Analize HBV

Hepatita
Intrebare postata de ana10001 cu 9 ani in urma

As dori o interpretare pt urmatoarele analize.
Anti HBe - 0.01
Anti HBe I - pozitiv
HBeAg - 0.427
HbeAg I - negativ
HBsAgQ2- 5349.75
HBsAgQ2 I - pozitiv
Proteine totale - 7.7 ( 6.4-8.2/g/dL)
Urea - 23 ( 15-45)
Creatinina - 0.7 ( 0.6-1)
AST/TGO - 25 ( 14-36)
ALT/TGP - 26 ( 9-52)
ALKP -60 ( 38-126)
GGT -15 ( 12-43)
MCHC - 32.5 ( 33-34.8 *10 la puterea 3 / μL)
PLT -175 ( 200-400 )
MPV - 11.5 ( 7.8 - 11 )
Am 25 de ani, 1.60 si 47 kg in caz ca trebuie detaliile astea. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

Interpretarea analizelor indica faptul ca ești purtator de hepatita B, ac***a în vedere ca ai anti HBe pozitiv si HBsAgQ2 pozitiv. Aceasta inseamna ca corpul tau a venit in contact cu virusul hepatitei B si a dezvoltat anticorpi. Faptul ca ai HBeAg negativ sugereaza ca virusul nu se inmulteste activ in organism. Totusi, este important sa discuti aceste rezultate cu medicul tau.

Valorile proteinei totale, ureei, creatininei, AST, ALT, ALKP si GGT se incadreaza in valorile normale. PLT (trombocitele) sunt sub limita normala, ceea ce poate indica o posibila tulburare a coagularii sangelui. La fel, MCHC este sub limita normala, ceea ce sugereaza o forma de anemie. MPV este mai mare decat normal, ceea ce indica ca trombocitele produse de corpul tau sunt mai mari decat ar trebui sa fie.

In concluzie, este recomandat sa iti monitorizezi starea de sanatate si sa discuti aceste rezultate cu medicul tau.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/interpretor-analize

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: