Hemoroizi-???! raspuns medic

Hemoroizi
Intrebare postata de Ion165 cu 12 ani in urma

M_am trezit dimineata cu o excrescenta in anus, cam de marimea unei alune.Ce poate fi si ce sa_i fac sa dea inapoi???Daca cineva s-a lovit de o astfel de situatie destul de jenanta,va rog spune_ti
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Dara (acum 12 ani)

Exista creme antihemoroidale si supozitoare. Personal folosesc crema si unguent Proctoglyvenol. Mai sunt si altele mai ieftine. Trebuie sa eviti constipatia, statul pe scaun, alimentele condimentate. Singura solutie este operatia, dar din cate am inteles, hemoroizii apar din nou. Un regim de viata sanatos, unguente si supozitoare in crize rezolva problema pana la criza urmatoare. Se poate lua si Detralex pt decongestionarea zonei si imbunatatirea circulatiei sangvine in zona. Hemoroizii sunt asemeni varicelor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ion165 (acum 12 ani)

Multumesc Dara.Apreciez!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Daca aceasta" excrescenta" este insotita de sangerare si/sau durere atunci cel mai probabil este vorba de hemoroizi - cea mai frecventa cauza- (dilatarea vaselor de sange din zona anala, care se pot exterioriza), insa pentru confirmare este recomandat sa consultati un medic chirurg. Alte cauze probabile:polipi anali, abcese anale, tumori.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hemoroizi.

Ion165 (acum 12 ani)

Va multumesc.Ma intereseaza daca excrescenta poate da inapoi,ori trebuie operata??In alta ordine,nu am nici dureri si nici nu singereaza,insa a aparut dupa o prealabila singerare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victoras (acum 11 ani)

Lasa-mi adresa e-mail pe 0766-747-284 si iti scriu cite ceva despre hemoroizi.Dara are dreptate!!Chiar daca hemoroidul este marisor cit o aluna,poate da inapoi cu un trratament potrivit!!! Cit despre operatie,stai linistita exista si alte alternative!!!Sanatate !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ion165 (acum 11 ani)

A trecut o luna.Multumesc celor care au postat un raspuns.Astazi fara a merge la medic,pot spune ca sunt linistit.Dupa ce a spart,incet,incet a dat inapoi.Am folosit proctoglivenol si ultraproct supozitoare,plus o igiena stricta dupa scaune.Doua saptamini la inceput,am stat ca pe ace.Acum e bine!Astept sa stea ploile sa culeg coada calului,am auzit ca baile la sezut,au un efect binefacator.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paul1993 (acum 9 ani)

am creeat o comunitate pe facebook https://www.facebook.com/pages/Hemoroizi/461250230687440 ca cele existente deja..sunt doar reclame..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 9 ani)

mai multe informatii despre hemoroizi gasiti aici – http://hemodin.org/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: