Hepatica C raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de cocacola13 cu 13 ani in urma

Buna! am 33 ani si in urma cu 2 ani mama mea a descoperit intamplator ca are Hepatita C, desi nu mai locuiam cu ea in casa de ceva vreme mi-am facut imediat analizele stiind ca este o boala ce evolueaza f lent. In 2008 am avut TGP27 si TGO26 asa ca am stat linistita si eu si sotul. Desi mi s-a recomandat sa fac anual analizele am neglijat in 2009 iar acum in 2010 am facut din nou si am avut un mic soc: TGP 66 (5-55) iar TGO 41 (5-34) insa HCV si HBs - negative ambele. Dr de fam a pus vina pe alimentatie si dupa 1 saptamana am refacut la alt laborator analizele si au iesit: TGP 36 (max31) si TGO 25 (max32) iar HCV si HBs - negative ambele. Dr de fam spune in continuare ca e vorba de alimentatie necorespunzatoare si stres (legat de alimentatie are dreptate). Oare asa sa fie sau? Va rog sa imi dati un sfat, o parere. Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Iuli (acum 13 ani)

Hepatita C se ia exclusiv prin sange. Daca nu ati primit sange de la cu mama dvs sau nu ai facut cumva vreun schimb sanguin cu dansa de cand a contractat dansa boala, nu prea vad cum ati putea sa o aveti dumneavoastra si de ce va ingrijorati astfel.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu MDr. Carmen Ruxandra Posoiu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Sunt multiple cauze care pot determina cresterea transaminazelor, printre care, asa cum si dr. de familie v-a precizat, un dezechilibru alimentar (dieta bogata in grasimi - de ex.) sau vreun medicament pe care l-ati administrat, cu toxicitate pentru ficat. Faptul ca acum sunt aproape de valorile normale este un semn bun. Dr. dvs. de familie ar fi trebuit sa verifice si daca glicemia, colesterolul, trigliceridele au fost in limite normale, fiindca dezechilibrele metabolismului lipidic sau glucidic pot determina incarcare grasa a ficatului (steatoza) care sa cauzeze si cresterea transaminazelor. As recomanda totusi sa faceti si o ecografie hepatica si sa verificati transaminazele din nou peste 2-3 luni. Nu mai este necesar sa repetati analizele pt. hepatita virala, insa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! Hepatita virala nu aveti, transaminazele putin crescute pot fi de la alte stressuri la care e supus ficatul: alcool, tutun, medicamente consumate cronic/droguri, alimentatie necorespunzatoare. Daca sunteti supraponderala, puteti avea steatoza hepatica(incarcare cu grasimi a ficatului). Faceti o ecografie, ca sa vedeti daca sunt probleme.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cocacola13 (acum 13 ani)

Va multumesc pentru raspunsuri. Eu nu consum nici alcool nici tutun insa dupa cum am mai scris nu am o laimentatie corespunzatoare datorita programului (consum mai mult alimente reci, mezeluri, fast food). Am sa incerc sa tin un regim alimentar si peste 1-2 luni sa repet analizele si eventual sa fac si glicemia, colesterolul, trigliceridele asa cum mi-ati sugerat.
Sanatate la toata lumea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pena (acum 13 ani)

Cumpara din farmacie LIV-52.este un bun protector hepatic. Silimarina este deasemena foarte buna. Si mie mi-a iesit tgp 49 si nu am hepatite.Dintre plante anghinarea este buna, se gasesc in farmacii tablete/casete anghiron. Esti stresata, obosita nu te alimentezi corespunzator, de aceea ficatul sufera...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cocacola13 (acum 13 ani)

Multumesc de raspuns.......din pacate a trecut ceva timp de cand sunt ingrijorata cu ficatul si inca nu am luat masuri. Ma tot hotarasc ca de luni tin regim si,,,,,,,,,,,,,m-am si ingrasat in ultima jumatate de an cam 6 kg :(
De vreo saptamana am parca niste intepaturi in zona ficatului si ieri si azi am avut usoare stari de greata. Sper sa nu fie hepatita B
Ma gandesc sa repet analizele insa cred ca pana nu tin vreo 2 saptamani de regim tot nu are rost, irosesc bani degeaba.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: