Oare e fisura anala?

Hemoroizi
Intrebare postata de trey cu 13 ani in urma

Am si eu o intrebare ptr.Doctor.Am fost la doctor la consult ptr ca am avut dureri si sangerari anale.Durerile sunt foarte puternice si constante si urmate de sangerare in exces.specialistu mi-a dat un unguent si supozitoare(nu mai stiu denumirea)si nu si-au facut efectu el spunandu-mi k am hemoroizi sau chear si fisura anala si m-a programat la operatie.Eu nu m-am dus si am plecat in strainatate am fost consultata din nou si mi-a zis k nu stie sigur ce am decat ca am ceva foate mic de exemplu mic ca un bob de piper acolo la fund care s-a facut din cauza constipatiei mi-a dat un unguent pe care l-au preparat ce-i de la farmacie deci nu stiu denumirea.chestea e ca de 3 zile folosesc unguentu ,dureri inca mai am cand ma duc la toaleta dar nu mai sangerez ,e sange doar pe hartia igenica si nu mai am dureri asa mari dupa.INTREBAREA MEA e urmatoarea!Eu cand m-am uitat sa vad la ce se refera doctoru cu acel punct mic rosu ca un bob de piper am vazut mai degraba ca o taietura deschisa foarte rosie si care doare foarte tare.E OARE ACEEA O FISURA ANALA?

P.S Tratamentu e ptr.3 saptamani si dupaia trebuie sa revin la doctor ptr o noua consultatie ptr a vedea ce am si mai adanc ca nu s-a putut uita ptr k numai dak ma atig un pic am dureri f mari.Vreau doar sa stiu la ce sa ma astept si oare ce pot avea in afara de hemoroizi interni .Daca nu e fisura anala acel punct mic si rosu(asa a numit doctoru,chear mi-a si desenat )dar eu am vazut k o taietura sau ca o ruptura) ,ce poate fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

ana (acum 10 ani)

am si eu exact aceeasi chestie. Mi-au preparat o crema in farmacie, ma fac cu ea,,dar mare lucru nu este. uneori mi se pare ca i mai mare alteori e ca o "dunga" inflamata. si da, are taietura pe partea inferioara. Mi s a spus ca e fisura anala si ca trebuie sa ma fac cu crema 3 luni de zile. Sincer pe mine ma deranjeaza ca se vede, de durut nu ma doare decat daca sunt constipata. Acum....eu vreau sa o operez dar mi e frica sa nu iasa ceva nasol sa nu mi mai pot controla scaunul. In moment folosesc crema cu tananeasa si sa sti ca i f buna. tie ti a zis ca i hemoroid? Ok eu sunt in germania, m a consulat un medic de aici, nu tare am incredere n ei...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

trey (acum 10 ani)

Buna,in Romania mi.au zis din start intr.o saptamana te operam daca nu isi face efectul crema.tu spui ca ti.a dat tratament pe 3 luni...eu nu am ascultat sfaturile doctorilor din Ro si mi am facut alta consultatie afara din tara si mi au sugerat ca nu e ce.a mai buna solutie operatia.mi.a dat o crema preparata in farmacie a fost bine la inceput o saptamana atata timp cat faceai tott posibilul sa numai fi constipata timp de 3 saptamani s.ar fi vindecat.mi.a spus dimineata inainte de micul dejun sa mananc 2 kiwi si sa astept jumatate de ora apoi sa iau micul dejun.pe mine nu m.a ajutat,am auzit ca pe altii au ajutat.dupa 3 saptamani eram un pic mai bine in ideea ca nu m.ai aveam asa dureri mari cand mergeam la toaleta dar nu imi trecuse.mi.a prelungit tratamentul cu o saptamana.din cauza ca in continuare tot eram constipata tratamentul nu isi facea efectul.am inceput sa iau tot felu, de pastile de la farmacie pe baza de plante si asa reusesc sa merg la toaleta.inca am fisura dupa 2 ani cat au trecut de atunci,dar de operat nu m.am operat,inca sper ca poate ma voi vindeca singura sau poate imi voi face curaj sama duc iar la un control.pana atunci cand trebuie samerg la toaleta imi e groaza....si sa rasp.la intrebarea ta,DA,am avut hemoroizi + fisura.hemoroizi mi au trecut de la inceput cu crema dar fisura nu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

trey (acum 10 ani)

eu nu sunt de acord cu operati ptd ca zicea doctorul ca atunci cand am sa vreau sa fac copii sau cand voi imbatrani vor fi unele probleme ceea ce doctorul din tara nu mi.a zis consecintele.dkar te operam intr.o saptamana.ca ma interneaza si cateva zile v.a dura vindecarea.in schimb doctorul din strainatatemi.a zis ca in 30 minute sunt gata si pana a 2 zi sunt ca noua

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 10 ani)

bucuria mea este ca nu ma mai doare, sau nu asa tare, decat cand se inflameaza. Eu sunt vegetariana, merg la baie si de 2 ori pe zi, nu este constipatia o problema. Probabil am fost canva o data sau de doua ori mai greu. La mine am inteles ca e de la cazaturi puternice. Practic sportul intensiv si am luat ceva lovituri de pamnat :P
Acum, mi e mi a spus medicul de aici din Germania ca e posibil sa u se retraga si daca ma deranjeaza, ma opereaza. Si da, ma deranjeaza ca se vede iar uneori ma deranjeaza cand port bckinii pt ca e usor inflamata chestia. Cremele lor is bune insa nu cred ca operatia e foarte nasoala atata timp cat nu ti atince sferineul rectal, Ca am inteles ca aici e problm, e muschiul si inelul de control al scaunuli, sper sa nu am astfel de surprize.
Ma duc marti sa ma programez pt operatie si revin cu detalii.
Ca sa mergi la baie iti recomand sa manaci dimineata, cu iaurt sau lapte: seminte din acelea sdrobite, la noi se numesc linzen, te duc la baie instant, sau ceaiul de urzica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

trey (acum 10 ani)

multumesc de sfat.am sa incerc si eu.multa bafta cu operatia.astept sa imi spui cum a decurs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: