HEPATITA C raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de virginiajesyka cu 13 ani in urma

AM FACUT CRIZE BILIARE AM FOST LA URGENTA PE URMA MI-AM FACUT NISTE ANALIZE VIREMIA SI L-A ANTICORPI ANTI HCV A IESIT POZITIV , SE POATE SPUNE DIN PRIMA CA AM HEPATITA C,SAU MAI TREBUIE SA FAC ALTE ANALIZE SANT INGROZIT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! Nu am inteles daca ati facut viremia, adica nr. de copii de ARN viral/ml, sau ati testat Ac anti VHC care au iesit vpozitivi.
Viremia in orice valoare arata infectia cu virusul C.
Ac antiVHC pozitivi sunt de obicei semn de infectie dar persista in sange si daca infectia s-a vindecat. Pt siguranta, trebuie confirmarea infectiei cu Westernblot sau viremia.
Chiar daca aveti hepatita C, nu e sfarsitul lumii, exista diverse terapii, nu va stresati pt. ca stresul face rau ficatului si organismului.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

iulia b. constanta (acum 13 ani)

As vrea sa o intreb pe doamna doctor daca viremia se poate face si la o luna (maxim) de cand am intrat in contact cu virusul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Da, viremia e prezenta incepand cu 1-3 saptamani de la infectie. Daca e pozitiva, inseamna ca ati luat virusul, daca e negativa, ati scapat. Succes si sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

virginiajesyka (acum 13 ani)

BUNA ZIUA D-NA DOCTOR ,VA ROG FRUMOS SA-MI EXPLICATI CE INSEAMNA P-HCV GENOTIP 1b , P-HCV-RNA quantitativo 2415702 Ul/ml este nevoie de tratament la acest tip de hepatita cu rescpec multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

virginiajesyka (acum 13 ani)

va rog un raspuns va rog !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreia (acum 13 ani)

Buna ziua, va rog sa-mi interpretati si mie niste analize facute de sotul meu, fiind suspect de hepatita c.
Alfa2 Macroglobulina 1.72
Haptoglobina 0.84
Apolipoproteina A1 1.38
Bilirubina 5.13
Gamma GT 38
ALAT/TGP 77
ASAT/TGO 38
Glicemia a jeun 4.55
Trigliceride 0.97
Colesterol total 7.47
Viremia 25 299 087 Ui/mL

Astept un raspuns cat mai repede.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

virginiajesyka (acum 13 ani)

de ce nu ne ajuta cineva macar cu un raspuns ??????????????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua!
Pt. Virginia: analizele arata infectia cu virus C subtipul 1(exista mai multe subtipuri ale aceluiasi virus) si o viremie destul de mare. Tratamentul cu interferon este indicat, chiar daca nu se garanteaza vindecarea, e incetinita evolutia bolii si scade posibilitatea de progresie spre ciroza.
Pt.Andreia: daca sotul are Ac anti VHC negativi si viremia prezenta, transaminaze usor crescute, dar bilirubina mult crescuta, se poate sa fie la sfarsitul unei hepatite acute cu VHC, care se poate croniciza.
Daca are Ac antiVHC pozitivi, are o boala cronica, in puseu de citoliza. Sa faca si electroforeza proteinelor + ecografie abdominala.
Sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DAN (acum 11 ani)

Am marker hepatic AcHVC>11,00 cum este viremia aproximativ.Va multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DAN (acum 11 ani)

Nu ma ajuta cineva macar cu un raspuns ??????????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

BOGDAN (acum 11 ani)

buna seara...as avea o intrebare pentru doamna doctor...miam facut analizele adica ag hbs si mia iesit negativ si anti hcv pozitiv cu o valoare de 16.686...ce ar trebui sa fac mai departe..si ce reprezinta acea valoare.?am varsta de 23 de ani....si sunt foarte speriat...multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: