Rugaminte

Hepatita
Intrebare postata de baciu5108504 cu 13 ani in urma

Ce este de facut daca organismul nu a raspuns la tratamentul cu interferon? Mentionez ca am 38 ani si in urma tratamentului ,urmat intocmai timp de 12 luni, la 3 luni de la terminarea tratamentului ,viremia a iesit 88.000 (deci virus prezent).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nyco (acum 13 ani)

si eo am facut interferon si mi-a fost mai rau ,mi-a crescut viremia si transaminazele,asta era in urma cu 4ani ,apoi am urmat tratament cu zefix a mers foarte bine ajunse viremia aproape normala dar m-i saintrerupt tratamentul prea devreme si am facut rezistenta (au crescut iarasi transaminazele si viremia )acum fac tratament cu entecavir vad ca din nou e binisor cu TGP,TGO si viremia au mai scazut dar acum mai am din cand in cand mici dureri de ficat ce o fi ofi ..........................incearca si tu entecavir

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica moldova (acum 13 ani)

salut prieteni citesc mesajul acestor doi barbatii si vad doi copilas mici , dar nu asta doresc sa spun , am trecut si eu prin nevoia furiea pe numele hepatita cunos foarte bine situatia durerile acestor barbati dar nu inteleg de ce barbatii la boala sunt mai fricosi si eu am facut aceste injectii nu 12 luni cum voi dar numai 8 luni de oarece buzunarul nu ma sustinea sunt foarte scumpe si nu miam perdut increderea chiar si in elel da de la inceput a fost foarte greu analizele cresteau ca tucmai medecii se speriau la un moment dat profesorul ca ma trata mia interzis continuarea acestora dar nu miam perdut nadejdea am insistat macar inca o luna si daca se va marii si mai tare le inchiem , dar incetu cu incetu cu insistenta mea am facut acestea 8 luni .... au trecut 4 ani dar odata nam stiut cee aceea durere de ficat acum o saptamina mia venit scrisoare de la minister ca mia venit rindul la tratament antiviral fara plata si ce va ginditi ca voi face sigur ca mi loi pune viata asta e un domino daca nu tu pe dins atunci ea pe tine asaca dragii mei barbati fiti mai optimisti si iubitiva sanatatea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan (acum 13 ani)

Tratamentul cu interferon nu are cum sa vindece nimic si cu atat mai putin o hepatita. Interferonul artificial blocheaza doar sistemul imunitar facand pacientul o prada usoara la orice infectie. Raman daune ireversibile dupa astfel de "tratament". Este un medicament toxic, scump si care nu aduce nici macar un singur avantaj pacientului in afara de efectul de placebo. Cunosc sute de cazuri ca cele 2 de mai sus. Trebuie sa va dai seama singuri in primul rand dupa simptomele pe care le primiti ca medicamentul nu face decat rau. In al 2lea rand pretul scump cat si faptul ca tratementele se platesc din banii storsi tot de la oameni prin impozite ca concernele care le fabrica stiu cum sa faca si pe cine sa plateasca in ministere ca aceste medicamente sa se cumpere in ciuda pretului exorbitant si a lipsei oricarei vindecari. In al 3--lea rand durata lunga a tratamentului este un cutit cu 3 taisuri, caci daca ceva este daunator, scump si inutil, administrat timp indelungat inseamna nu numai pierdere de timp pretios si de bani, dar si de sanatate. Ireversibil. Indiferentr cine plateset medicamentul conteaza numai cine premestii banii din c***aa lui.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ion (acum 10 ani)

eu am facut cu interferon 3 luni , am avut viremia 1mil, a scazut dupa 3 luni la jumatate si am fost scos din tratament ca nerepondent. Dupa asta am luat arginina plus alte hepato-protectoare. Ce mai pot face in continuare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: