DEbord discal L5-S1 raspuns medic

Hernie de disc
Intrebare postata de alinagbv cu 12 ani in urma

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu interpretarea urmatorului rezultat obtinut in urma unui RMN lombar:
- Corpii vertebrali lombari de dimensiuni, forma, contur si structura normala, in pozitie normala.
- Discul intervertebral L5-S1 cu inaltime normala dar usor deshidratat.
- Mic debord discal circumferential L5-S1 cu atingere radiculara bilaterala.
Concluzii: Minim debord discal circumferential L5-S1.
Se poate ca durerile de spate pe care le am dimineata doar sa fie cauzate de saltea? Sau aceasta doar agreaveaza o inflamatie deja existenta?
Ce masuri se impun in continuare? Arata acest rezultat inceputul unei hernii de disc? Cum ma pot feri pentru a nu agrava durerile si mai am voie sa practic fitness si jogging sau acestea trebuie facute doar cu supravegherea unui fizioterapeut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ar fi necesar sa apelati la fizio-kinetoterapie; in cazul puseelor dureroase se indica tratament antialgic, antiinflamator in dozele recomandate de medic ;
incercati sa nu ridicati greutati (de peste 5 kg), sa adoptati o postura corecta ridicarii unor obiecte ( sa se faca indoind coapsele si genunchii cu spatele in pozitie intermediara), pozitia sezanda e cea mai solicitanta si la fiecare 30 – 45 minute se vor face pauze, mers prin camera, intins, se vor folosi scaune ergonomice;se va scadea in greutate ,de evitat pozitia picior peste picior, evitarea expunerii la frig, gimnastica medicala pentru tonifierea musculaturii abdominale si lombostat in perioadele de suprasolicitare (corset lombar)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernie de disc.

Bucur Gina (acum 11 ani)

Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati cu interpretarea unui IRM al mamei mele.
Rezultat : Examinarea IRM a coloanei lombare evidentiaza:
-discreta scolioza lombara dextroconvexa;
-modificaru de tip adipos la nivelul platourilor vertebrale adiacente discului L5-S1;
-inaltime pastrata si semnal normal al discurilor intervertebrale lombare cu exceptia ultimelor doua discuri care prezinta modificari degenerative;
-protruzie discala L2-L3 paramediana dreapta ce ampreteaza sacul dural, determina stenoza gaurilor de conjugare si vin in contact cu radacinile nervoase intraforaminal bilateral, la L5-S1 dreapta> stanga;
-procese osteofitice marginale anterioare la nivel lombar;
-aspect normal al articulatiilor sacroiliace.
Concluzii : deborduri discale lombare inferioare cu efect iritativ radicular.
Astept raspunsul dvs. cat se poate de repede pentru ca mama mea acuza dureri grave.
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bortos stefan (acum 11 ani)

as dori sa aflu ce inseamna debord discal L4 L5 tangent la dacul tecal
debord discal posterolateral stanga L5 s1 cu tangentizare de sac tecal si de emergenta radiculara stanga

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 10 ani)

I would like to know who can help me translate from Romanian to English the MRI conclusion:
Circumferential disc deborduri.

Thank you.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CONSTANTIN MIRELA (acum 8 ani)

Buna ziua!
in urma unor dureri in zona lombara mi-a fost recomandat sa fac RMN:
rezultat:
-minima scolioza lombara dextroconvexa, asociata cu hiperlordoza lombara;
-deshidratarea discurilor intervertebrale l3-l4, l5-s1, cu reducerea inaltimii acestora;
-modificari mixte (degenerative si edematoase - modic II+I) ale platourilor vertebrale adiacente discului l5-s1;
-ruptura fibrelor anulare discale l3-l4 la nivel posteromedian, cu protruzie discala cu baza larga la acest nivel,de aprximativ 12/3 mm, ce amprenteaza sacul dural, fara compresii radiculare decelabile;
-discrete deborduri discale circuferentiale l4-l5, l5-s1, cu mazim foraminal drept l5-s1, fara compresii radiculare aparente;
-osteafite vertebrale l5-s1;
cordonul medular din campul de examinare - cu aspect irm normal.

Ce ar trebui sa fac? Cui sa ma adresez?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina o (acum 8 ani)

Buna! Am fost operata de Hernie de disc l5 s1 dreapta acum 2 luni aproape( 19 August 2015).ma simt bine in general doar din cans in cand ma mai doare dreptul dar nu tare.in schim acum ma doare piciorul stg sper sa nu fie alta minune.vom vedea la control.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: