Hepatite c raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de tomaioana cu 14 ani in urma

Starile de lesin pot fi legate si de o hepatita c?
mentionez ca transaminazele sint normale
viremia este in curs de efectuare
am inceput sa iau hepatoprotectoare si vit b si cit de cit ma simt mai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Purin probail ca starile de lesin sa se datoreze hepatopatiei. In functie de rezultatul viremiei se va lua decizia terapeutica corespunzatoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

lila (acum 14 ani)

astazi m-am speriat tare rau, sotul meu are hepatita C varsta de 64 ani, este in tratament cu interferon luna a 3-a si si-a perdut echilibrul, practic a cazut intr-o parte de 2 ori si a avut o eruptie puternica scaun,apoi si-a revenit imediat, am tot citit reactiile adverse ale interferonului si sunt foarte agresive ;pe 26 febr.luam primele analize viremie in cadrul tratamentului, suntem cu sufletul la gura sa vedem parametrii; in cursul tratamentului a avut stari foarte foarte rele, sa cred ca isi face efect si reactioneaza asupra organismului, sanatate tuturor, va salut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Este posibil ca simptomele sa se datoreze tratamentului cu interferon si ribavirina. Interferonul este imunomodulator, efectul antiviral este dat de catre ribavirina. Trebuie monitorizata hemoleucograma pe parcursul tratamentului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tomaioana (acum 14 ani)

viremia a iesit nedetectabila
starile de rau inseamna ca sint de la colonul iritabil cu care ma confrunt de ani de zile
stie cineva un tratament medicamentos care sa fi aparut recent?
am inteles ca nu se stie cauza exacta
starile de rau imi apar frecvent dimineata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Daca predomina durerea sau balonarea:
alimente permise: -carne pui sau vita, peste fiarta sau gratar
-branza sp***a
-ou fiert
-legume verzi preparate termic, fara coaja sau seminte, evitandu-se fasolea, varza, mazarea
-fructe verzi bine coapte sau preparate termic, decojite, fara seminte
-dulciuri neconcentrate: placinte, budinci, biscuit, piscoturi,prajituri de casa
-bauturi neacidulate
alimente interzise:-carne grasa de gaina, vita, porc, vanat, peste, mezeluri, carnati
-branzeturi grase, cascaval, branza mucegai
-ou prajit
-legume verzi crude
-fructe verzi ,crude, cu coaja sau seminte
-dulciuri concentrate: ciocolata, inghetata, prajituri comert
-bauturi acidulate
2. Daca predomina constipatia:
alimente bogate in fibre vegetale:-paine integral, paine cu tarate, cereal, musli
-lactate
-legume verzi crude sau preparate termic
-fructe crude sau preparate termic
-20-30 g tarate grau/zi
hidratare 1500-2000 ml fluide/zi (suc fructe, apa, ceai)
3. Daca predomina diareea:
alimente permise:-orez, porumb, gris
-carne sp***a de pui, vita, peste
-ou fiert
-branzeturi uscate
-ulei crud, unt
-paine prajita
alimente interzise:-cereale, paine proaspata
-lactate
-carne grasa, afumaturi, rantasuri, mezeluri
-legume verzi crude sau gatite
-fructe crude sau preparate termic
-ALCOOL, CAFEA
-INTERZIS FUMATUL
Reguli generale:
-simptomatologia poate fi zgomotoasa dar nu e grava (nu apar complicatii si
nu se moare din cauza ei)
-simptomele pot insa ascunde o patologie organic severa- de aceea se va informa medicul in cazul aparitiei simptomelor alarmante (scadere ponderala semnificativa, scaune cu sange, scaune diareice nocturne, agravarea constipatiei, dureri abdominal nocturne care trezesc pacientul)
-simptomele unui pacient pot varia ca intensitate si mod de exprimare de la o luna la alta sau de la o zi la alta, fara a fi vorba de agravarea bolii
-diagnosticul de sindrom de intestin iritabil este unul de excludere al bolilor organice (cancerul colorectal fiind cea mai severa si actual una din cele mai frecvente patologii de eliminat, putandu-se prezenta cu aceeasi simptomatologie ca si sdr. de intestin iritabil).De aceea este imperios necesar ca pacientul sa inteleaga importanta efectuarii colonoscopiei si a altor metode de investigatie specifice pentru excluderea bolilor organice
-simptomele se amelioreaza dupa inceperea regimului dietetic si a medicatiei dupa o perioada variabila de timp (cateva saptamani la 1-2 luni) de la pacient la pacient
-regimul si medicatia se urmeaza 3 luni, apoi se continua doar cu regimul, medicatia reluandu-se la reaparitia simptomelor
-regimul variaza de la pacient la pacient-fiecare va exclude alimentele care-I fac rau precum si stresul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: