E posibil sa fie hepatita b raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de Dan125 cu 12 ani in urma

Sotia mea a facut analize de laborator , in urma analizelor transaminazele au iesit 84 iar iar trigliceridele tot asa 100 cred, in urma acestor analize doctorita a catalogat-o cu hepatopatie, si ia dat sa faca analize suplimentare hcv si hbs, in urma acestor analize , rezultatul a fost hcv negativ si hbs pozitiv, doresc sa-mi spuneti ce trebuie facut in continuarie. va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

În primul rând, întrebarea mea este ce analiză a fost pozitivă - Ag HBs sau Ac anti-HBs?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

Dan125 (acum 12 ani)

analiza Ag.HBs pozitiva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 12 ani)

chiar azi am fost diagnosticata cu acelas virus.am intrat pe aceste site-uri in cautarea mai multor detalii.am facut doar AgHBs si a iesit pozitiv.mai multe detalii voi afla in zilele urmatoare.transaminazele au valori normale de aceea as dori sa stiu ce stadiu as avea si dak este posibil ca iubitul meu sa fie si el infectat.nu stiu de cat timp am acest virus,cert este ca acum cateva luni m.am intepat cu acelasi ac cu care recoltasem unei paciente.nu am simptome de greata,oboseala......sunt normala ma simpt ok.,multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Prezenta AgHBs în serul/plasma umana este marker de infectie cu virusul
hepatitei B. Pentru a putea oferi mai multe date. este necesară şi determinarea Ac anti-HBs (tip Ig M sau Ig G) şi Ac anti-HBc (în funcţie de aceste valori se poate diferenţia o infecţia acută de o infecţie cronică cu virusul hepatitic B)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan125 (acum 12 ani)

rezultatele analizelor sunt:
-colinesteraza 12806 u/i;
-AFP. 2.04ng/ml;
-anticorpi asnti virus hepatic Delta IgM -negativ;
-Anticorpi Hbc- pozitiv;
-Anticorpi anti Hbe- pozitiv;
Antigen Hbe- negativ;
-gama glutamiltransferaza - 99 u/i;
-TGO- 58.1 ui
TGP- 73.1 ui
Trombocitele -380;
MCH-32.73 pg;
MCHC 37.08 g/dL

in urma acestor analize la ce ne putem astepta,mentionez ca sotia consuma si alcool in cantitati considerabile.
va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

In primul rand alcoolul ii este interzis, daca nu vrea sa faca vreo ciroza sau vreun cancer hepatic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: