Hepatita cronica, steatohepatita, markeri virali in lucru

Hepatita
Intrebare postata de cu 13 ani in urma

Buna ziua! am o mare rugaminte, acum cateva luni, tatal meu a fost dignosticat cu hepatita cronica, steatohepatita, markeri virali in lucru, in momentul de fata este sub tratament si regim, voiam sa stim cam ce alimente poate consuma. Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

dana (acum 13 ani)

Scrie pe Google ''''alimentatie hetatita cronica'''' , ''''alimentatie steatohepatita'''' si gasesti recomandari, informatii,..Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

strapontina (acum 13 ani)

Cel mai important lucru este alimentatia .Eu am fost depistat pozitiv in urma cu 12 ani,am facut tot felul de tratamente dar cred ca cel mai important lucru a fost regimul alimentar.In principiu fara carne de porc,prajeli,grasimi,mezeluri,conserve,sucuri din comert,tocatura,branzeturi sarate,condimente,sarmale in general ceea ce te face sa nu te simti bine.Ai mancat ceva si nu iti cade bine ,l-ai taiat de pe lista.Interzis orice bautura,inclusiv sampanie.Tutun de loc.Apa plata Bucovina sau Herculane mi-au fost bune.Zahar brun sau miere sunt bune.Ceaiuri de papadie si coada soricelului{ am baut, cred, o cisterna,ceai verde,musetel,sunatoare,macese.Am luat capsule de Echinaceea si Catina de la Hofigal,de asemenea Hepatoprotect si Lagosa si zilnic 2 capsule de 9 Vita.Supe de zarzavat,de pui{arunc prima apa},pulpe de pui si piept de pui la gratar{gratarul acela rotund care se pune pe ochiul de gaze de la aragaz},surimi oceanic putin bagat in apa clocotita ,sare aproape de loc {este suficienta in paine},paine intrmediara sau alba{mai rar} veche de o zi,fructe sub forma de salata cu putin zahar brun sau o lingurita de sirop de macese luat de la Plafar si....VOINTA CAT CUPRINDE.O alta problema este sa faci ce iti place,adica sa fi liber, sa nu te stresezi,sa te ocupi cu diferite activitati care sa-ti concentreze atentia si variate in cursul unei zile[muzica,video,ziare,plimbare,internet].Atentie nimeni nu poate face mai mult pentru bolnav decat bolnavul insusi .Sa fim seriosi si sa recunoastem ca un suferind in casa nu este confortabil pentru familie asa ca bolnavul trebuie sa-si construiasca lumea lui ca lui ii pasa cel mai mult .Compasiunea nu tine loc de medicament.Daca va mai pot ajuta cu sfaturi o pot face dupa data de 11 mai 2010.Daca domnul conduce masina sa o faca in continuare si sa iasa sa vada lume,locuri,supermarketuri etc.Nu stiu cu ce virus a fost gasit ,ar fi important sa stiu.Eu nu sunt medic dar am pregatire superioara{agronom si economist] dar acum eu sunt medicul meu si imi fac timp si citesc orice despre aceste nenorocite virusuri.Sanatate!Imi puteti trimete mesaje pe numele de user STRAPONTINA pe acest site.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 13 ani)

Va multumesc mult pentru sfaturi sper sa-i fie folositoare tatalui meu...o sa mai apelez cu siguranta la ele, ii este greu sa inteleaga ca nu are voie sa manance cum manca inainte sau sa mai bea paharel asa cum era obisnuit. nu stim cum a contactat...noi zicem ca tot de alimentatia de dinainte, manca tot ce era gras si mai scapa si la o tarie, vinul era pt sete. ;)

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

Am si eu o rugaminte, de fapt o intrebare care stiu ca poate sa atraga cu sine rasete, dar fiind cam paranoica nu pot sa nu mi-o pun: astazi m-am intalnit cu o cunostinta pe care nu am mai vazut-o de un an si ne-am pupat pe obraz. Mi-am adus apoi aminte ca are hepatita B. Am ajuns acasa si m-am spalat pe maini si pe fata cu sapun de teama.... Se poate lua si pupand-o pe obraz? (fara sa aiba vreo rana pe obraz sau ceva de genul asta)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

EU (acum 13 ani)

Nu se ia stai calma, si eu am o cunostinta depistata cu hep B acum 6-7 ani si ne vedem lunar, ne pupam, n`am nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viviana (acum 13 ani)

buna va rog daca puteti sa-mi spuneti cum va-ti protejat familia si as vrea sa stiu daca stiti ceva de un medicament naturis liver pentru hepatita b Multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

strapontina (acum 13 ani)

Am luat Liver.Se gaseste in farmacii.Nu distruge virusi dar protejeaza ficatul.Cu protejarea familiei este o problema cu toate virusurile.Poti cauta pe internet conditiile in care se transmit virusurile.Eu am renuntat la foarte multe ,altfel vei avea mari surprize si reactii din partea celor pe care i-ai considerat foarte apropiati.Sa fim seriosi,nimanui nu ii convine sa aiba linga el un om virusat.De multe ori m-am gandit sa renunt la familia sanatoasa si pentru a nu trai singur sa gasesc pe cineva in aceeasi situatie si sa ne vedem reciproc de necazurile pricinuite de acesti virusi .Nu este de loc simpla viata unui individ care poarta acesti virusi si il macina incet,incet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory (acum 13 ani)

sotului meu i-ai esit pigmenti biliari 1 in urina .este grav ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

larisa (acum 13 ani)

buna hepatita b se ia doar prin contact sexual,sange ,ace asa ca nu va fcaeti griji puteti sta si va pupa cu cine doriti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cecilia (acum 13 ani)

Buna ziua am si eu o intrebare pentru dumneavoastra dc ptru tratrament trebuie sa platim 2000 de euro si nu se gaseste gratiut? Mai trebuie sa si astepti sa vina pastilele. Doctora ia zis sotului meu ca mai multe persoane a asteptat si un an patru pastile nu inteleg dc sunt asa de scumpe?
Poate sa imi zica si mie cineva? Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

strapontina (acum 13 ani)

Medicamentele sunt din import,au costuri ridicate de productie,sunt foarte solicitate in toata lumea si producatorul speculeaza acest lucru si,nu in ultimul rand,traim intr-o tara saracita de cei care ne-au condus si ne conduc(niste incompetenti ] si nu au fonduri sa le dea gratis sau compensate.Credeti ca le pasa lor de suferintele oamenilor atata timp cat ei au de toate si traiesc in alta lume.Nu te uiti la ei cat sunt de ignoranti si cu nasul pe sus.Numai Dumnezeu ne poate ajuta si grija pe care trebuie sa o avem noi insine.Am luat si eu tratamentul in urma cu 10 ani dar nu a dat rezultate si mi-am propus sa citesc cat mai mult despre afectiune si sa testez diferite ceaiuri,plante,diete si iata cum Dumnezeu mi-a mai dat 10 ani.Pentru ca trebuie sa stai cat mai mult in pat am renuntat la servici si la multe altele .Sanatate sotului tau Cecilia si fi buna si intelegatoare cu el .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olga (acum 12 ani)

Salut, daca poate si pe mine sa ma lamureasca cineva vas fi foarte recunoscatoare. Am dat analiza pentru hepatita virale si am primit urmatoarele rezultate:
AgHbs-negativ
Anti Hb cor sun-pozitiv
anti HBs-pozitiv
anti HCV sum-negativ
anti Hd sum-negativ
ma intereseaza foarte mult e bine asta ori nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

allan (acum 11 ani)

de curand am aflat ca am hepatita b,ce e de facut?sunt speriat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru236869 (acum 11 ani)

bUNA ZIUA ,AS DORI SA STIU DACA TATAL MAU A FOST DEPISTAT CU HEPATITA C ACTIVA ESTE PERICULOS PENTRU FAMILIA MEA SA STAU APROAPE DE TATAL MEU?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru236869 (acum 11 ani)

Buna ziua as dori sa stiou daca hepatita C ACTIVA este grava si daca trebui sa ma feresc de persoana diagnosticata cu acest virus.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: