Timpul in care se aproba dosarul pt interferon?

Hepatita
Intrebare postata de nanagrosu cu 13 ani in urma

Ivat se aproba dosarul pt interferon?
Mi au depistat hepatita C in 2007 . Mi-au facut toate analizele biopsie viremie etc si au spus de la spital ca imi fac dosar pentru interferon ca nu-i nici prea grav nici prea la inceput si ma incadrez pt el. Dupa 2 ani , dupa ce tot la 3-5 luni am mers la control cand am intrebat cand imi incep tratamentul au spus ca nu stiu ce analiza trebuia sa-mi fac si nu mi-am facut . Desi eu am mers la control si puteau sa-mi zica. Atunci in 30 octombrie 2009 mi au pus din nou dosarul si au zis ca in 10 luni se aproba uite ca nici acum nu s-a intamplat asta. Azi mi-au spus ca sa vin in martie 2011.Deci prima oara am pus dosarul noiembrie 2007 si a doua oara in 30 octombrie 2009.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Liviu (acum 13 ani)

Salut,

Eu sunt bolnav de Hepatita B Cronica. Am depus Dosarul la CASM Bucuresti in Septembrie 2009 si s-a aprobat in Septembrie 2010. Deci fix 1 an de zile. Am inteles ca aceasta ar fi perioada medie de asteptare.

Eu zic sa suni la sfarsitul fiecarei luni la CAS si sa vezi in ce stadiu e dosarul. In principiu, te suna ei cand e aprobat dosarul, dar nu strica sa verifici periodic.

Eu fac tratamentul cu PegInterferon (Pegasys), 1 injectie pe saptamana si reactiile adverse nu sunt asa grave deocamdata (abia am facut 2 doze :)) ). Adica, dupa prima doza am avut toate simptomele unei gripe puternice (febra, frisoane, dureri musculare, dureri de cap) dar cu 1 pastila de Nurofen si un Algocalmin s-a rezolvat in vreo 2 zile :) . La a doua doza nu am avut deloc efecte secundare. :) Cand se aproba iti recomand sa faci injectiile vinerea. Si sper sa fie totul OK pana la final.

Nu pot sa iti zic decat sa nu disperi pentru ca totul o sa fie OK, daca ai depus dosarul complet.

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 13 ani)

buna citesc mesajul de NANAGROSU si imi aduc aminte de mine insusi acum 4 ani aproape 5 in 2007 mam inbolnavit de hepatita apoi dupa ce am stat in spital 8 luni va dati seama cite kg aveam si in ce stare eram atunci nici nu ma gindeam la familie eu singura nu stiam pe ce planeta ma aflam am depus dosarul la tratament la care mi sa spus ca la D SUNT A 3 pe lista iar la B sunt 5 DAR situatie mea din ce in ce se agrava mai tare si nu aveam timp sa astept medecii profesorii miau miau spus in ochi ca alta scapare din aceasta criz ei in afara de tratament nu vad am luat credite la banca de la rude prieteni si tot asa am facut tratament 8 luni dar deja au trecut 4ani si rindul la tratament na mai venit asaca daca vom astepta sa ne dea ststul atuni de mult muream , dar mia venit o veste acum o saptamina ca mia venit rindul nustiu speram da ca ori fi asa atunci e foarte bine va doresc SANATATE si daca vedeti ca rindul nu se mai apropie luati soarta in minele voastre da in minele statului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: