Hepatita si alaptarea

Hepatita
Intrebare postata de bernilori cu 13 ani in urma

Acum 2 luni am nascut,un copil perfect sanatos ,era si normal eu fiind cu analizele la zi gen,hiv ,sifilis,complex torch,testele pt hepatita b si c ,care au iesit ok,insa la 2 zile dupa nastere nu aveam lactatie,iar parintii[mama si soacra ]m-au sfatuit sa dau copilul unei mame din salon sa il alapteze,asa am facut eu stiind ca testul de hiv si sifilis se face in spital la internare ,deci toate mamicile aveau acest test facut,probabil ca mai putin pt hepatita b sau c[care este optional]si eu care credeam ca aceste hep se iau doar prin sange,sex si dentist,am dat copilul.ulterior am auzit intr-o emisiune tv ca aceste hepat.se iau si prin saliva sau lapte matern[in mom. acela a cazut cerul pe mine!!!]desi a fost vaccinata pt hep b in prima zi de nastere ,a fost totusi alaptata in a 2 zi de la nastere ,iar eu cred ca vaccinul nu a avut timp sa-si faca efectul[abia dupa a 3 doza ,adica pe la 6 luni ,devine copilul imun]a fost alaptata doar de 2 ori,dar totusi....am intrebat dr pediatru ,care m-a certat deoarece ea nu este de acord cu asa ceva,si mi-a spus ca sa sper ca acea mama nu a avut nimic.dar nu pot traii cu speranta in fata unui lucru asa de grav,i-as face analizele[dar dr ma condamana ca supun copilul unui chin dureros]nu stiu ce sa mai fac,dr nu-mi da explicatii si daca i-as face eu singura testele poate ar iesii virusul nedectabil,datorita vaccinului care l-a facut ,iar luna aceasta la 2 de la nastere ,trebuie facuta 2 doza.ce ma sfatuiti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

alina (acum 13 ani)

tocmai am citit ca nu se ia prin laptele matern. asculta medicul. uneori o luam razna de grija.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 13 ani)

m-ar interesa sa stiu unde ai citit ,poate gasesc si eu ceva si poate ma mai linistesc putin,pt ca ce am mai gasit pe net ,scria ca se ia prin laptele de la mama infectata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Google (acum 13 ani)

Transmiterea hepatitei C
Hepatita C se transmite numai prin sange. Spre deosebire de multe alte virusuri care se transmit pe calea sangelui (de exemplu HIV), in cazul hepatitei C, teoretic orice sursa de sange sau produs din sange poate transmite virusul, chiar daca sursa este indirecta (cum ar fi o lama de ras folosita). Din aceasta cauza, virusul hepatitei C este mult mai usor transmisibil decat alte virusuri transmise pe calea sângelui.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 12 ani)

buna da asi fi curioasa sa stiu daca al afectiaza daca iesti gravida si ai hepatita c

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: