Buna seara.Va rog sa-mi explicati si mie valorile de mai jos si sa-mi spuneti daca ele indica vreun tip de hepatita.multumesc raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de dan266 cu 13 ani in urma

Am facut 2 seturi de analize de sange.La primul set dr. mi-a spus ca am niste transaminaze marite si mi-a dat trimitere la MATEI BALS. Am repetat acolo analizele si am cateva valori care depasesc limitele,nu prea le-am dat atentie ,dar la MARKERII HEPATICI valorile sunt urmatoarele: Ag HBs -0,17 ;Ag HBs 1 -negativ ;Ac VHD-IgG - NEGATIV; Ac HVC -0,43; Ac HVC I - negativ; AcHBe - 2,30; Ac HBe I - pozitiv; Ac HBs 28,2; Ac HBs I - pozitiv ; Ag HBe - 0,13 ; AgHBe I - negativ ; AcHBcIgG - 0,06 ;AcHBcIgG I - pozitiv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ati avut hepatita cu virus B, dar v-ati vindecat, aveti acum anticorpii protectori care arata ca ati trecut prin boala si ati eliminat virusul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

dan266 (acum 13 ani)

d-na dr. ,va multumesc pentru raspuns.m-am linistit . eu sunt de profesie militar in cadrul m.a.i. dr meu de familie fiind cel de la serviciu,el mi-a spus ca asa cum arata rezultatele sunt purtator de virus hepatita B si chiar cu urme de hepatita C.daca sunteti amabila va rog lasati-mi nr dvs de tel. de la serviciu sau unde va pot contacta pt un consult in eventualitatea ca ati putea sa-l mi-l acordati. va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ma puteti gasi la Gral Colentina L-V,intre orele 9-13, programari la tel. 0213230000 sau 0213178395 si la Lotus Medica luni si joi, intre orele 14-17 la Belvedere: 0314329555; martea la Sud intre orele 14-17, tel 0213323141. Pt mai multe informatii puteti vizita site-ul meu: drgianinaarsene.webs.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita vancea (acum 13 ani)

Am fost depistata cu virus c in 2005. Am fost regulat la medic. Situatia s-a agravat. Am avut un infarct, sufar de anxietate, am capatat un diabet de tip 2, sufar de hipertensiune arteriala in tratament, mi-a aparut un eritem nodos, ma dor toate oasele am 57 ani, un inceput de guta si mi s-a propus sa fac Interferon. Ce sa fac?...Transaminazele sunt marite de 5 ori?...ce sanse mai sunt ca sa ma simt si eu cat de cat, mai bine?....Va rog respectuos, sa-mi raspundeti!. Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita vancea (acum 13 ani)

Mentionez ca mi-e tare frica de efectele secundare ale interferonului deoarece am o cunostinta care a facut tratamentul si a tinut un regim draconic si nu a scpat de acest virus.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! Tratamentul cu interferon poate fi greu de suportat si doar un procent scazut de pacienti scapa de virus dupa ce il fac. De obicei se asociaza Ribavirina si chiar daca nu scapa de virus, dupa tratament e incetinita evolutia bolii. Trebuie sa va faceti inainte de toate viremia VHC ca sa stiti cat de mult se replica virusul. Ca alternativa puteti incerca pe langa medicamentele hepatotrope de genul liv52, essentiale, silimarina si regim alimentar, acupunctura, homeopatie pt. ameliorarea simptomelor de boala si sa nu va faceti griji in exces; stresul alaturi de alcool si tutun e mare dusman al ficatului.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: