Am sau nu hepatita B? raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de lg_09 cu 10 ani in urma

Mi-au iesit urmatoarele analize:
AgHBs=negativ, Anti HBs=46,9; Ag HBe=0,24; Anti HBC total(IgG si IgM)=1,49 ; TGO25,1 si TGP=37,9 .
Intrebarea mea este am sau nu hepatita B? Stie cineva? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Absenta antigenului Hbs infirma diagnosticul de hepatita cu virus hepatitic B. Anticorpii anti Hbs prezenti semnifica protectia impotriva infectiei cu acest virus; acesti anticorpi provin in urma contactului cu virusul B - cand organismul invinge infectia sau, in urma vaccinarii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

lg_09 (acum 10 ani)

Buna ziua.
Pe 29.04.2013 analizele la TGO au fost 15.6 iar TGP=14,1 iar in 10.09.2013 TGO=25,1 si TGP=37,9 + AgHBs negativ,Anti HBs negativ si AgHBe negativ. Inteleg ca nu am hepatita B, doar virus, insa faptul ca TGO +TGP au crescut in 4 luni (s-a dublat ca valoare) ce inseamna?....mai trebuiesc alte analize?....ce ar trebui sa fac?
Precizez ca in permanenta am o durere sub coasta dreapta (dea lungul ei ).Ce trebuie sa fac?. Multumesc foarte mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Este bina sa repetati analizele la 3-6 luni; nu aveti nevoie de invedtigatii suplimentare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanb (acum 10 ani)

buna seara,
in urma cu 9 luni am realizat un set de analize cu urmatoarele rezultate:
AgHBS....pozitiv;
AntiHBS..negativ;
AgHBE...negatic;
AntiHBE..negativ;
AntiHBC..pozitiv;
viremie...nedetectabila;
TGP si TGO in limite normale;

iar in urma cu 2 saptamani, am repetat analizele cu urmatoarele rezultate:

AgHBS.....negativ;
AntiHBS...negativ;
AgHBE.....negatic;
AntiHBE...negativ;
AntiHBC...pozitiv;
TGP si TGO in limite normale;

ma puteti ajuta cu interpretarea lor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Prezenta anticorpilor anti Hbc sugereaza infectia in trecut; primele analize arata ca ati fost infectat cu virusul B ( infectie acuta) iar ultimele analize sugereaza ca organismul a invins infectia. In aceasta situatie ar fi trebuit sa fie prezenti si anticorpii anti Hbs, dar probabil sunteti in asa numita ":fereastra imunologica" cand antigenul Hbs dispare, ac anti Hbc sunt prezenti iar ac anti Hbs urmeaza sa fie detectati.
Este recomandat sa repetati analizele peste 1 -2 luni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanb (acum 10 ani)

Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 10 ani)

Buna ziua,
In urma unor analize facute la inceputul anului am fost diagnosticata cu hepatita cronica b. Acum le-am repetat la Matei Bals si mi-au iesit:AgHBs >1000, Markeri tumorali AFP - 3.1, Hematologie ( toate bune mai putin ) MO%-14.4, MCHC -32.7, RDW-14.5, PLT -159, TGO-26, TGP-27. Doctorita de la Bals mi-a prescris doar regim si revenire peste 6 luni. Medicul de familie mi-a spus ca trombocitele sunt cam mici 159 , ca trebuie fac testul fibromax pt a vedea daca virusul se transforma. Mi-a dat sa iau esentiale si Zeolit , fara sa-mi sugereze nimeni ca ar fi bine sa fac si viremia.
Dumneavoastra ce parere aveti?
multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popescu daniela (acum 10 ani)

Am hbs prezent si anticorpi hbs absenti.in ce stadiu sunt.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anna (acum 9 ani)

mi-a iesit AGHBS negativ 0.86 cu interval de referinta negativ: < 2 S/N,reactiv: >= 2 S/N.Va rog frumos sa imi spune-ti ce inseamna acest lucru.Am hepatita b?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: