Am sau nu hepatita? raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de cameliaaa cu 13 ani in urma

Am si eu mare nevoie de un sfat. In urma cu doua saptamani am fost la un control de rutina si mi-au iesit transaminazele marite. Medicul mi-a trimis analizele la un laborator unde mi-a iesit Antigenul HBS pozitiv. ZIlele care au tercut au fost o adevarata nebunie, am repetat analize peste analize iar pentru ca transaminazele au scazut considerabil, am cerut repetarea antigenului care de aceasta data a iesit negativ. De asemenea, Antigen HBe a iesit negativ, Anti Hbe negativ, Anticorpi HD negativ. AM anuntat la laborator ca cu o saptamana in urma mi-a iesit virusul pozitiv, motiv pentru care au mai testat printr-o alta metoda virusul si a spus ca este tot negativ. Nu mai stiu ce sa cred,..medicii nu vorbesc prea mult, mi-au cerut viremia care azi am aflat-o si este nedetectabila. Va rog spuneti-mi o parere...sa stiu ce sa cred. primul rezultat e gresit, al doilea? sau ce sa mai cred ? Va multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara,
in practica medicala, in momentul in care o analiza importanta iese pozitiva, se repeta acea analiza pentru a fi siguri ca nu este o eroare. la fel se intampla cand o analiza iese negativa, dar contextul pacientului indica destul de clar o anumita boala, se repeta analiza, sau o alta analiza pentru aceeasi boala. erori exista oriunde, nu trebuie sa vi se pare o absurditate.
realitatea este ca ati avut transaminazele marite, si de aici trebuie sa porniti. (cat de marite au fost? ), si trebuie sa identificati o cauza. ficatul dumneavoastra a suferit de la ceva anume, si acel ceva trebuie identificat: medicamente in exces sau cunoscute hepatotoxice, alcool in exces, virusuri/bacterii, colecist...trebuie gasita sursa...
daca toate analizele de mai sus au fost luate de mai multe ori si toate sunt negative mai putin prima....eu cred ca este o simpla eroare, dar cu toate astea trebuie sa cautati in continuare sursa bolii.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

cameliaaa (acum 13 ani)

Transaminazele au fost asa TGO = 139 U.I , TGP = 85 U.I. Virusul a iesit atunci pozitiv... o saptamana mai tarziu transaminazele au fost TGo= 35, TGP = 2 iar virusul negativ. Am anuntat si s-a repetat virusul, a fost repetat prin metoda Elisa si mi-a spus ca in ambele situatii a iesit negativ, Antigen HBe negativ, Anti Hbe negativ, Anticorpi HD negativ. Am anuntat medicul si a spus ca viremia conteaza, a iesit nedetectabila. Intrebarea mea este : se poate sa am virusul B? sa fiu purtatoare sanatoasa de virus cum am auzit sau poate fi o alta cauza pentru care mi-au iesit transaminazele marite? am inteles ca transaminazele pot iesi marite dar nu am auzit ca virusul ar putea iesi pozitiv din cauza unei afectiuni a ficatului... in continuare ce analize ar trebui sa mai fac? voi merge zilele viitoare la medic dar as vrea sa stiu si pararea dumneavoastra, Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara,
mi-ati zis de multe analize, dar printre ele nu gasesc sa fi mentionat de anticorpii antiHBs....aceia i-ati luat? cat sunt?
din ce ati scris mai jos, dumneavoastra cred ca intelegeti ca mai intai este afectat ficatul si apoi apare virusul....de fapt este invers, si anume virusul determina o afectare a ficatului.
de rutina se fac analize pentru transaminaze, pentru ca ele indica daca ficatul este afectat sau nu, apoi daca sunt mari transaminazele, se cauta o cauza.
totusi la dumneavoastra transaminazele nu sunt marite foarte mult. in continuare cred ca este o eroare. daca ati repetat antigenul HBs si toate suita de antigene, viremii, si toate sunt negative, ba mai mult transaminazele au revenit la normal, eu consider ca prima analiza a fost eronata, si nu ar trebui sa va faceti griji.
trebuie sa analizati anticorpii anti HBs si daca sunteti considerata o persoana la risc pentru hepatita cu virus B, sa faceti un vaccin pentru acest tip de hepatita. in rest, va urez multa sanatate.
ce anume vreti sa spuneti prin ''''virusul a iesit atunci pozitiv''''? au iesit si alte analize pozitive in afara de antigenul HBs?

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cameliaaa (acum 13 ani)

Nu au iesit alte analize pozitive. Eu am mers la un control de rutina, fara sa ma simt rau sau sa am vreo simptoma. La control analizele mi-au iesit bine, mai putin transaminazele care au avut valorile mentionate mai sus iar medicul a cerut sa se faca antingenul HBS care a iesit pozitiv si anti HCV negativ. O saptamana mai tarziu mi-au scazut transaminazele si eu am cerut insistent sa mi se repete Antigenul HBS, medicul spunand clar ca e vorba de o hepatita cronica si nu e nevoie sa il repete. La insistentele mele s-a repetat antigenul la alt laborator si a iesit negativ. Medicul meu a cerut sa se repete inca o data prin alta metoda si a fost trimis la Brasov, pana la urma a iesit tot negativ plus si seria de antigene care le-am scris mai sus. Medicul a spus ca viremia conteaza,..sa astept rezultatul, azi am aflat ca a iesit nedetectabila. Anti HBS nu l-am facut...nu mi-a cerut. Nu au mai iesit alte analize pozitive. NU stiu daca sunt considerata o persoana cu risc pt hepatita, eu fac controale regulate intrucat am o talasemie de la 5 ani (acum am 23). Pana acuma nu am avut probleme, si toata viata am facut doar 2 transfuzii de sange , ultima fiind acum 4 ani. Nu stiu ce sa cred, vreau sa merg zilele viitoare cu rezultatele analizelor, cum mi-a cerut medicul. Pe mine ma intriga foarte tare faptul ca mi s-a pus un diagnostic atat de clar de hepatita cronica fara sa se cunoasca toate rezultatele analizelor care acum vad ca sunt contradictorii. Va multumesc mult pentru promptitudine, sper din suflet sa fie o greseala.

o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cameliaaa (acum 13 ani)

mi-au iesit azi Anti Hbs 5025 (asta inseamna pozitiv, nu?) si Anti Hbc pozitiv. asta inseamna ca m-am vindecat? va rog mult sa imi dati un raspuns...ca nu stiu ce sa cred. Se poate sa ma fi vindecat chiar daca Anti Hbe e negativ si doar cele doua pozitiv?
va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: