiul imi amortea tot mai tare...sunt semne care indica faptul ca hernia de disc este destul de avansata, asa ca am fost de urgenta sa imi fac un rmn si in doua saptamani am fost consultata de 4 medici specialisti si operata. Din pacate am primit acelasi raspuns din partea tuturor- operatia. Mentionez ca in decursul anilor, stiindu-ma oarecum cu nereguli la coloana, dar nu atat de grave, ac***a dureri cand si cand, am urmat periodic sedite de kineto, elongatii si fizioterapie...deoarece imi doresc copii in viitorul apropiat, a fost prima intrebare pe care am adresat-o medicului inainte de a ma decide asupra interventiei: pot lua in calcul o viitoare sarcina? Raspunsul dansului a fost categoric da, cu conditia sa respect timpul de recuperare (aprox. 6 luni); burtica va creste treptat si abia dupa 6 luni de sarcina se va resimti greutatea caz in care daca voi simti nevoia voi sta mai mult la pat...recuperarea in urma operatiei de hernie de disc este lunga, ai nevoie de rabdare si un psihic tare, insa chiar si asa, este pentru binele nostru. Recomandarea mea este sa consultati cel putin 2 medici specialisti si daca sustin ca nu este de operat inseamna ca asa este si ca sunt metode alternative care va pot ajuta si pe care o sa vi le recomande cu siguranta. Sanatate multa va doresc si numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Larisa (acum 4 luni)

Utilizator11571169943 îmi poți da te rog un Nr de contact sau o adresă de email, as vrea sa iau legătura cu tine !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11589124857 (acum 3 ani)

Buna ziua! Am vazut ca tot persoane tinere sufera de boala asta internals, Mai grava decat cancerul. La 24 de Ani am avut o hernie imensa, mi s a recomandat operatie, insa nu am facut. M-am chinuit 7 Ani cu tot felul de tratamente, dar in final a fost chiar bine. Acum, de 2 luni am suferit un accident de masina. Mi-a facut coloana praf. Ambele picioare afectate, ma vad sincer ca intr-un scaun cu rotile, ma dispera lentoarea cu care se face fizio, urmeaza elongatiile, insa eu nu prea ma pot tine pe picioare. Asa ca as vrea sa ma operez. A facut cineva operatie/elongatii? Cum s a simtit? Sunt o persoana f activa, calatoresc f mult si chestia asta m-a bagat intr-o depresie crunta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Predica Ionut (acum 2 ani)

Imi pare rau sa aud asta. Cat despre hernie, imi poti spune te rog ce rezultate au dat roade la tine? Nici eu nu Vreau sa ma operez. Am hernie L5-S1 cu diferenta de 0,7 mm si am dureri crunte pe piciorul stang, pana jos. Insa nu vreau sa ma operez desi 3 medici neurochirurgi mi-au recomandat acelasi lucru. Te rog sa-mi dai cateva sfaturi ori pe email: ionut.predica@ adresa_web_filtrata ori pe wts: 0740940935. Mersi frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: