Am hepatita c de 3 ani raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de konstandina21 cu 13 ani in urma

Buna. am 21 de anii si sunt fata. timp de mai bine de juma de an , am fost consumatoare de heroina injectabila.. si dupa cum bn va imagina-ti m am ales cu acest virus, de kre nush prea multe si nush cat de grav este si ce greu se scapa de el.. nu stiam consecintele mai pe scurt. bauiesc k am acest virus de 3ani si am aflat acum 1 an cand am ramas insarcinata.n am putut face nici un tratament. si din pacate o sa incep acum, peste 3 zile mai precis am sa aflu in ce stadiu sunt si ce este de facut.. sincer.. stau cu sufletul la gura si sunt trista k mi am distrus sanatatea fara nici un motiv, dar numai este timp de regrete.fetita mea la 4 luni a iesit negativ.si i am mai facut acum 1luna analiza definitiva si astept cu sufletul la gura sa i au rezultatul. mi sa spus sa fac o ecografie abdominala si m au gasit cu splina marita (astept sa vb cu doctorul k nu pot sa imi dau seama exact dc). kt despre ficat mi a zis k e bn . eu deja am inceput un regim cat se poate de timid. si incerc sa ma odihnesc. mai este cineva in cazul meu? mi as dori sa vb.. sa ne sfatuim.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (30)

Iuli (acum 13 ani)

Din pacate, Hepatita C este astazi considerata mai grava decat HIV/SIDA... Trebuie sa ai un stil de viata extrem de sanatos (exclus fumatul, exclus alcoolul, fara nopti nedormite, fara anticonceptionale, fara exces de medicamente care iti pot incarca ficatul, mancare cat mai sanatoasa, fara grasimi, fara prajeli, fara excese de orice fel, colesterolul, transaminazele si glicemia sub control, cat mai putin stress, efort fizic limitat dar cat mai multa miscare de intretinere, analize si tratament tot timpul, toate recomandarile acestea si cele medicale respectate ad litteram!!!!!) si astfel, ac***a grija de tine, starea ta poate ramane stabila. Mare grija cu fetita, sa nu ii dai si ei intr-un fel sau altul, chiar daca se ia relativ greu... Si poate din greselile tale o vei invata si pe ea sa nu faca niciodata ce ai facut tu.
Poate alte persoane iti pot spune mai multe.

Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 13 ani)

Hepatita tip C este o boala care se vindeca greu, dar nu e imposibil de dezvoltat anticorpi specifici care sa curme aceasta afectiune, numai ca ea poate reveni la fel de usor ca la inceput. Deci mare prudenta. 0726073317

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

konstandina21 (acum 13 ani)

si nr de tel unde isi are locul in acest context?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

controlmed (acum 13 ani)

se face interferon cu ribavirina Da rezultate !Mergi la Bals Sunt dr f buni.trebuie sa iti faci o viremie ,apoi tgo tgp gamagt sunt analize care le faci cam la doua saptamani sau cum hotareste medicul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

konstandina21 (acum 13 ani)

multumesc ptr raspunsuri.iuli stiu si eu aceste lucruri . m am informat pe site uri de specialitate. norocul meu k nu sunt fumatoare . nu beau cafea de fel. noptii nedormite nu se mai pune prbl k am un copil si mereu dorm devreme. am grija si cu regimul. si imi este f frik sa nu dau si copilului, astept cu frik ziua de martii cand doctorii imi vor spune in ce stadiu ma aflu si ce tratament voi urma. m am bucurat si de ecografie k rinichiul si celelalte organe sunt bine, dekt splina este marita si asta ma ingrijoreaza. sincer pana marti mi se pare o vesnicie. eu sunt stabilita in strainatate (grecia ) si sper k doctorii de aici sa aiba grija de mn si sa fie mai vre-un tratament performant. eu am asigurare kre cred k ma va ajuta in cumpararea acestui tratament kre stiu k este f scump. ma bucur k situatia financiara ma ajuta si nu este nevoie sa fiu in cazul de a fii pe o lista de asteptare.. si asa intarziind f mult ptr tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

konstandina21 (acum 13 ani)

cat despre anticonceptionale am luat timp de 2,3luni si ma simteam rau. nu stiam k sunt grele la fikt pana intr o zii cand m am dus la farmacie si mi a spus o farmacista sa i au niste pastile kre protejeza ficatul si de acolo am facut legatura si le am intrerupt.medicament nu prea i au de fel si incerc sa nu fiu nevoita sa i au , kt despre miskre acum vremea asta nu ma ajuta prea tare. dar cum este frumos afara imi i au fetita cu, carutzul si mergem f mult la plimbare, ma gandeam sa merg si la o sala de fitness. am o nedumerire insa..dak zice k ai nevoie de repaus.. de odihna ..dc se recomanda cat mai multa miscarE? asta nu oboseste ficatul?multumesc ptr raspunsuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

konstandina21 (acum 13 ani)

nu vreau sa supar pe nimeni dar raspunsul de mai sus nu ma multumeste cu nimic. stiu k medicina a avansat si sper sa fie un tratament bun kre sa ma ajute. cand i au legatura cu doctoru peste cateva zile o sa va dau si raspunsul lui .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

konstandina21 (acum 13 ani)

imi pare rau sanduca. de kt timp ai acest virus? cum sunt analizele tale? ce ti au zis doctorii? sper din suflet sa de-a rezultate acest tratament. succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Miscare este indicat sa faci intotdeauna, dar de intretinere, in nici un caz sport de perfornanta. Insa miscare echilibrata, fara excese, nu iti face decat bine. Oricum sfatuieste-te si cu medicii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

konstandina21 (acum 13 ani)

nu ma referam la sport de performantza . ma refeream de intretinere asa a corpului. iti multumesc oricum ptr sfaturi. marti knd ma duc .. ma voi sfatui si cu medicii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daria (acum 13 ani)

Salut,
Interferonul e mai toxic decat virusul de Hepatita in sine...daca intrebi vre-un doctor daca ar fi dispus sa faca tratament de interferon sau chimioterpaie, ar lua-o la fuga!
Eu an facut Hepaita C tot la o varsta frageda, 22 de ani, am urmat cure naturiste, ma simteam mai bine pana mancam ceva ce nu era inclus in dieta...
anul trecut ma gasit un cabinet de Bio-Magnetoterapie, dupa 3 sedinte nu am mai avut nimic...
Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

konstandina21 (acum 13 ani)

mai daria ..sa fiu sincera; eu nu cred in magnetoterapie.altfe n ar mai fii sute si mii de pacientii de interferon... nu se poate sa fie toate bolile pe cure naturiste. ai dreptate.dar am mai multa increde in doctorii sincer.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daria (acum 13 ani)

Eu ti-am spus experienta mea.
Cat despre interferon, precum si alte medicamente, vaccinuri, operatii de zeci de mii de euro (multe esuate chiar) sunt doar marketing ca sa se imbogateasca de pe urma disperatilor, sau ti se pare ca marile companii si sistemul vor sa te ajute?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daria (acum 13 ani)

uite, daca vorbesti engleza:

http://www.interferon.ws/Interferon_Harmful_to_The_Brain.htm

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daria (acum 13 ani)

Doar faptul ca toata lumea o face, nu este un argument ca ceea ce face este bine!!

:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

konstandina21 (acum 13 ani)

pai sincer nu stiu .. din moment ce acest tratament stiu k este gratuit din partea asigurarii.. !? dar stiu si persoane kre aproape sau vindecat sau sa ameliorat cu mult. tu acum dupa atatia ani cum iti mai ies analizele? stii cumva dak are de-a face virusul asta si cu greutatea? eu de slabit nu slabesc din contra mai i au din cand in cand kte 1kg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alin (acum 11 ani)

ce bulan ai avut..bravo tie? ...ia spune vrei niste etnobotanice..bune? am la pret bun...:)))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Daria (acum 13 ani)

pentru informatii despre Biomagnetoterapie puteti da un search pe google, biomagnetismo pentru cine stie spaniola, deoarece tratamenul are mai mult succes in tarile hispanice, pentru Romania www.biomagnetismus.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2