Pot scapa de virus raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de andrei aurelia cu 12 ani in urma

Mama mea are 43 de ani anul trecut s a depistat ca are hepatita c viremie peste 8 milioane.din august a inceput sa faca tratamentul cu interferon.dupa primele 3 luni viremia a iesit nedetectabila(1,18)...in urma altor analize i s a dat diagnosticul de leucopenie secundara disipidemie mixta, splina marita 5,3/14,1 cm,glicemia 108,vgt 40,fier 103,colesterol 240 ,trg 103,vs 7,1 ,vp 14,1, hcp 36 ...nici mama mea si nici eu nu intelegem foarte bine ce inseamna si daca este spre bine.ii este foarte rau in timpul tratamentului este nervoasa, nu doarme noaptea,are dureri in spate ,de solduri si stari de voma.in urma ultimului control i s a spus ca ar fii mai bine sa renunte la tretamentul cu interferon.ce ar fii mai bine sa faca?asteptam un raspuns.va multumim enorm

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

taratemnt (acum 12 ani)

Tratamentul cu interferon este cea mai mare greseala pe care o poate face un bolnav de hepatita. Nu numai ca nu ajuta dar distruge sistematic sistemul imunitar - analizele arata asta. Pe orice medicament scrie ca in caz ca apar efecte secundare tratamentul trebuie oprit. Este iresponsabil de a continua un astfel de "tratament", indiferent de cine este dat. Din milioanele de oameni care au luat interferon pt. aceasta afectiune nu o sa gasiti pe nimeni vindecat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

evolutia starii de sanatate in perioada efectuarii tratamentului cu interferon va fi monitorizata de medicul curant. astfel se va stabili eventualitatea continuarii terapiei sau intreruperii acesteia.
Efectele adverse frecevente intalnite in terapia cu peginterferon alfa sunt : oboseala ,dureri musculare, cefalee (dureri de cap) , subfebrilitate, scadere in greutate , iritabilitate , caderea parului (care este reversibila) , depresia, tulburari de personalitate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

vioricabegu (acum 12 ani)

nu va dau dreptate, depinde de organismul fiecaruia, eu sint una dintre cele care am urmat tratamentul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vioricabegu (acum 12 ani)

Nu dispera, eu am facut si al doilea tratament, pe care mi-la intrerupt. Se poate face dosarul din nou

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: