Am hepatita B si am nevoie de ajutor

Hepatita
Intrebare postata de dana/dana cu 14 ani in urma

Buna ziua,
Ma numesc Dana, si am si eu o problema grava ..

De 15 ani am hepatita B si nici un medic nu mi-a sugerat un tratament.Acum 4 luni am facut analizele si mi-au spus ca am splina marita pana la 15 si am facut si fibrotestul la ficat care mi-au spus ca este intre 2 si 3 si dak ajunge la 4 o sa fie ciroza. Nu mi-a recomandat nici un tratament fapt de care m-am mirat :( mentionez ca nu consum alcohol si mananc ceea ce trebuie , nu prajit,nu maioneza,nu sucuri acidulate etc

De 8 luni am orticarie cronica si am tot urmat tratamente peste tratamente dar nu pot scapa de aceasta alergie, se poate sa fie din cauza hepatitei?

va rog daka puteti sa-mi spuneti in cazul meu cu hepatita, la stadiul in care sunt se face vreun tratament ?si dak aceasta alergie este din cauza ficatului ?

va multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (44)

raluca (acum 14 ani)

Buna Dana,
Numai medicul dupa ce iti va face investigatia iti va da si medicamentatia. Unii medici recomanda o dieta speciala in asemenea cazuri. Si apoi nu stiu de unde iti vine tie aceste idei ca ai aceasta hepatita de 15 ani. Normal daca ai hepatita B si nu se vindeca timp de 6 luni si ramane activa se numeste hepatita cronica activa B. Medicul iti va administra atat medicamente cat si injectii. Nu vreau sa te sperii dar este destul de grava aceasta boala. Mergi la medicul de familie sa-ti recomande pe cineva bun in spital. Pe curand

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 9 ani)

Buna in luna iulie 2014 parinti au foast diagnosticati cu hepatita b , eu si fratele meu nu avem in urma analizelor. Putem beneficia de vacin gratuit tinand cont ca locuim impreuna cu parintii ? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

myry24 (acum 14 ani)

Locuiesc in Germania de un an si in urma cu 8 luni am facut niste analize de rutina. Pentru ca nu intelegeam bine limba germana am inteles gresit ca am hepatita B. Am fost speriata si am inceput sa ma interesez ce pot face si daca se vindeca. In urma documentarii am aflat ca 70% din cazuri sunt vindecabile si ca in urma unui regim de gen fara alcool, grasimi, efort mare, poti avea o viata normala.Intr-adevar nu exista tratament pentru hepatita B, doar pentru hepatita C care este mult mai grava.
Important este ca tu sa nu te gandesti mereu ca esti bolnava, sa incerci sa ai o viata normala. Bea deasemenea multe ceaiuri, mesteacan,papadie,galbenele,sunatoare.Te ajuta cum nici nu iti imaginezi.....
Te rog gandeste-te ca sunt alte boli mult mai grave care intr-adevar nu au leac.Vreau doar sa te incurajez sa gandesti pozitiv.Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chirita150577 (acum 14 ani)

trebuiesc facute si alte analize complementare pentru a stabili cu precizie in ce stadiu al bolii te afli. Ia legatura cu un medic internist de urgenta . Tratament exista dar trebuie facut sub supraveghere medicala , nicidecum nu-l vei gasi in farmacii la liber. Boala se poate invinge! trebuie sa lupti doar cu ea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucian53105928 (acum 14 ani)

Pentru a stii stadiul Hepatitei se efectueaza punctia hepatica care arata cel mai bine stadiul bolii, iar pt a urmarii evolutia bolii cred ca ar fii mai bine sa cauti un medic gastroenterolog care
iti poate spune ce poti sa faci sau ce tratamente poti urma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana/dana (acum 14 ani)

analize am facut, dar au spus ca este inactiv si nu necesita tratament, Chiar si acum cateva luni in februarie an fostt la spit cantacuzino si dupa rezultate dr mi-a spus ca nu e nevoie de tratament la care am intrebat dak e posibil sa fac interferon dupa ce auzem despre asta. A spus ca nici gand de asa ceva

la 2 saptamani dupa, o prietena m-a dus la acelasi spital dar la alt dr sa fac fibrotestul care spun ei este la fel ca si acupunctura. AColo mi-a iesit intre 2 si 3 si dr a spus ca nu e de ingrijorat dpar ca tre sa tin regim incontinuare si sa ma odihnesc mult ca dak ajunge la niv 4 dau in ciroza.

Nu inteleg de ce nu mi-au dat medicamente

eu nu ma simt rau, nu am dureri, doar ca sun ingrijorata de fibrotestul care l-am facut

Sunt plecata din tara de 10 ani la la fiecare an i=merg in tara la analize

ce credeti ca e de facut in cazul meu?
ce analize sa le spun sa-mi faca ?
chiar sa nu fie nevoie de tratament atatia ani??? am mai luat hepatoprotector din cand in cand

multumesc pt rabdarea acordardata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Probabil ,la inceput, acum 15 ani,ai facut o forma mai usoara de hepatita B,a trecut dar virusul nu s-a eliminat, ramanand inactiv. Asa pot trece 20-30 de ani,testele de sange hepatice iesind usor modificate iar inflamatia si cicatrizarea [fibroza ]ficatului progresand foarte incet,daca nu deloc.Daca tie ti s-a atras atentia asupra stadiului fibrozei,ar trebui sa-i dai o mai mare atentie si s-o urmaresti indeaproape.Este adevarat ca nu se prescrie tratament pentru hepatita B inactiva ,dar ar fi bine sa te obisnuiesti cu un produs naturist,de protectie a ficatului ,pe care sa-l folosesti tot timpul[cum ar fi de ex. Armurariu ] ,plus un regim alimentar si de efort specific aceste-i afectiuni. Si inca ceva f. important,virusul se poate transmite, deci partenerul ar trebui sa-si faca analizele si daca nu are virusul, sa se vaccineze. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana/dana (acum 14 ani)

katy multumesc pt tot, acum iau hepatoprotectoare si prietenul meu timp de 3 ani nu a facut vaccinul si nici nu a vrut sa fim protejati, la insistentele doctorului a facut vaccinul acum 2 luni :)

multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana696 (acum 14 ani)

Dana?Dana,mesteca frunze de leustean crude ca pe o guma de mestecat dar cand nu mai au nici un gust arunca fibra nu o inghiti,o prietena de a mea asa s-a vindecat de hepatita B.trebuie sa credem si in vindecarea cu plante pentru ca chimicalele din medicamente numai rau ne fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana/dana (acum 14 ani)

multumesc ,,membru o sa incerc si partea cu leusteanul :)
sa auzim numai bine :) :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petre (acum 13 ani)

mai bine incearca cu papadie 4 luni pe an zi de zi.ai sanse mari de vindecare.id-ul meu este chitu.petre

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petre (acum 12 ani)

papadia trebuie taiata marunt si mestecata bine binenteles trebuie sa fie proaspata .ai incredere e miraculoasa daca respecti cum trebuie folosita.regenereaza ficatul100/100

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANDREI (acum 12 ani)

AM HEPATITA B AM DESCOPERITO 1AN SI JUMATATE IN URMA. CUM SA MA TRATEZ SAU CE CURS DE TRATARE CARE SO STOPEZ SI SA NUI DAU VOIE SASE TRANSFORME IN CIROZA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1500626876 (acum 6 ani)

Eu am facut tratament cu HepastopForte si LifeNRG timp de 7 luni...rezultat nedetectabil, sper sa ramana asa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Robert (acum 12 ani)

ANDREI daca citesti putin mai sus ceea ce au scris colegi ati vei da seama de raspuns singur si de ce metode sa folosesti...in rest ati pot spune sa consulti medicu cat mai des pt sanatatea ta
Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mari (acum 12 ani)

Buna am hepatita bsi d km de 5 ani.virusul inca este activ am facut si interferon si in zadar.am ltat geluri de aloe de la forever am luat noni de la calivita si am facut un amestec de armurariu catgna propol4s miere polen si multe altele se pare ca nu am nici o sansa iar doctorita mi.a sfcomandat sa imi depun din noudosarul pt interferon.oare ce ar mai trebui sa mai incerc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian (acum 12 ani)

am depistat virusul acum un an ,datorita durerilor in partea dreapta si greta,am facut analizele de evolutie ,si sunt bine nu au depasit limita ,doar trombocitele sunt scazute ,viremie 250 de mi dar nam facut fibrotestul,am fost la naturistic si mia recomandat un tratament naturistic ,am vb si cu med de la interne ,a recomandat ca VHB se trateaza cu interferon dar dc de la nat nu mia recomandat pentru ca scade trombocitele ,mia recomandat tratamentul de un an, dar inainte de simtome de durere am avut interventie la dentist si mi sa spus ca as fi luat virusul de acolo dar eu acum 12 ani am mai avut probleme cu ficatul,poate o interventie chirurgicala dar stiu ca am avut o prietena care avea hepatita dar nu am dat inportanta auzindu de la alta prietena ca este bolnava si am intrebato dupa 12 ani ce avea fata aia si mia recunoscut avea hepatita dar ea nu mia spus,email finu76

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru221133 (acum 11 ani)

Buna ziua.
In urma cu cateva zile am facut niste analize pt hepatita b, deoarece nu am mai facut de peste un an, poate si mai bine. Am facut aceste analize deoarece am fost descoperit cu hepatita b in urma cu 4 ani. Am in prezent 24 de ani
Rezultatul analizelor sunt:
TGO =21 TGP =24 GAMA GT =25
Nr. Leucocite= 10,92 !!! val normale 4,00-10,00
Limfocite = 25,20 (%) Monocite = 6,30 Neutrofile = 65,60 Eozinofile = 2,20 Bazofile = 0,70
Limfocite atipice = 0,36 Cellule mari immature = 1,05 (%) (#)Limfocite = 2,75 Monocite = 0,69
Neutrofile = 7,17 Eozinofile = 0,24 Bazofile = 0,08 Linfocite atipice =0,04 Celule mari immature = 0,11 (#)
Nr. Eritrocite 5,11 Hemoglobin = 14,98 Hematocrit = 47,05 Volum eritrocitar mediu = 92,15
Hemoglobin eritrocitara medie = 29,34 Concentratie medie 31,84 !!! val normale(32,00-36,00)
Latimea distrb. Eritrocitare = 11,35 Trombocite =167,00 Volum mediu trombocitar = 10,11
Plachetocrit = 0,17 Latime distrib trombocitare = 17,50
Sunt nelamurit lanr leucocite dece sunt asa mari si la concentratie medie
As vrea sa imi spuneti o parere despre aceste valori
Viremia nu am mai facut-o deoarece este foarte scumpa
In 2008 incaractura virala 1018 cpoii and hvb/ml
11/08/2008 TGO=26 TGP=24 Dupa putin regim 17/02/2009 TGO=17 TGP=21
Dupa care nu am mai tinut nici un fel de regim, insa nu am facut excese.
Nicu
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Flaviana (acum 11 ani)

Buna ai auzit de produsul Biobran 1000. Eu asta te-as sfatui sa il iei. Rezultatele obtinute cu acest produs sunt extraordinare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 10 ani)

sunt fost purtator de virus B am invins virusul si atat de simplu de nu va imaginati.pot dovedi cu [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 3