Hemoroizi interiori de grad 2 cu fisura anala raspuns medic

Hemoroizi
Intrebare postata de copilu cu 14 ani in urma

BUNA ma numesc stela ,referitor la hemoroizi şi fisura anala ,şi eu am dar sınt interiori.Am fost la un control şi mi-sa administrat VENORUTON forte pastile ,venoruton unguent şi supozitoare la fel (am uitat sa precizez ca sınt de gradul 2 hemoroizi).Nu am avut scaun cu sınge ,ın schımb aveam dureri care ma trezeau din somn noaptea,de 2 luni nu mai am aceste dureri.Tratamentul trebuie sa-l urmez timp de 6 luni .Vreau sa ıntreb daca are vreo legatura ca sınt operata de sın stıng (fibroadenom mamar,cu patoplogie benigna),Se poate transforma ın cancer de colon?,pentru ca medicul a spus ca sınt ın stare precanceroasa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Hemoroizii= dilatatii varicoase ale venelor.Hemoroizii (interni) sunt vene care captusesc canalul anal ca niste pernite, asigurand inchiderea etansa a anusului, astfel incat, in conditii normale, nici scaunul diareic, nici flatulenta nu se pot exterioriza involuntar. Daca hemoroizii sunt afectati in mod permanent, ca de exemplu in constipatia cronica, ei se maresc si sunt impinsi treptat in afara anusului. Nu se transforma in cancer de colon?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hemoroizi.

mihaela (acum 13 ani)

Buna am si eu o intrebare,am 1 fetita de 6 ani si cred ca are hemoroizii de gradul 2 , si nu stiu ce sa fac, am fost cu ea la doctor si mia zis sai dau supozitoare cu glicerina si tot nu ii trece, nu o doare nimic, numai cind sa forteaza face cu singe si ii iese ceva din curisor, dar nu mereu,va rog frumos dati-mi si mie un raspuns . Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

copilu (acum 13 ani)

BUNA eu sınt STELA nu trebuıe sa te sperıı .DAR te sfatuıesc sa mergı cu fata la alt dr. ptr maı multe ınvestıgaıı.EU am mers la 3 dr.sı am constatat ca totı spun la fel.(aflı parerea la maı multı doctorı).VA doresc multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alin (acum 13 ani)

Buna ziua as dori sa va intreb daca hemoroizii au legatura cu aparitia fisurilor anale.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: