Hepatita B inactiva

Hepatita
Intrebare postata de membru271645 cu 9 ani in urma

Acum o saptamana am primit un diagnostic de Hepatita B inactiva cu Anti-BHs pozitiv si Anti-BHc pozitiv.,cat e de grav?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Oana Panfir MDr. Oana Panfir este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Sunteti diagnosticat cu infectie hepatitica cu virus B. Trebuie urmarite transaminazele (TGO, TGP) pt a observa daca exista citoliza (distrugere) hepatica.
Daca transaminazele sunt in limite normale, aveti virusul, dar el nu este activ la acel moment, trebuie doar sa va monitorizati periodic si sa fiti preventiv cu ceilalti (virusul se transmite prin sange, contacte sexuale, saliva, de la mama la fat).
Daca transaminazele sunt crescute, depinde de valoarea lor si de incarcatura virala (se determina cantitatea de virus circulant in sange), pt a stabili daca este oportun tratamentul si cu ce antiviral. Acest lucru este discutat cu medicul infectionist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

membru271645 (acum 9 ani)

Multumesc mult pentru raspuns,.am citit mult despre asta in ultimile zile totul suna foarte pesimist insa e si cumva confuz faptul ca nu am avut simptome niciodata , partenerul pe care il am de un an nu este infectat si fostul sot (am fost casatorita tip de 18 ani l) la fel nu. .actualul partener ar trebui sa se vaccineze?? Pot avea un copil fara probleme?..multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana (acum 8 ani)

Am o pritena care are aceasta boala si nu stie ce anseamna Ag HBs ser reactiv va rog sami spuneti ca sa o pot ajuta va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: