Cum scap de hernia de disc?

Hernie de disc
Intrebare postata de Augustin288286 cu 13 ani in urma

De doua saptamini am o durere pe partea dreapta a piciorului drept de la coloana pina la degetele piciorului, mai mult la inceput am simtit o furnicatura pe toata partea piciorului retragindu-se treptat de sus in jos pina la nivelul genunchiului raminind acum aici dar si amurtirea a tri degete da la piciorul drept incepind cu degetul mic. Am luat 5 Arcoxia, Midocalm, 5 injectii de Tratul si 10 pastile de Milgamma N, dar durerea nu a incetat si nici amorteala, este suportabila peste zi dar noaptea este mai pronuntata. Am mai facut tot mereu masaj cu Diclofenac gel. Mai exsista vreun remediu in continuare. Si cum? Va multumesc anticipat. Cu tot respectul al Dvs. Gusti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (56)

alex (acum 13 ani)

remediu cel mai bun este statul la pat in pozitia favorabila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Calin iulian (acum 13 ani)

si eu am avut aceleasi simtome ca si dvs.Eu va sugerez sa faceti un consult la medicul neurochirurg si acesta sa se pronunte asupra starii in care sunteti.Eu zic sa nu amanati ca nu este de lasat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Constantin (acum 13 ani)

Am scapat de asa ceva cu o terapie naturista-0722344290

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adelina.coman (acum 13 ani)

CONSTANTIN!
Nu mai veni cu bancuri cu terapia ta naturista ca nu te crede nici cutu. N-ai avut hernie de disc in viata ta si nu stii cu ce se mananca, de-asta spui povesti. Iti doresc sa ai si sa te vindeci cu terapia ta naturista: PROBABIL NONI, ASA-I!
BEA-L TU SANATOS!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 13 ani)

Nu amana. Si la mine au debutat durerile in primavara, am exagerat cu exercitiile pe o bicicleta medicinala si am tot amanat pana am ajuns sa nu mai pot merge fara sa am dureri .La primul consult mi s-a facut o injectie iar din sept incep fizioterapia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 13 ani)

de vreo 4 luni am dureri groaznice nu putem merge nu ma puteam odihni noaptea din 3 an 3 zile ma duceam la urgente am facut tratament vreo 2 luni cu cortizon dar nu am avut nici un rezultat m am dus la un neurochirurg si mia spus sa fac T A C eu sant an ITALIA am facut TACUL si acum este plecat an vacanta am ajuns la 6 pastile pe zii de voltaren plus antidolorifice nu mai stiu ce sa mai fac am renuntat si la servici din cauza asta cine poate sa mi dea un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriansnescu70 (acum 13 ani)

PENTRU MIHAELA!
Buna! A m avut si eu probleme similare chiar mai grave din pacate,m-am saturat de injectii( voltaren amestecat cu muscoril; o placere !!), am incercat tot felul metode,fizio, masaje, o groaza de creme si nimic nu mai avea efect, decat la buzunar, ca stii cam cat costa acolo. Iti recomand sa ma contactezi pe [email protected] sa-ti explic o metoda cu ajutorul careia am scapat de problema asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 13 ani)

spune-mi cum ai scapat de hernie de disc eu am la L4 ,L5 si S1

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniel mnl_danut (acum 13 ani)

consulta un medic osteopat da rezultate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1499592968 (acum 5 ani)

Salut, am si eu aceeasi problema la L4 , L5 si S1,S2 , vreau sa stiu daca ati gasit o metoda de vindecare fara operatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrianenescu70 (acum 13 ani)

Am avut aceeasi problema pentru ani de zile, iar rezolvarea fara interventie chirurgicala a venit in urma folosirii cearceafului din lana cu magnetice si alenjeriei din lana.Pentru detalii [email protected] sau 0733075284.Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mnl_danut (acum 13 ani)

ce fel de "cearceaf din lana cu magnetice" unde se poate gasi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana (acum 13 ani)

Buna ziua,
Am ca si solutie la problema dumneavoastra un aparat medical ce foloseste lumina polarizata,daca sunteti din Bucuresti sau Constanta si doriti sa il testati gratuit dati-mi un mail la [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurelia italia (acum 13 ani)

salve Si eu sufar de ernie de disc , in asa fel ca-ci l''''ernia i-mi apasa pe nervu sciatic ca mi-a venit si deficit la picior (mi-a semi paralizat picioru de la genunchi in jos ) ca nu puteam sa merg ,toti medici la care am fost mi-a zis ca trebue sa ma operez ca nu aveam nici o sansa .intre timp am inceput sa fac injectii cu ozon (ozonoterapia) dupa 5 sedinte am inceput sa misc degetele piciorului iar acum pot sa merg ,am inceput lucru si am scapat de operazie le infiltrazioni cu ozon a durat incepand cu 2 la saptamana pana am ajuns sa fac 1 la 6 luni , intre timp fac gimnastica posturala ca face foarte bine .Acum stau bine .,incearca si tu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LAVINIA (acum 12 ani)

EU AM HERNIE DE DISC L4 L5 SI S1.am niste dureri groznice.am facut tratament la cluj.injectabil cu cele mai tari antiinflamatorii.dupa 20 de zile de tratament am fost mai rau ca la inceput.mi s-a spus sa ma operez ca nu mai am solutie.piciorul drept este amortit,durere mare in picior nu mai dorm de o luna.de cateva zile vine salvarea la mine de 2 ori pe zi.sa imi mao soi faca calmante.dar asta nu este o solutie pentru ca la mine nu-si mai face efectul.acum sunt internata la spital .sper sa pot face fiziotrrapie,ca am auzit persoane care sa-u tratat si au scapt de operatie.sa stiti ca operatia nu este o so;utie.stiu persoane care dupa patru luni de la operatie are inapoi hernia de disc.alti nu mai au traba.cum ti-i norocul,dar stiu ca trebuie sa ai mare grija dupa opertie sa nu ridici,doar vreau sa va spun sa nu aveti incredere in cum terapie naturista,este o mare minciuna,cine zice ca s-a tratat cu asa ceva inseamna ca nu are hernie de disc.numai cine are hernie stie ce inseamna durerile.eu am o fetita de un an si opt lini.am dus--o la parinti sa nu ma auda cum strig de dureri.mai ales noaptea.cand vine seara mi groaza.am noroc cu sotul meu ca dupa mine la criza de dureri imi vine sa mor.eu nici pe toaleta nu pot sa stau,trebuie sa ma ajute cineva.cand ma ridic din pat imi trebuie o jumate de ora sa ajung la baie.de ieri urmez un nou tratament,sper sa de-a rezultate,oricum nu mai am arsurile alea si amortelile ,daca imi va face bine revin sa va spun ce i-au.dar sa faceti tot posibillu sa inceracti mai multe tratamente,operatie sa fie ultima sansa.tu cum esti?te-ai tratat sau te-ai operat?astept raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Augustin288286 (acum 12 ani)

Buna seara, din 15 ianuarie 2011 si pina la sfirsitul luni martie am tinut-o cu durerile si cu calmante, injectii,pastile supozitoare si unguienti, doar pentru calmarea durerilo. Dupa ce a iesit soarele, binevoitoru a disparut durerea definitiv. Mai am si acum niste furnicaturi la 4 degete de la piciorul drept. Trebiue intai sa linistim sufletul,aceste sint incercari pentru cei ce ai iubeste Dumnezeu, sa-i multumim si pentru bune si pentru mai putin bune, ale Lui sunt toate si chiar si noi. Medicul neochirurg a pus diagnostic dupa investigatie " DISCOPATIE LOMBARA" boala domnesca o poti duce 100 ani. Cu mult respect si sa auzim de bine. SANATATE, gusti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mire (acum 10 ani)

Buna aceleasi simptome am si eu, ce ai facut pana la urma astept raspuns ms

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Deny TDV (acum 10 ani)

Buna.Va spun tuturor celor cu probleme cu hernia de disc.un sfat din experienta cu multi pacenti cu hernie..ce am obs. si din punctul meu de vedere are mare logica.in primul rand trebuie sa tineti regim obligatoriu...ideal strict vegetarian, nu am nimic cu vegetarismul...dar din studiile mele am obs. ca majoritatea din ceea ce mancam face ca organismul sa tinda spre acididate cu un ph sub 7.35 al sangelui, organismul care incearca imediat sa ridice ph-ul scoate calciu din muschi si oase dupa care asa regleaza..daca mancati carne...care se digera in functie de tipul de carne intre 12-24 ore...gandit-iva cat sta saracul tubul digestiv sa tot digere..si are nevoie si de mediu acid pentru dizolvarea bolului.astfel organismul fiind slabit..sufera...Prin urmare e mult de vorbit dar ca sfat ce da roade ( fara sa se ajunga la operatie sau embolizare care se face doar la Bucuresti) este ca:
1.mancati strict vegetarian, ideal cruditati si fiert, pe langa aceasta mancati multe seminte mai ales de in (ajuta la circulatia sangelui), apoi susan, floarea soarelui, alune nesarate, nuci, stafide, smochine, etc..acestea mixate in cantitate mica din fiecare.aceste seminte au numeroase minerale si vitamine ...astfel nu e nevoie de toate capsulele pentru ca oricum dureaza pana se dizolva si se absorb mult mai greu.Cel mai bine puneti seara de fiecare din seminte intr-un pahar cate putin din fiecare in 250ml apa, iar dimineata le faceti cu blendarul apoi beti.
2.obligatoriu luati un probiotic , ex Bio -sun sau Biofloran, nu fac reclama, dau exemplu de unele bune. (acesti "muncitori ajuta ca a se absoarba in organism toate cele neceare pentru a se vindeca zona afectata.)
3. obligatoriu calciu cel putin 2 luni...de luat. un ex Calcidin la plicuri (a dat rezultate) sunt multe pe piata.
4.Obligatoriu ceai zilnic de oricare, dar bine ar fi sa fie mixate, printre care sa nu lipseasca ceaiul de salvie.Iar odata la 2 zile sa puneti un varf de cutit de bicarbonat de sodiu un ceai. (scaunul trebuie sa fie zilnic odata sau de doua ori pe zi, constipatia e si un semn ca organismul dvs. tinde spre aciditate,astfel evitati acest lucru), luati antiacide pentru stomac mai ales dimineata la prima ora intre ora 4-6 dimineata, de ex Gasex de la firma Hymalaya), consumati multe lichide..
5.dormit pe un pat confortabil..nu prea moale, in pozitia in care va e bine , pe langa aceasta zilnic cat puteti putina plimbare.mai ajuta mereu de pus apa fierbinta intr-o sticla rotunda de bere sau altceva la spate. Cei care au posibilitatea ajuta si apa alcalina....
Am scris in mare cateva idei ca sa va ajut...nu fac nici o reclama la nimic, cei care gandesc putin o sa si dea seama ca ceea ce spun are logica si are efect.Pentru cei care sufera de mult timp si nu am miscat piciorul de ceva timp sau sunt mai grav pot face asa zisa "fizioterapie" cu anumite aparate de stimulare musculara...ce are multe optiuni prin care si masaj..stimuleaza nervul si inlatura atrofia musculara..un ex. cautati bodi tek elite 2 sau 3.Bai calde in cada odata la 3 zile timp de 20-30 minute, iar in cada puteti pune niste sare amara.Probioticele sunt f importante de luat cam 3 luni sau chiar mai mult.
Sper ca v-am ajutat pentru cei care chiar vor sa fie bine fara a cheltui bani aiurea..si timp..si tot fara rezultate.cele spuse mai sus nu sunt usor de facut.dar va ajuta enorm. Din cand in cand atunci cand durerea e foarte puternica puteti lua calmante cum sunt antiinflamatoarele nesteroidiene ...dar aveti grija ca luate periodic si multe mai rau va fac...pe moment va trece dar va afecteaza stomacul..apoi indirect coloana.Despre operatie doar in cazuri foarte grave o recomand..dar in rest nu va sfatuiesc. stiu numeroase cazuri operate si nu s-a imbunatatit deloc stilul de viata..si altii care si-au revenit fara operatie si ridica la greu chiar greutati f. mari (fiind de la tara)..Sfatuiti-va cu mai multi doctori daca chiar trebuie sa va operati.Va doresc multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Deny TDV (acum 10 ani)

Imi cer scuze pentru greselile gramaticale facute....dar am scris f. repede din lipsa de timp..si nici tst-ra mea e cam prea lucrata...Numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Deny TDV (acum 10 ani)

Buna Lavinia.Imi pare rau ca ai proleme mari cu hernia de disc.citeste postarea mea legat de aceasta si o sa vezi rezultate, sunt sigur ca o sa te ajute.trebuie sa faci ceva pana nu e prea tarziu.si la fel.... exclus operatia.stiu persoane care sau operat iar dupa 5 ani au ramas total paralizate..legat de terapia naturista...te inseli...important e sa gandesti logic a vezi care e cauza problemelor tale...o sa ti dai seama ca indirect alaturi de multe alte ajuta intr-un mic procent si naturista indirect..de ce?pentru ca in primul rand tot ce e vegetal se absoarbe mult mai bine de catre organism si timpul de digestie e in medie 3 ore...ceea ce un organism obosit si bolnav...are nevoie de fiecare picatura de ajutor pentru refacere...ori o persoana care le da in continuare cu fripturi si asa zise "mancari satioase si pline de toate" de fapt iti agraveaza situatia.carnea de porc de ex. pt. o digestie completa ajunge pana la 24 ore ( de la intrare in tubul digestiv pana la descompunerea sa totala si eliminarea resturilor din organism)...gandeste te cate ore salveaza organismul pentru refacere si detoxifiere daca ai evita mancarurile grele, care iar subliniez ca duce la aciditatea organismului, apoi nevoit sa-ti scoata calciu din oase pentru refacerea rapida a ph-ului, apoi destabilizand legatura cu celelalte minerale din organism, afectand si imunitatea si flora tubului digestv..prin urmare o sumedenie de probleme..Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3