HEPATITA B raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de lilian31813 cu 10 ani in urma

Am avut hep.b de mic acum am 20 ani la analize mia esit
prima data:
HBsAg-negativ
Anti-HBsAg-negativ
Anti-HBcor sumar-negativ
Anti-HCV sumar-negativ
apoi am mai dat odata fiintca mama mia zis ca nu poate sa fie asa daca ai avut hepatita b
al doilea oara
HBsAg-negativ
Anti-HBsAg-negativ
Anti-HBcor sumar-pozitiv
Anti-HCV sumar-negativ
e posibil ca pe viitor sa fac cronica si cum sa ma pazesc ca sa nu se faca cronica.Mentionez ca de mic nu pun gura pe nici un fel de alcool,nu fumez,ma starui sa nu maninc gras e un beneficiu sau nu.multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Anticorpii Hbc sunt de 2 tipuri: IgM si IgG. Cei de tip IgM apar in infectia acuta si dispar in cateva saptamani insa cei de tip Ig G pot persista ani indelungati, sugerand ca ati depasit infectia cu virusul B. Asadar, este bine sa determinati tipul anticorpilor Hbc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

lilian31813 (acum 10 ani)

HBsAg-negativ
Anti-HBsAg-negativ
Anti-HBcor Ag IgG si sumar-pozitiv
Anti-HCV sumar-negativ
ASA MI SE PARE MAI EXACT,CE REZULTA CA VIRUSUL ESTE DAR STOPAT,INTREBAREA CONSTA E POSIBIL SA DISPARA SAU PESTE ANI O SA DEA IN CRONICA,SI DE CE IMI ESE NEGATIV APOI POZITIV LA ANALIZE .ASTEPT RASPUNS MULTUMESC.SI CUM ATI RASPUNS CA AM DEPASIT INFECTIA?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: