Hepatita b

Hepatita
Intrebare postata de ionelpruna cu 14 ani in urma

Daca eu si sotia mea avem virusul hepatic b prezent si vrem sa facem un copil sunt sanse ca fatul sa se nasca cu acelasi virus, chiar daca naste prin cezariana si nu alapteaza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

ALICE (acum 14 ani)

Am Hepatita B cronica, am fost depistata 2009 cand eram gravida (in luna 5 cea)in urma unor controle medicale.Am nascut normal, fara cezariana, i-au facut copilului imediat cand s-a nascut un vaccin expre, apoi mi l-au dat sa-mi alaptez copilul. Copilul s-a nascut la 3,800 kg si 52cm o frumusete de bebe, acum are 8 luni si e foarte sanatoasa, ia in greutate exagerat de mult pt ca e o mancaciosa (ma feresc sa-i dau mancare care ingrasa sa nu o fac ca un bebe sumo)

Deci uitati cazul meu! Nu va faceti probleme, riscul e egal cu zero daca e vacinat imediat bebele cand se naste (asta ca sa nu ii dati virusul intre timp) Bebele meu are imunitate la acest virus datorita vaccinurilor contra virusului.

P.S. Eu am o hepatita cronica ascunsa adica virusul meu sta ascuns nu se multiplica, deci fac parte dintre cei hepatici "sanatosi"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucian (acum 14 ani)

Am hepatita cronica tip B din 2002. Imediat ce am aflat viitoarei mele sotii i-am facut un vaccin, intre timp ne-am casatorit si avem 2 copii perfect sanatosi. Bineinteles ca au fost vaccinati si ei la nastere. Ca si Alice sunt un purtator sanatos, care a avut norocul sa stea de vorba cu domnul doctor Strainu Cercel care mi-a spus:" continua-ti viata, normal, poti manca, bea din toate dar PONDERAT, fara excese!". Imi fac analizele din 3 in 3 luni si dupa 8 ani de "boala" m-am obisnuit cu ideea. Un spirit puternic va va face viata frumoasa.
Nu va urez decat sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionelpruna (acum 14 ani)

multumesc pt raspuns. unde mi-ai recomanda sa imi fac analizele toate de la a la z sa aflu cat mai multe despre boala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucian (acum 14 ani)

Eu unul recomand
spitalul colentina, pe langa volumul mare de pacienti, mai are si o multime de doctori experimentati.

ma mir ca medicul tau de familie nu te-a trimis inca la un spital care se ocupa de bolnavi cronici. o singura trimitere de la medicul de familie e de ajuns. am fost surprins placut de atitudinea celor de acolo. :)) sper sa nu ma injuri daca gasesti niste oameni mai putini binevoitori :))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionelpruna (acum 14 ani)

multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valeriu alexandru (acum 14 ani)

"In cazul hepatitei cu virus B transmiterea verticala,de la mama la fat ,transplacentar,este posibila fiind materializata in circa 5-10 % din cazuri. Mai important este transmiterea in aceasta perioada a AgHbe care va induce o stare de toleranta imuna,contaminarea survenind de regula perinatal ,prin rupturile vasculare ale placentei.Datorita tolerantei induse ,infectia nu va evolua zgomotos ,ci catre forme cronice."(Boli Infectioase-Dr. Mircea Chiotan -2006)
"Vaccinarea tuturor nascutilor, din prima zi de viata(nou nascuti din mame purtatoare de Ag Hbs sau cu o forma de boala clinica primesc o profilaxie combinata pasiv-activa:la nastere primesc o prima doza de gamaglobulina specifica hiperimuna anti-hbs,urmata a doua zi de prima doza de vaccin;la o luna se vor repeta,tot decalat cu 24 de ore,o doza de gammaglobulina hiperimuna specifica si o doza de vaccin,iar dupa sase luni a treia doza de vaccin)"(Boli Infectioase-Dr.Mircea Chiotan- 2006)
la complicatii mai scrie "Hepatita poate afecta sarcina si lasand de o parte riscul vital in hepatita cu virus E ,se mai semnaleaza riscul matern si in hepatitele cu virus B si B+D,mai putin in hepatita cu virus C(situatii ce impun intreruperea terapeutica a sarcinii).Riscul fetal este acceptat,cu unele rezerve ,in hepatitele B,B+D si C cu potential tetratogen discutabil.Exista totusi riscul de nastere prematura si deficit statutoponderal al copiilor,nerecuperabil multi ani."Boli infectioase Dr .Mircea Chiotan
Nu sunt medic,nici student la medicina ,nu stiu daca se urmeaza vreun tratament in timpul sarcinii ,gen lamivudina etc,cel mai bine ar fi sa va consultati cu un medic specializat in boli infectioase.
Sper ca v am fost de folos .(ultima fraza din tratat la complicatii se poate referi la situatii particulare si nu generale)-cel mai bine consultatii un medic specialist boli infectioase .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kbaloo (acum 14 ani)

Buna ziua! Barbat, 35 ani. Mi s-a gasit virusul hepatic B, aproximativ 7000 copii / ml sange. Este o forma neagresiva. Nu mi s-a recomandat tratament. Toate analizele normale in rest. Nu am gasit pe nicaieri raspunsul la intrebarea daca, barbat infectat fiind, pot face un copil sanatos cu o femeie vaccinata contra vhb. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 14 ani)

pentru Kbaloo
FARA NICI O PROBLEMA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kbaloo (acum 14 ani)

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina (acum 10 ani)

Eu am si hepatita B si C dar nu sunt active niki una, exista riscul sa se trasmita fatului? Va rog din suflet sunt disperata, datimi un raspuns daca stiti ,va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: