Incarcatura virala raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de claudia-diana cu 11 ani in urma

Buna, sunt infectata cu virusul hepatic b iar la ultimele analize incarcatura virala a iesit foarte mare de 14779 Ul/ml iar nr de copii/ml este de 50396,39.cat de grava ii problema?la ce sa ma astept?mentionez faptul ca incarcatura virala este in crestere fata de analizele facute anterior.atunci valorile erau de 5862 UI/ml iar nr de copii/ml 19989,42,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Inseamna ca virusul este activ.
Este recomandat sa consultati un medic gastroenterolog in vederea tratamentului antiviral, pentru a stopa replicarea virusului si a impiedica eventualele complicatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

claudia-diana (acum 11 ani)

multumesc.sunt programata in data de 26.am inteles ca ar trebui sa mi se faca o punctie hepatica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Da, si/sau fibrotestul pentru a evalua gradul de afectare hepatica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

abyabyaby (acum 11 ani)

Punctia hepatica nu mai este obligatorie ! Eu am C ,am fost la Fundeni , am facut analizele .Dosarul este acceptat si cu alt fel de teste respectiv fibrotestul sau fibroscanul. Multa sanatate ca avem nevoie !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia-diana (acum 11 ani)

am facut si eu fibrotestul.au iesit bine toate analizele.acuma ramane doar sa tin sub supraveghere evolutia bolii.din 6 in 6 luni sa mai fac ceva analize sanatate si la multi ani!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANAMARIA (acum 10 ani)

buna!tatal meu are virusul b si este diagnosticat cu ciroza hepatica,l ultima analiza de incarcatura virala i-a iesit ADN viral hepatita b cantitativ ADN-VHB 15268ui/ml dar in dreapta scrie NEDETECTABIL limita de detectie a metodei de lucru in domeniul de linearitate(masurabil)este 20 ui/ml.Sensibilitatea analitica 9ui/ml nr copii/ml=nr ui/ml*5,82 nu inteleg c inseamna asta deoarece prima analiza de incarcatura virala arata asa incarcatura virala:11 579copii ADN HBV/ml(4,06log copii ADN HBV/ml 3 396ui/ml (3,53logui/ml) sensibilitatea metodei:51 copii ADN HBVml(1,71 log copiiADN HBV/ml) 15ui/ml(1,17log ui/ml) spuneti-mi va rog daca s-a imbunatatit ceva sau ce schimbari s-au produs ca numai am rabdare pana vine medicul lui din concediu......va multumesc!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bulbuc Roxana (acum 8 ani)

Buna seara. Am facut si eu analize ADN virus hepatic B cantitativ PCR
Incarcatur virala 45q Ui/mL ( 2, 65 logUi/mL). Iar limita de detectie 20Ui/mL (1,30 log Ui/mL)..
Factor de conversie ADN HBV (Ui/mL)× 5,82= ADN HBV ( copii/mL).
Imi puteti spune ce inseamna asta?
Va multumesc..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: