Nu stiu ce este!

Hemoroizi
Intrebare postata de Evelinaaa cu 11 ani in urma

Buna ziua. De 3 saptamani..am ca o "bubita'', carne nu stiu ce este...''la granita dintre anus si fund"...nu stiu sa ma exprim imi cer scz...Problema se tot agraveaza, nu pot sta in fund, culcata, uneori am dureri suportabile alteori ingrozitoare, nu sangereaza. Este un chin sa ma duc la baie. Am 17 ani, fara contacte sexuale! Help Please! Multumescc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Elena (acum 11 ani)

Dar ce intelegi prin anus si fund? Anus inseamna capatul colonului, adica gaura prin care elimini scaunul. Ce intelegi prin fund? Ar insemna acelasi lucru '''' gaura fundului''''.
''

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Evelinaaa (acum 11 ani)

da da pe unde elimini scaunul. Imi ceri scz nu stiu sa ma exprim si este si foarte jenant!!! :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adelapop (acum 11 ani)

Sunt hemoroizi...este crema in farmacie care se numeste hemorzon e in jur de 10 lei dar ajuta mult si eu o folosesc. Sau daca vrei ceva facut in casa(naturist) incearca bai locale cu ceai facut din marar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Evelinaa (acum 11 ani)

Si scap de el? Imi este ingrozitor de rusine dar este si dureros..este destul de mare..cam in cat timp scap de el? asta daca scap..:((( De la ce apar? O sa am toata viata? Imi cer scuze ca va zapacesc dar sunt disperata si nu are cine sa ma ajute, sunt si foarte speriata...:((( Multumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 11 ani)

Cauta pe Google informatii despre hemoroizi. Nu te impacienta, nu ai ceva foarte grav. Hemoroizii sunt niste umflaturi ca niste varice care apar la anus, pe venele de acolo. Cauza aparitiei este, de regula, constipatia. Nu-i asa ca esti constipata, ca elimini scaunul la 2-3 zile, cu dificultate? Incearca sa elimini contipatia prin alimentatie , prin consum de lichide, de fructe, de fibre. Exista supozitoare si unguente in farmacii care atenuiaza durerea rodusa de prezenta hemoroizilor: Hemorzon, Proctoglyvenol, Ultraproct si altele. Este foarte eficienta si la indemana baia de tarate. Oparesti o mana de tarate in apa si cand e calduta, stai cu fundul in apa. Spala-te riguros dupa fiecare scaun, nu te sterge cu hartie aspra si cu brutalitate.Combate constipatia consumand multe lichide, nu manca paine dimineata inainte de a bea un pahar cu apa, mananca iaurt din comert ACTIVIA cu bifidus, fibre, consuma fructe uscate( prune). Nu manca iute, condimentat. Nu te stresa prea mult. Poti observa cand iti apar hemoroizii, in ce perioade si care sunt factorii. Adica ei pot aparea cand stai mult pe scaun in aceiasi pozitie, cand stai mult in picioare in aceiasi pozitie, cand esti stresata de examene, cand consumi unele alimente care favorizeaza constipatia.Invata sa te cunosti, sa te accepti si sa stii ce sa faci in perioade de criza pt a atenua suferinta. La mine, apar probleme grave cu dureri si sangerari, cam de 2 ori pe an, dar lupt permanent cu contipatia. Odata ce te-ai procopsit cu hemoroizi, nu prea ai sanse sa scapi de ei, asa cum nu scapa femeile de varice. Hemoroizii sunt niste varice, niste dilatari, umflaturi ale venelor de la nivelul anusului, colonului. Nu este o boala grava, mortala, dar este suparatoare in perioade de criza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sigada (acum 11 ani)

Este neaparat necesar un consult de specialitate pentru ca hemoroizii sunt o afectiune serioasa iar automedicatia nu este recomandata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Evelinaaa (acum 11 ani)

Si eu ce sa fac in cazul de fata?:((( Tin sa mentionez ca aseara mi.au curs 2 picaturi minuscule de sange cu un lichid galbui...eu ma gandeam ca este puroi si nu mai este atat de mare...pot sta in fund, culcata, si nu mai ma deranjeaza atat de tare...chiar deloc uneori...poate fii altceva?:( Infectie sa spunem? Nu am gasit pe net nimic...Multumesc frumos!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

izaiza (acum 11 ani)

www.laurusmedical.ro intra si nu vei regreta.......................eram si eu la fel de disperata ca tine.............cauta in orasul tau sau prin apropiere....................sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: