STADIU INFECTIE VIRUS HEPATIC B raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de andim cu 12 ani in urma

In august 2010 am fost descoperit cu virusul hepatic b (AgHBs - pozitiv) iar transaminazele normale.
La un an dupa depistare (august 2011) am facut analize pentru markerii virali B cu urmatoarele rezultate:
AgHBs - pozitiv
Anticorpii HBc,IgM, totali, HBs, HBe - absenti
AgHBs- absent
TGO + TGP - valori normale
Eletroforeza proteinelor serice- valori normale.
Analizand rezultatele, medicul specialist din orasul meu a precizat ca sunt purtator sanatos de virus B.
Raman cu risc de transmitetre la partenera, familie la viitorul copil?
Pot sa scap de virus?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

in general purtatorul sanatos nu transmite boala mai departe, dar ati venit in contact cu VHB, si trebuiesc urmarite periodic analizele de sange in special cele hepatice ( ~o data pe an), deoarece in conditii de imunodepresie se poate dezvolta hepatita cronica B. desi riscul de transmitere este scazut, ar fi recomandat ca partenera sa se vaccineze impotriva hepatitei B, viitorul copil va fi vaccinat la nastere.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

andim (acum 12 ani)

Va multumesc pentru raspuns.
As mai dori sa stiu daca am sanse sa elimin virusul respectand un regim alimentar si de viață adecvat?
Care sunt conditiile de imunodepresie?
Va multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rania (acum 11 ani)

am si eu hepatita b de 3 ani dar inca nu am luat nici un fel de tratamen k sa tin boala in frau si un tin nici regim alimentar

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert (acum 10 ani)

buna ziua! am 42 de ani ,din nastere am fost diagnosticat de o tulburare metabolica pe care nu imi permite sa mananc nimic dulce respectiv ,nu am mancat niciodata :legume de nici un fel fructe de nici un fel, dulciuri de nici un fel , in schimb nu am avut mese regulate , am putut manca doar carne de orice fel , grasa si fff rumenita ,tot felul de lactate si branzeturi , peste de tot felul in special crud, nu am, tinut cont de alimente dak sunt expirate sau vechi .dintre bauturi doar apa minerala si naturala
nu pot suporta mirosurile de mancare preparata (ciorbe, tocanita etc) in schimb am mancat carne prajita ff grasa de multe ori pe zi chear si noaptea ,Acum o saptamana am fost diagnosticat cu steatoza hepatica si virusul B ,am un1,78 /99 kg constitutia atletica dar abdomenul ingrasat .am facut analize colesterol si celelalte valori aproape de normal.nu am fumat si nu am baut niciodata.Spuneti-mi va rog ac***a in vedere tulburarea metabolica si deficultatea sa pot manca fructe si legume proaspete ,cum pot sa tin un regim alimentar pentu a mentine un ecilibru in organism si ce tratament daca este nevoie medicamentos trebuie sa il urmez.Mentionez ca in urma cu 6-7 ani am facut ecograf de rutina si am fost descoperit atunci cu ficat ingrasat, dar nu mi sa spus vreun diagnostic.De atunci pana acum 2 saptamani nu am tinut regim nu aveam cunostinte despre aceasta afectiune ca poate fi ff grava.VA ROG DIN SUFLET CE REGIM ASI PUTEA SA URMEZ Ac***a IN VEDERE TULBURAREA METABOLICAFARA FRUCTE SI LEGUME DE NICI UN FEL DECAT LAMAIE.astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra . VA DORESC UN PASTE FERICIT SI MULTA MULTA SANATATE !VA MULTUMESC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodert (acum 10 ani)

imi cer scuze ca am uitat sa precizez ca am avut in ultimi 15 ani o viata mai mult sedentara. va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: