Ligatura arteriala (HAL) pentru hemoroizi ?

Hemoroizi
Intrebare postata de marianad cu 9 ani in urma

Buna ziua, ma confrunt si eu cu dureri si dificultati in a merge la toaleta si restul efectelor hemoroizilor. De mai bine de un an incerc remedii non-chirurgicale (bai, creme, detralex, dieta) si intre timp gradul hemoroizilor avanseaza.

Am mers recent la o consultatie la o clinica din bucuresti si dupa o colonoscopie mi s-a spus ca la gradul meu (III) nu se recomanda nici excizarea decat dupa trombozare si nici metoda HAL. Totusi am probleme mari cand merg la toaleta si dureri insuportabile.

Imi poate recomanda cineva care a apelat la ligaturi arteriale (HAL): despre ce grad de hemoroizi a fost vorba, la ce clinica s-a facut operatia, si eventual la ce rezultate sa ma astept. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

DANDETOATE (acum 9 ani)

Eu mi-am eliminat acesti hemoroizi de acelasi grad prin metoda HAL, problema e ca se leaga pe rand. Eu n-am avut decat doi, unul intern si altul extern. Deci da, se poate trata si fara operatie la acest grad. Interventia am facut-o la spitalul local, dar sunt zeci de clinici care fac aceasta operatiune. Mergi la un control si iti vor da ei solutia cea mai buna. Personal am scapat de ei, multumesc lui Dumnezeu, pot sa reapara insa, dar daca ajungi la nivelul 4 si singura metoda este operatia (taierea si coaserea lor) ai sa iti blestemi si zilele! Este cea mai dureroasa operatie post operator! O sa ai luni de zile probeme si dureri! Asa ca mergi cat mai urgent la un medic !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioan (acum 9 ani)

La ce ți s-a spus, îndrăznesc să spun: schimbă clinica! Anul trecut am avut hemoroizi de gr. III, destui. Gr. III este ultimul care se poate rezolva prin termocoagulare și ligaturare (știu asta de la chirurgul care m-a tratat). Te cam costă (2-3.000 de lei), dar face. Chestiile nechirurgicale de care ai pomenit fac parte din tratament, dar după intervenții, NU în loc de! Și eu m-am chinuit cam un an. Lasă rușinea, caută o clinică bună cu serviciu de proctologie. Eu știu cât am suferit, că nu mai știam ce să fac, iar acum totul e OK, ca înainte! Pentru asta nu merită să mergi la medic? Nu întârzia!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: