Fisura anala raspuns medic

Hemoroizi
Intrebare postata de iuni81 cu 11 ani in urma

De aproximativ 2 luni m-am procopsit cu o fisura anala dupa spusele unei doamne doctor(si inclin sa o cred) sau cu o eczema anala dupa spusele unui domn doctor.
Simptomele au fost cam asa:sange rosu proaspat in vasul de toaleta si hartia igienica si durere la defecatie ,am urmat tratament 2 sapt cu floucinolon unguent seara si mai multe bai de sezut pe zi cu ceai de galbenele.Problema este urmatoarea,desi sangerarile au disparut cam de o luna si jumatate la saun tare dar nu sa fiu constipata,am scaun in fiecare zi ,simt aceeasi durere,ca un cutit care are trece pe acolo dar fara sangerare.In unele zile mai simt si o presiune in zona anusului dar care trece cu o baie de sezut.Ce sa fac,sa ma ingrijorez,sa mai consult un medic sau tratamentul de 2 sapt nu a fost suficient?
Mentionez ca nu sufar de constipatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Mirna (acum 11 ani)

Astea sunt mai degraba simptome de hemoroizi. Incearca sa te examinezi in oglinda si daca vezi un fel de mugurasi sau ciorchine in jurul anusului, sunt hemoroizi externi. Poti citi si aici pe site articolele despre hemoroizi si fisurile anale si sa tragi singura o concluzie.

In orice caz, trebuie sa tii si regim alimentar - fara acru, sarat, condimentat (orice fel de condimente, nu neaparat doar cele picante). Si iti recomand remediile naturiste - ceaiuri, capsule, fibre. Cauza suferintei tale este interna, pe colon si rect, iar vindecarea tot din interior trebuie sa vina, degeaba faci bai de sezut si te dai cu unguent.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Ese recomandat sa fiti reevaluata de catre un medic chirurg pentru aprecierea corecta a leziunilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hemoroizi.

iuni81 (acum 11 ani)

multumesc de raspuns
am suferit in trecut de hemoroizi externi,stiu cum se manifesta dar acum nu sunt inflamati si am este adevarat cu regimul, problema a aparut dupa o masa foarte picanta.
De doua luni sunt atenta cu alimentatia fara picant,multe fructe si legume,multa apa,sper sa-mi treaca daca nu o sa consult alt medic.Un lucru nu-l inteleg,daca nu mai sangerz inseamna ca fisura s-a vindecat!!!de ce mai simt durere?/scaunl este normal,zilnic si aproximativ la aceeiasi ora

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Nu se poate vorbi de vindecare cat timp durerea persista, chiar daca sangerarea s-a oprit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuni81 (acum 11 ani)

multumesc mult pentru sfaturi,o sa mai consult un medic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuni81 (acum 10 ani)

Buna ziua.revin cu aceiasi problema,o fisura anala care nu se vindeca.
Acum 2 luni am consultat un medic proctolog, am fost diagnosticata cu fisura anala fara alte complicatii si am primit tratment un unguent pe baza de nifedifina si lidocaina.
Am urmat tratamentul 3 saptamani,ma simteam bine,am fot la control,mi a spus doctorul ca totul este ok.Dupa apox 2 sapt de la incetarea tratamentului au reaparut simptomele fara sa fiu constipata,pur si simplu.
Am folosit din nou unguentul 3 sapt .iar m am simtit bine .dupa ce nu mai am aplicat tot cam la 2 sapt au inceput iar usturimile si jena.Mentionez ca am scaun normal.
Ce sa mai fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuni81 (acum 10 ani)

Buna ziua.revin cu aceiasi problema,o fisura anala care nu se vindeca.
Acum 2 luni am consultat un medic proctolog, am fost diagnosticata cu fisura anala fara alte complicatii si am primit tratment un unguent pe baza de nifedifina si lidocaina.
Am urmat tratamentul 3 saptamani,ma simteam bine,am fot la control,mi a spus doctorul ca totul este ok.Dupa apox 2 sapt de la incetarea tratamentului au reaparut simptomele fara sa fiu constipata,pur si simplu.
Am folosit din nou unguentul 3 sapt .iar m am simtit bine .dupa ce nu mai am aplicat tot cam la 2 sapt au inceput iar usturimile si jena.Mentionez ca am scaun normal.
Ce sa mai fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Este recomandat sa fiti reevaluata de catre medicul chirurg ( proctolog) pentru a aprecia necesitatea interventiei chirurgicale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana_ (acum 10 ani)

iuni81, am aceeasi problema ca si tine: o fisura anala care aparent se vindeca dupa aplicarea unor unguente, dar dupa un timp durerea revine. Ultima data am observat un fel de iritatie langa anus si cred ca durerea (sub forma unor intepaturi) provine de acolo. Ar putea fi iritatia cauzata de unguentele folosite...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuni81 (acum 10 ani)

buna ioana,ce unguente folosesti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana_ (acum 10 ani)

Am folosit unguente de la magazine naturiste: unul cu ihtiol si altul cu tataneasa. Problema s-a ameliorat considerabil dupa ce le-am folosit, in sensul ca nu am mai avut deloc sangerari si nici dureri. Dupa o perioada insa a aparut iritatia de care spuneam si intepaturile pe care le simt periodic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuni81 (acum 10 ani)

poate nu s a vindecat in totalitate.
un medic ai consultat?si cred ca poate sa apara o alergie la unguentele folosite pe o perioada lunga de timp.
eu o sa ma prezint din nou la medic dupa 10 lulie,cand vine din concediu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana_ (acum 10 ani)

Ma voi programa si eu la medic. Pana acum nu am mers, am mai avut probleme cu fisura in trecut, dar dupa 1-2 zile se rezolvau de la sine. M-am gandit ca se va vindeca la fel si acum, dar s-ar putea sa se fi cronicizat de data asta. Ori s-ar putea ca intre timp sa ma fi pricopsit si cu hemoroizi...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuni81 (acum 10 ani)

Am citit pe net ca din cauza incordarii sfincterului anal pot apare si hemoroizi.
Am suferit si de hemorizi in trecut,sunt foarte durerosi si cantitatea de sange era semnificativa,acum ,de la fisura a fost foarte putin sange..Nu mai sta,mergi la medic sa nu se complice treaba.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana_ (acum 10 ani)

Voi consulta si eu un medic. Intre timp a trecut iritatia care a durat cateva zile, mai simt din cand in cand un fel de jena in zona anusului.
iuni81, tu cum ai scapat de hemoroizi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuni81 (acum 10 ani)

am incercat mai multe unguente dar fara succes.
am consultat un medic chirurg care mi-a recomandat oximed spray si asa am scapat,de 6 ani nu am mai avut probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dinu (acum 10 ani)

dimineata ia o lingura de ulei de masline virgin pe stomacul gol timp de o luna e ok

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

reee (acum 9 ani)

iuni, frate! 0760.359.000 Suna`ma si`ai sa vezi cat de simple sunt lucrurile!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi olteanu (acum 8 ani)

o masura urgenta este renuntarea la sexul anal

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: