Un sfat ptr hepatita b raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de valericastefanesti cu 13 ani in urma

Buna seara si LA MULTI ANI ! as dori si eu un sfat in legatura cu boala mea acum 7 luni am fost depistat intamplator la un control de rutina cu virus hepatic tip b.Am mers imediat si am facut viremia care a fost de 6380.M-i s-a recomandat sa iau SILIVIT 1/zi , VIT E1/zi ,LIV52 , IMUNOSTIM + R E G I M pe care l-am urmat intocmai (0 alcool , 0 grasimi , odihna ) . Dupa 6 luni am repetat analizele care au iesit bune mai putin colesterolul (foarte mare 260 in conditiile in care eu nu am cons grasimi ) si IN SPECIAL V I R E M I A mi-a crescut la 23700 Sunt foarte suparat din aceasta cauza mai ales ca am tinut regim strict ( chiar am slabit 11 kg acum am 87 inainte 98 kg la 1,78 inaltime ) am vorbit sa vin in BUCURESTI ptr o analiza (punctie sau biopsie la ficat daca nu gresesc ) si sa vad ce am de facut mai departe .IMI poate rasp un domn sau doamna doctor vizvi de necazul meu ?oare sa fie foarte grav ? sa fie acuta sau cronica ? sa am sanse sa scap de interferon sau este prea tarziu ? Eu sunt optimist din fire dar acum sunt cam deznadajduit astept sfaturi de la toti VA UREZ LA TOTI MULTA SANATATE SI SARBATORI FERICITE !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (29)

Iulia (acum 13 ani)

Multi oameni pot fi purtatori ai virusului HBs dar sanatosi. Cea mai tare analiza acum nu este punctia ci se numeste FIBRAMAX si arata toate detaliile depre ficatul tau . In Buc se face la COLENTINA dar nu este platita de asigurari.Costa vreo 5 milioane.
La ficat odihna e de baza. Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! Aveti o hepatita cronica, daca au trecut >6 luni si nu v-ati vindecat. Nu dznadajduiti, viremia e variabila la mai multe determinari, in cazul dvs nu e chiar mare, exista viremii de ordinul miliardelor. Evitati pe cat posibil stressul.
In afara interferonului exista tratamente cu analogi nucleozidici care nu au asa multe reactii adverse.
Succes si sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

valericastefanesti (acum 13 ani)

buna seara ! va multumesc pentru raspuns as vrea sa adaug ca am fost pe 15.12.2010 la Fundeni si am facut analiza FIBRAMAX iar acum astept raspunsul cam peste o saptamana o sa va tin la curent cu ce mai apare inca odata va multumesc pentru raspuns ( stiu ca timpul este pretios pentru fiecare dar o vorba buna ajuta foarte mult )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valentyna (acum 13 ani)

Buna seara doamna Valerica un sfat din partea mea este in primul rand sa aveti un medic curant care sa se ocupe de boala aceasta ''''Este bine de facut o biopsie o analiza care se ia din ficat si trebuie sa astepti vreo doua saptamani pana vine rezultatul ''''Eu care va scriu sant o doamna care are boala nu chiar ca dumneavoastra ci eu am cu c adica hepatita c luata de la stomatologie si am un medic care are grija de mine am fost internata in spital de unde prima data mi-au lut analizele pt hepatita apoi mi-a luat biopsie la ficat si dupa acea au trimis analizele la laborator Dupa care am asteptat doua saptamani dupa care lui domnul doctor care are grija de mie nurea i-a convenit rezultatel dupa care mi=azis sa fac un tratament si anume cu interferon eu - l-am facut si iii mutumesc lui dumnezeu ca ma simnt bine si datorita familiei si doctorului .Si eu vreau sa te incurajez sa lupti pt viATA NU TE DA BATUTA e si cauta un doctor foarte bunn si sa ai grija de sanatateata asataonteaza cel mai mult Iti urezzz mullta sanatate si un la multi pt anul acesta Doamne ajuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Crina (acum 13 ani)

bUNA SEARA dna doctor Maria am facut interferon mai bine de 2ani si mi-a iesit la incarcatura virala 10.400. Va rog frumos daca imi pute-ti spune daca mai am hepatita cronica cu c am facut analizele mi-au iesit foarte bune iar eu in schimb tin regim fara carne de porc ,fara tigari si asa eu nu eram amatoare de tigari nici inainte si de alcool nici atat nu serveM EU AM LUAT-O DE LA STOMATOLGIE Ce imi pute-ti spune va rog frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorin (acum 13 ani)

buna seara am hepatita B descoperita de 3 ani si am tinut dieta si ......., nu am apelat la tratamente ca interferon sau altele am incercat cele naturiste dar TOT SECRETUL ESTE ODIHNA SI VIATA LINISTITA. Am avut viremii de 25000 de copii a scazut la 400 copii a urcat in prezent la 12000 copii, vedeti ca viremia are doua unitati de masura : ui/ml sau copii dar urmaresc asta odata pe an iar la 2 luni Transaminazele si electroforeza. Odata pe an merg la Clinica Victor Babes prof. dr. Calistru Rares si fac toate analizele de la A-Z inclusiv FIBROMAX care arata starea ficatului este fibrozat sau a ramas elastic . Aceasta maladie Hepatita b poate fi pacalita cu odihna multa , dieta legume , cereale, peste slab si proaspat , ceaiuri si credinta .
La Multi Ani ! si succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pt. Crina: daca aveti viremie pozitiva la sfarsitul tratamentului cu interferon inseamna ca nu ati avut un raspuns f bun la tratament si nu ati scapat de virus, ati incetinit doar evolutia bolii.
Urmati in continuare regim, tratament hepatotrop si sfaturile dl-ui Dorin.
Sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina (acum 13 ani)

Buna seara dna doctor MariaAm rezultatele de la viremie adica de la incarcatura virala prima o am de la 3 luni 10.400. si nu scria nimic ca-i - sau plus iar la a doua incarcatura virala o am aproximatie 600 si este cu plus Multumesc frumos ca mi-ati trimis mesajul /Dar ce am scris eu in mesajul acesta ce inseamna regim strict il tin deja fara carne de porc .fara alcool.odihna multa si fara tigari .Eu inainte de a ma imbolnavi nu consumam nici tygari dar nici alcool si fara prajeli .Ce sfat imi pute-ti da in legatura cu hepatoprotectoare de care sa iau /Care sant mai bune pentru protejarea ficatului/Va multumesc mult ptru timpul acordat ptru mine poate ptru dumneavoastra dna doctor Arseni era timpul pretiosCu stima ptru dumneavoastra si cu respect Crina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 13 ani)

pt Valerica Buna ziua si la multi ani pentru anul acesta .Nu disperati viata merge inainte si daca ai credinta vei reusi sa treci de necazuri crede-ma Pacat mare pacat ca fugiti de interferon chiar daca ai refuzat sa faci interferon ati facut foarte rau Este foarte bun de facut pentru cine poate sa il faca este extrem de greu nu-i usor dar daca ave-ti pe cineva langa dumneavoastra familie sotie sau amici chiar il puteati face Interferonul dupa cum v-am spus se face greu daar in schimb te bucuri de viata ,de sanatate si in schimb chiar daca il mai ai in organism acel virus dupa interferon numaaaaai faci ceroza si te simnti excelent sigur cu conditia sa tii regim strict o alcool/o tutun /o carne de porc si desigur fara prajeli si nu te supara ca iti spun daaa la boala dumneavoastra nu este bine ca slabiti De curiozitate va intreb pofta de maincare avti /Daca nu cel mai bine duceti-va numaidecat la un doctor cu specialittea asta si poate va rezolvati problema cat mai curand caci cu boala nu este de glumit Ati cerut un sfat eu vi l-am dat Succes si bafta multa ave-ti nevoie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan (acum 13 ani)

D-na doctor sarut-mainile si La multi ani.as vrea sa ma ajutati si pe mine cum puteti dumneavoastra,am fost depistat cu virusul hepatitei b acum o luna de zile .am repetat analizele si transaminazele au iesit foarte bune iar doctorul de la boli interne m-a sfatuit sa fac viremia sa veden cum o sa iasa .care ar fi urmatorul pas ?eu acum deja am intrat in programul recomandat de doctor cu regim,cu hapato protect,lagossa dar as vrea sa stiu daca se poate face tratament mai amanuntit?va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pt Crina: puteti lua Liv52 2cpx2/zi + Lagossa 1cpx2/zi 3 luni, apoi o cura de sargenor 1fx2/zi 10 zile , apoi repetati primele doua sau le inlocuiti cu Essentiale 1cpx3/zi si repetati la fiecare 3 luni sargenorul.
Pt Dan: faceti viremia ca sa aveti o valoare de referinta acum cand ati descoperit hepatita, faceti si Ag HBe si Ac antiVHD, electroforeza proteinelor, alfafetoproteina si o ecografie abdominala, toate va ajuta la stadializarea bolii.
Sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kyddy (acum 13 ani)

Buna seara...Sotul meu a fost diagnosticat ca fiind purtator de hepB cronica virala in urma cu 3 ani jumate, a urmat un an de interferon si dupa inca un an dupa ce a incheiat tratamentul si-a refacut viremia...Probleme doctorita lui i-a spus ca nu exista modificari insemnate si ca nu prea a scazut viremia.E posibil ca la prima viremie a avut undeva la 230de milioane ?El tine regim si mai bea si ceaiuri manca bine raportat la cum a fost in perioada in care facea interferonu dar e foarte nervos si lucreaza mult.La servici el lucreaza destul de greu cateodata si e genul de persoana care se consuma si cand se uita la stiri...Ce pot sa fac sa se mai calmeze ?Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! Incercati metode alternative: homeopatia.
Succes si sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxana (acum 13 ani)

Buna ziua!
Viremia mamei mele la inceputul tratamentului cu interferon pentru hepatita c a fost 1.000.000(banuiesc ca um e copii).Acum,dupa 3 luni de la tratament,viremia i-a iesit 87 ui/ml(1,94 log ui/ml).Trombocitele au fost acum 2 luni 197000,iar acum,dupa 3 luni tratament sunt 177.000.Doctorul curant nu i-a explicat analizele,iar eu nu gasesc raspuns pe internet.De aceea,va rog,daca se poate,sa-mi spuneti daca starea de sanatate a mamei mele este mai buna.Stiu ca o viremie care poate fi depistata inseamna ca virusul inca exista.
Va multumesc!
O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! Raspunsul la tratament al mamei dvs e f bun pana acum, viremia a scazut cu peste 2log(adica s-a micsorat de peste 100 de ori, in cazul acesta de peste 1000de ori). De obicei e raspuns favorabil daca la 6 luni de tratament scade cu 2log viremia, ideal este ca sa devina la 6 luni nedetectabila si sa se mentina astfel in timp, ceea ce inseamna vindecare. Daca pana acum a scazut astfel, exista mari sanse ca la 6 luni sa aiba viremie nedetectabila.
Trombocitele mai scazute sunt ca reactie de la interferon, trebuie testata des hemograma, lunar, bilunar sau saptamanal in functie de valoarea trombocitelor si leucocitelor si de decizia medicului care urmareste tratamentul.
Succes in continuare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stef17 (acum 12 ani)

daca tratamentul cu interferon nu a dat rezultate incercati cu entecavir, pt ca acest medicament ataca direct virusul. Hepatoprotectoarele nu elimina virusul.Cea mai buna clinica de gastroenterologie este la spitalul clinic fundeni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefan (acum 11 ani)

Salutare,in urma cu 2 saptamani am aflat ca sant purtator de virus hepatic b sant foarte speriat si cu gandul d c tocmai mie am 30 de ani si pana in prezent nu prea am avut probleme de sanatate,am fost internat la fundeni la doamna doctor leurzeanu mi-am facut un set de analize inclusiv biopsie hepatica viremie 3115 mica zicea doamna dr leurzeanu acum asteptam rezultatul biopsie hepatice si in functie de ce si cum interferon sau entecavir, care din ele este mai eficient?!,problema este alta acum am mancarimi de piele foarte severe!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

michelle30 (acum 11 ani)

incercati produsul interferonal , e naturist de la Dacia Plant (luati 3 luni cate 4 cp /zi), stiu pe cineva cu virusul b care l-a negativizat in 3 luni, nu garantez 100%, dar merita incercat, asta in cazul in care nu vreti tratment antiviral cu interferon....si eu am virusul c si incerc si eu intai cu naturiste, apoi daca nu se mai poate trec la interferon...sanatate multa!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina C (acum 11 ani)

Buna ziua.O scurta intrebare.Am fost gasita acum doi an cu virusul de hepatita B.Momentan iau un tratament cu AHCC si Astragalus 9000 deoarece nu am avut bani sa imi fac vironomiile in schimb transaminazele au iesit bune.Recomandarea medicului a fost 6 luni de trament.Intrebarea este odata oprit tramentul vironomia poate creste sau ramane in sange si se duce in timp?Multumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

michelle30 (acum 11 ani)

buna ziua, momentan sigurul tratment eficient impotriva hep B si C este interferonul si ribavirina, pt care trebuie intocmit dosar si de asteptat minim 6 luni si maxim 2 ani, partea p***a e ca viremia nu dispare de la sine. e foarte aiurea, fa tratment cu lagosa, silimariina si tot ce iti da doctorul pana iti faci interferon ca nu e de joaca...sanatate multa!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2