Aurelia-hepatita c raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de aurelia3553214 cu 13 ani in urma

Buna ziua,
In anul 2005 am fost depistata cu hepatita c (A2F2) incarcare virala 475.000.In anul 2006 am terminat tratamentul cu interferon si virusul a fost nedetectabil(din luna a treia de tratament).
In fiecare an mi-am facut o incarcare virala si trei ani la rand a iesit tot nedetectabil.Anul trecut si anul acesta nu am mai facut incarcarea virala.Va rog sa-mi spuneti daca mai este cazul sa-mi fac de acum inainte aceasta analiza si cum pot sa aflu gradul de fibroza(prin ce analize) al ficatului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

floryny (acum 13 ani)

Poti incerca sa mergi din nou la medic si sa ceri sa faci punctie hepatica sau sa-ti faca o investigatie numita FibroScan. Prin aceasta investigatie se vede daca ficatul este mai dur, atunci gradul fibrozei este mai mare, mai ridicat. Prin tratament medicamentos vei scapa. Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Maria Petrica MDr. Maria Petrica este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

cu trat.corect facut si incarcatura virala nedetectabila inseamna ca ai raspuns bine la trat. ai sanse mari sa fi scapat de virus.exista,insa,unele cazuri in care virusul apare nedetectabil desi mai este in cantitate mica in organism.sfatul meu este sa iti mai repeti,anual,aceasta analiza,sau mai repede daca apar simptome sau cresc transaminazele. daca,cumva, mai exista virus in organism,el se poate inmulti si activa in conditii care scad apararea organismului:stres fizic,psihic,boli ce scad imunitatea.mai ieftin si mai la indemana ar fi sa-ti faci transaminazele dupa vreun astfel de episod,si doar daca ele cresc,sa-ti cauti incarc.virala. fibroscanul este o investigatie extrem de utila(si neinvaziva) atunci cand se doreste sa se cunoasca gradul de fibroza a ficatului(in cazuri grave,avansate,face diferentierea intre fibroza si ciroza).se poate face,insa,doar intr-un centru specializat de gastroenterologie.sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

gianina (acum 13 ani)

in legatura cu aceasta situatie, daca din nou apare viremie crescuta, ce se mai poate face? se poate relua tratamentul cu Interferon?
draga aurelia, stiu ca este stresant sa stii ca ai avut aceasta boala, dar esti o fericita, tratamentul a functionat, succes in continuare, sa ai o viata cumpatata, cu un regim de viata sanatos si sigur nu vei mai avea probleme.
Sanatate si viata lunga si frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Maria Petrica MDr. Maria Petrica este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

da,in aceasta situatie se face reevaluarea cazului si se poate indica reluarea completa sau partiala a trat.-in functie de caz,decide specialistul gastroenterolog. dar asta se intampla rar,nu trebuie trait cu o astfel de obsesie. trebuie gandit asa:"am avut o problema cu ficatul,am avut sansa unui tratament eficient,il crut cat pot printr-o viata sanatoasa si din cand in cand mai vad ce face cu niste analize.." sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chirita ion (acum 11 ani)

am terminat tratamentul de interferon si ribavirina acum un an si jumatate si vreau sa stiu ce sa fac sa ma ingras si eu un pic..... de fel eu sunt mai slabutz insa acum am 54-55 de kg la 1.80 inaltime ...inainte media mea era undeva la 62-63. nu mai reusesc sa recuperez deloc kg pierdute dar sa mai pun si in plus... mersi anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

michelle30 (acum 11 ani)

Buna, uite te sfatuiesc sa mananci cu forta branza prospata de vaci macar 300grame /zi, trebuie sa iti cresti imunitatea (viusid este un sirop natural pt imunitate, il iau si eu, eu am virus c, dar fac un tratament naturist, inca nu vreau sa fac interferon...). Ia-ti imunostimulatoare (siropuri) de la orice plafar sau farmacie naturista, manaca multe fructe si legume proaspete zilnic, cat mai diversificate, multe sucuri naturale facute in casa(citrice si legume) . eram si eu sp***a si in 5sapt am pus 5 kg, dar repet..am mancat cu forta...de toate!!!multa sanatate sa ai si kilograme in plus!!!bafta!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11555596785 (acum 5 ani)

Buna ziua asi dori sa aflu hepatita b cronica ce este mai trăiești sau mori

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: