20 ani - ADN VHB: 210 147 189 IU/ml plasma raspuns medic

Hepatita
Intrebare postata de denise-deea cu 12 ani in urma

Sunt disparata!!! De 5 ore de cand citesc pe internet nu am vazut la nimeni un rezultat atat de mare la ADN VHB. In urma unei deceptii in dragoste, baiatul meu in varsta de 20 ani a slabit 12 kg. in 4 luni. I-am facut analize, TGO: 38 (max. 45) ,TGP: 59 (max. 41). Doctorul ne-a spus ca are ficatul putin marit. A urmat analiza Ag HBs care a iesit pozitiva (interval biologic de referinta/UM - negativ) iar dupa aceea viremia: 210 147 189 IU/ml plasma ( 716 601 914 copii/ml ). Pe raportul de analiza este o nota: "Limita de detectie a kitului este de 5 IU/ml plasma". Ce semnifica aceasta nota? ...De cand a aflat ca are virus hepatic B (tatal lui a murit la 39 ani de ciroza :( ) si cu problemele sentimentale aparute a devenit depresiv. Am citit ca anumite medicamente dau reactii adverse, iar el este deja f. slabit...
Sunt disperata, de 5 ore plang continuu. Ma uit la rezultat si nu pot crede: 200 milioane???Va rog spuneti-mi cat de grav este si ce se poate face.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

comunicati rezultatul medicului curant, va fi necesar efectuarea unor investigatii suplimentare (AgHBe, Ac anti Hbe, IgG antiHVD, evaluarea fibrozei şi a activităţii necro-inflamatorii prin punctie biopsie hepatica sau fibroscan ) pentru a stabili eventualitatea tratamentului antiviral (interferon pegylat alfa 2a, sau entecavir, sau lamivudina, sau adefovir).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hepatita.

denise-deea (acum 12 ani)

Viremie - 210 milioane IU/ml ( 716 mil copii/ml )

Markeri hepatici :
AcHBs si AcHBe - negative
AgHBs - 951
AgHBs interpretare - react
AgHBe - >1000
AgHBe interpretare - react

Markeri tumorali:
AFP - in limite

Fibromax:
FibroTest - F0 Scor: 0.17 - limita max. 1
ActiTest - A1 : 0.32
SteatoTest - S0 : 0.13
NashTest - N0 : 0. 25
AshTest - H0 : 0.00

Hepatita D - negativ

INTERFERON SAU ENTECAVIR?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

denise-deea (acum 12 ani)

Viremie - 210 milioane IU/ml ( 716 mil copii/ml )

Markeri hepatici :
AcHBs si AcHBe - negative
AgHBs - 951
AgHBs interpretare - react
AgHBe - >1000
AgHBe interpretare - react

Markeri tumorali:
AFP - in limite

Fibromax:
FibroTest - F0 Scor: 0.17 - limita max. 1
ActiTest - A1 : 0.32
SteatoTest - S0 : 0.13
NashTest - N0 : 0. 25
AshTest - H0 : 0.00

Hepatita D - negativ

INTERFERON SAU ENTECAVIR?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: