Interpretare valori viremie intre doua laboratoare raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de puiucul cu 10 ani in urma

Buna ziua,
Am si eu o dilema :
Anul trecut in octombrie 2012 am facut analiza viremiei la un laborator, valorile au fost: 11.042647 copii/ml, respectiv 1.897.362 UI/ml, limita de detectie fiind 117 copii/ml , resp. 20 UI/ml.
Am urmat 4 luni de entecavir, iar la viremia din iunie 2013 am avut valorile urmatoare: 197 copii/ml, respectiv 58 UI/ml, limita de detectie in acest caz fiind de 51 copii/ml, resp. 15 UI/ml. Intrebarea e a scazut viremia sau nu? Deoarece observ ca indicele de la laboratoare sunt diferiti.Sau schimbat metoda de citire?
Va rog sa imi explicati.Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Da, incarcatura virala ( viremia) a scazut foarte bine ( de la 11.042647 copii/ml la 197 copii/ml ) , ceea ce inseamna ca ati raspuns bine la terapia antivirala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

Madalina (acum 10 ani)

Buna ziua!!! Am facut analiza viremiei la un laborataor si valorile sunt de: 1125 copiiADN HVB/ml (3,05 log copii ADN HVB/ml) respectiv 330 UI/ml (2,52 log UI/ml) si limita de detectie: 51 copii ADN HVB/ml (1,71 log copii ADN HVB/ml) respectiv 15 UI/ml(1,17 log UI/ml, imi puteti spune va rog daca sunt ok, nu am facut inca niciun tratament,
Va multumesc mult de tot!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalina (acum 10 ani)

Buna ziua!!! Am facut analiza viremiei la un laborataor si valorile sunt de: 1125 copiiADN HVB/ml (3,05 log copii ADN HVB/ml) respectiv 330 UI/ml (2,52 log UI/ml) si limita de detectie: 51 copii ADN HVB/ml (1,71 log copii ADN HVB/ml) respectiv 15 UI/ml(1,17 log UI/ml, imi puteti spune va rog daca sunt ok, nu am facut inca niciun tratament,
Va multumesc mult de tot!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 9 ani)

Buna sera,
As dori sa stiu daca are relevanta metoda prin care este dedectata viremia pentru hepatita b? Redau mai jos rezultatele pe care le-am avut din 2012 pana in prezent si metoda de investigare.
1028 UI/ml - Metoda COBAS TaqMan HBV Roche -aprilie 2012
1290 UI/ml -Metoda COBAS TaqMan HBV Roche -august 2012
1307UI/ml -Metoda COBAS TaqMan HBV Roche -Martie 2013
1619UI/ml -Metoda COBAS TaqMan HBV Roche -Decembrie 2013
189 UI/ml -MetodaPlasma EDTA/Real time PCR(TaqMan) versiunea 2 - Noiembrie 2014

Mentionez ca doar ultima analiza a fost facuta la alt laborator. Daca metoda nu are relevanta asta ar insemna ca virusul bate in retragere? Nu urmez decat un tratament cu protectoare hepatice si cu Isoprinosine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionut (acum 8 ani)

Buna seara,am 29 de ani,am fost depistat cu hep b pozitiv acum 3 ani,viremia mi-a iesit mica si medicul specialist mi-a spus ca nu este nev de tratament,sa ma comport normal fara alcool si fara excese..timp de 3 ani m-am comportat normal dar mentionez ca nu am tinut regim de nici un fel,am evitar doar carnea de porn si prajelile...de cateva luni nu ma simt deloc bine...am zis sa-mi refac viremia si mi-a iesit 133 UL/ml si adn-vhb 2,12 log Ul/ml.imi poate spune cineva cat de grav este ??? Sunt ingrijorat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: