Cum pot scaspa de virusul hvb

Hepatita
Intrebare postata de lory1980 cu 13 ani in urma

Daca sunt purtator sanatos cum pot sa scap de el

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Vlad Tepes (acum 13 ani)

Cateva intrebari: de unde stii ca o ai? daca stii sigur, de cat timp o ai? (daca nu-l ai de mult. o injecite cu Hepatita B gamaglobulina poate avea efecte foarte bune) ce cantitate de Virus B ai? e ficatul afectat? stii cumva cum ai capatat-o?esti casatorit? ai relatii sexuale? stii engleza? Sunt multe locuri bune unde se pot lua informatii. Oricum, trebuie urgent sa vorbesti cu un medic specialist de ficat.
Daca nu stii, cateva din ce spun ei. Daca abia a fost depistata, probabil este in faza acuta, ceea ce e cel mai bine. De obicei, daca e in faza acuta, dureaza cam pana la 6 luni. Sistemul imun lucreaza in timpul asta, si de obicei reuseste sa-l curete din corp. Cei mai multi oameni care au Hepatita B, o au in faza acuta. Unul din lucrurile pe care trebuie sa-l faci e sa eviti transmiterea lui mai departe, fiindca se transmite sexual. Daca da, atunci acele persoane trebuie sa faca si ele test de Hepatita. Apoi, foarte esential este evitarea totala a alcoolului de orice fel (vin, bere, bauturi tari, chiar si otet), care are efect nociv asupra ficatului, pe care trebuie sa-l protejezi, evita cafeaua, tutun, ciocolata, carne rosie si mezelurile procesate, grasimile animale si mai ales margarina care este foarte nociva, zaharul mai ales alb, evitare prajeli, paine alba, conserve. Incearca sa mananci pe cat se poate legume si fructe crude sau preparate sub abur, pe cele care au antioxidanti puternici, adica tot ce are culoare cat mai inchisa: sfecla, morcovi, patrunjel, ridichia neagra, telina verde, avocado, varza cruda (daca o suporti), brocolli, capsuni, kiwi, afine, mure, soia, ciuperci, branzeturi naturale, oua, paine neagra, ulei de masline procesat la rece si din prima stoarcere, miere naturala neprocesata, lamaile, fructe uscate prin metode naturale, seminte de in (cel mai bine este o rasnita de in), seminte de floarea soarelui si dovleac neprajite, etc. Esential este odihna cat mai multa, evitarea pe cat posibil a stresului, exersare zilnica (nu obositoare) prin mers in aer liber, baut ceaiuri pentru protejarea ficatului, si in general cat mai multe lichide bune (nu bauturi preparate). O viata cat mai bine ingrijita, are mare influenta pentru protejarea, si chiar eliminarea Hepatitei B prin metode naturale, in special al propriuliui sistem imun. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cornelia (acum 13 ani)

daca am tratament cu lagosa si tin regim scap de hepatita?
si in cat timp

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: