Interpretare analize raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de ioana_alexandra cu 14 ani in urma

-Imunologie
Ac anti HVC : negativ
Ac anti HBc : pozitiv
Anticorpi HBe :slab pozitiv
Anticorpi Hbs :negativ
-Antecedente personale patologice :Cardipatie ischemica dureroasa (sub tratament)
-Simptomatologie anemie

Se poate un diagnostic pe baza rezultatelor de imunologie si ar putea fi vorba de o hepatita virala (b,c,e)?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (25)

strapontina (acum 14 ani)

Trebuiesc facute si transaminazele si consultat un medic de boli infectioase.Adresati-va si medicilor forumului Hepatite virale care va pot indica setul de analize.Si trebuie sa cititi despre hepatite,numai dvs,puteti compara starea dvs.cu simptomele descrise in literatura de specialitate.Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana_alexandra (acum 14 ani)

Va rog sa cititi cu atentie inainte de a va exprima parerea.In cazul in care nu ati observat , am atasat o poza in care sunt analizele biochimice si cele hematologice.Transaminazele sunt in paramatri normali ,singura modificare este a VSH-ului 2 mmm/h(normal 4-12mm/h).Intreabarea mea ,daca nu a fost foarte clara, este daca rezultatele imunologice conduc la o hepatita virala (b,c).Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

strapontina (acum 14 ani)

Imi cer scuze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Din cele relatate sunt prezenti anticorpii Anti HBc, Anti Hbe. Antigenul HBs este prezent???? Daca acesta este prezent se ia in discutie infectia virala cu VHB.
Anticorpii anti-HBc devin aproape intotdeauna detectabili in perioada de incubatie a bolii. Dupa disparitia antigenului HBs si inainte de aparitia anticorpilor anti-HBs ( fereastra imunologica ), anticorpii anti-HBc pot fi singurii indicatori ai prezentei hepatitei B acute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

ioana_alexandra (acum 14 ani)

Va multumesc pentru timpul acordat si as avea de adaugat pe acesta cale cateva intrebari.AgHBs este pozitiv.In aceste conditii se poate pune diagnosticul de infectie cu HVB si eventual in ce stadiu se afla la ora actuala? Ar fi util un vaccin anti HVB sau tratamentul va fi bazat pe interferon si deasemenea este necesar efectarea unei biopsii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Prezenta Ag anti Hbs indica prezenta infectiei cu virusul hepatitic B. In acest moment sunt necesare urmatoarelel analize: Ag Hbe, Ac anti Hbe si antigenul HVD, de regula infectia cu virus D coexista sau suprainfecteaza infectia cu VHB. Sfatul meu este sa va consulte medicul gastroenterolog/infectionist pentru investigatii suplimentare si tratament de specialitate. Tratamentul cu interferon si lamivudina va fi stabilit in functie de rezultatul investigatiilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florina (acum 14 ani)

buna ziua! mi-am facut analizele ieri si ele arata cam asa:
TGP(ALAT) - 11
TGO( ASAT) -17
Ag HBs ABSENT
Ac anti HCV PREZENT
VA ROG SA IMI SPUNETI SI MIE SUNT INFECTATA CU VIRUSUL HEPATITEI C? MAI E VREO SANSA SA FIE VREO GRESALA? RESTUL ANALIZELOR AU IESIT IN LIMITELE NORMALE! ASTEPT RASPUNS! VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Enzimele de inflamatie hepatica sunt in limite normale. Virul B este absent, insa virusul C este prezent. Sfatul meu este sa consultati un medic gastroenterolog/infectionist sa repetati Ac anti HCV, daca acestia sunt pozitivi - se confirma infectia cu virus C.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Radu Nicoleta (acum 14 ani)

am depistat ca am HVC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

In acest caz trebuie sa fiti consultat de medicul ingfectionist/gastroenterolog pentru investigatii suplimentare si tratament corespunzator.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 12 ani)

va rog din suflet sa imi spuna si mie cineva ce inseamna asta - - -

Test Rezultat Interval de referinta Metoda
Ag HBs Nonreactive(0.27) =1.0 S/CO: reactiv CMIA
Ac Anti-HCV Nonreactive(0.09) 1.00 S/CO: reactiv CMIA
astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iova_claudia (acum 12 ani)

va rog din suflet sa imi spuna si mie cineva ce inseamna asta ==

Ag HBs Nonreactive(0.27) =1.0 S/CO: reactiv CMIA

Ac Anti-HCV Nonreactive(0.09) 1.00 S/CO: reactiv CMIA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marya (acum 11 ani)

Anti Virus Epstein Barr VCA IgG - ser
- ELISA Kit 5 (cantitativ)
4.21
S/CO - negativ: 1,2
- echivoc: 0,8 - 1,2
Anti Virus Epstein Barr VCA IgM - ser
- ELISA Kit 5 (cantitativ) 0.60 CO index -negativ: 1,2
-echivoc: 0,8 - 1,2
Anti Citomegalovirus IgG - ser
- Chemiluminescenta cant kit I1
8.5
S/CO negativ: < 0,9
pozitiv: >= 1,1
echivoc: 0,9 - = 1,1
echivoc: 0, 9 - < 1,1
Nota:
- daca rezultatul obtinut este echivoc se recomanda repetarea determinarii din sange recoltat dupa 7 - 14 zile.
Comentariu final:Probe biologice: ser - stare corespunzatoare pentru executarea determinarilor solicitate.
astazi am fost sa mi citeasca analizele de mai sus. mi s a pus diagnosticul de poliadenopatie si am fost indrumata catre matei bals pentru investigatii si tratament...din cate am ineteles,se face asocierea cu cancerul la san!!!va rog sa ma ajutati cu o parere asa este? va multumesc anticipat . mentionez ca de 3 luni fac taratament cu femicur,diclofenac si triovit pt chisturi si noduli la sani benigni dar pe perioada trat a mai aparut un nou ganglion care nu a fost inca vazut la ecografie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 11 ani)

antigen hbs pozitiv si anticorpi hbs mai mici decat3.va rog sa interpretati.multumiri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina (acum 11 ani)

Buna ziua,
ag hbs cantitativ 7,2, anti hbe 0,01,ag hvc negativ, ag hvd neg
ativ, tgp 29,tgo 20,bilirubina totala 0,38, GT 32,fosfataza alcalina 67.
Am hepatita b acuta sau cronica, in stadiu de covalescenta?
Am fost la medic si mi-a prescris doar lagosa ca medicament.
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dumitru (acum 10 ani)

buna ziua,imi poate spune cineva ce inseamna rezultatele date
HBsAG negativ
Anti-HBsAg (3.294/0.344) pozitiv
Anti-HBeAg (0.132/0.828) pozitiv
Anti-HBcore sum (0.037/1.141) pozitiv
Anti-HCV sum negativ
Anti-HDV sum negativ

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popa marius (acum 9 ani)

Ag HBs - Reactiv 4294.91 S/CO - cat de avansata este aceasta valoare a hepatitei B?
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11552748884 (acum 5 ani)

Poti sa-mi spui cât de avansată a fost?am primit și eu aceleași rezultate și sunt tare stresată...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxana (acum 9 ani)

antiVHC-aHCV 0.09
anti HBC 0.22
Ag.HBs 0.21
am hepatita C?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ELENA (acum 9 ani)

ce inseamna ANTI HCV 0.1 si ANTIGEN HBS 0.48,iar restul analizelor sunt bune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2