Pot sa am si eu boala raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de resiteanca cu 13 ani in urma

Buna ziua acum aproape un an fratele meu in varsta de 22 de ani sia facut niste analize unde sa descoperit ca este purtator sanataos de virusul hepatita b isi face analize odata a 3 luni a stat o peroada si la mine,este posibil sa fi luat si eu acel virus am motive de ingrijorare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

ina (acum 13 ani)

Sansele sunt mici dar nu strica sa-ti faci cateva investigatii pentru a sta linistita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dany (acum 13 ani)

buna ziua am pe mama mea in varsta de 59 de ani si i s-a depistat ca are ficatul marit 60 dupa care a facut analize si i-a iesit hepatita c .este foarte speriata si plange zilnic se poate ajunge foarte usor la ciroza??daca face tratament cu interferon si tine regim poate sa mai duca boala cativa ani?ce ar trebui sa faca?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

resiteanca (acum 13 ani)

soacra mea a avut ciroza hepatica si a trait cu boala prin tratament desi nu a prea tinut regim,a trait vreo 7-8 ani,parerea mea este sa ia tratamentul adecvat si sa tina regim si poate sa o mai duca mult timp.Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! Hepatita B sau C, ca si alte virusuri cu transmitere parenterala(HIV,etc) nu se transmite prin folosirea in comun a veselei sau maini murdare precum hepatita A. Caile de transmitere sunt: sange in contact cu leziuni pe piele/mucoase, contact sexual, piercing, tatuaje, interventii stomatologice sangerande, manechiura/pedichiura, intepaturi cu ace contaminate.
Organismul poate scapa de virus prin forte proprii in cazul unei hepatite acute doar.
In bolile cronice, doar tratamentul cu interferon poate scapa o parte din pacienti de virus, celelalte antivirale incetinesc evolutia bolii, cu ameliorarea simptomelor pe parcursul tratamentului(in timpul interferonului pacientul se poate simti mai rau). Evolutia bolii depinde f mult de pacient. Stressul, fumatul, alcoolul, drogurile, alimentatia nesanatoasa influenteaza negativ evolutia. Nu trebuie nici neglijenta, dar nici exces de preocupare in ceea ce priveste orice boala. Gandirea pozitiva trimite semnale chimice in organism cu secretie de substante care pot tine in frau evolutia unui virus. Plangera de mila face contrariul.
Multa sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: