Tratament urgeeent raspuns medic

Hemoroizi
Intrebare postata de teyolia cu 12 ani in urma

Sunt intr-o situatie critica. La momentul de fata sunt in Londra pentru ca fac facultatea aici. Inainte sa plec din tara, la sfarsitul lui septembrie, am avut fisura anala - doctorul chirurg mi-a spus ca nu e mai nimic de facut, cremele nu prea au efect si ca fisura se va cicatriza de la sine. Durerile au incetat si am rasuflat usurata.

Tocmai am descoperit ca am hemoroizi externi! Sunt inscrisa la medic aici, insa si in Romania de abia m-am dus la medic de rusine! Imi pare destul de mare si mi-e frica sa nu cumva sa blocheze defecatia - e posibil acest lucru? Am vazut ca tratamentul consta in bai calde, dieta, va rog indrumati-ma caci sunt foarte speriata!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

În primul rând trebuie să ştiţi că igiena zonei joaca un rol important în tratamentul acestor hemoroizi externi. Astfel vor fi necesare câteva măsuri de luat printre care schimbarea hârtiei igienice cu serveţele umede cu vitamina E, care vor ajuta la diminuarea disconfortului cauzat de hemoroizii externi.
În al doilea rând va fi necesară efectuarea de exercţiii fizice precum şi renunţarea la hainele foarte strâmte şi la lenjeria intima din poliester.
În al treilea rând la facultate în timpul pauzelor încercaţi să staţi 10-15 minute în picioare pur şi simplu sau să vă plimbaţi pentru a elimina temporar presiunea aplicaăa pe acesti hemoroizi externi.
În cazul unor hemoroizi externi trombozaţi (hemoroizi externi strangulaţi) este necesar consult medical imediat deoarece cheagurile de sânge formate cauzează o durere foarte mare si pot duce la complicatii severe. În acest caz ar fi recomandat consultul unui medic proctolog.
Ca tratament recomandat se numară băile cu apă caldă (imersarea părţii dorsale în apa caldă pentru minim 20 de minute de 3 ori pe zi) şi folosirea de creme cu Aloe Vera şi vitamina E pentru a diminua durerile şi senzaţiile de arsuri şi mâncarime cauzate de acei hemoroizi externi. Mai trebuie ştiut că operaţia chirurgicală este ultima opţiune în înlaturarea hemoroizilor externi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: