Scaune cu sange

Hemoroizi
Intrebare postata de Roxana189120129 cu 15 ani in urma

Buna ziua!Am si eu o mare problema. Intru pe saptamana 39 de sarcine , si de 4 zile am scaune cu sange.Nu am nici un fel de simptome (dureri, arsuri, constipatie, etc) Care ar putea fi cauza.Sper ca ma poate ajuta cineva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

rodica109119930 (acum 15 ani)

puteti descrie sangerarile? adica este sange proaspat sau striuri de sange sau cheaguri? apar dupa fiecare scaun? sunt prezente doar la sfasitul defecatiei? sangerarile sunt abundente sau reduse cantitativ? scaunele sunt mai moi? ati facut vreo modificare in alimentatie in ultimele 4 zile? sunteti sub un anumit tratatment care poate determina sangerarile?

Ar putea fi vorba de hemoroizi sau de o afectare a colonului si intestinului subtire pe care este bine sa o investigati indeaproape intrucat pierderea de sange repetata chiar si redusa cantitativ poate sa dea stari de slabiciune, ameteala, anemie etc care bineinteles pot avea consecinte nefavorabile si asupra fatului.

Dr. Adelina Gutan medic www.centrunaturist.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxana189120129 (acum 15 ani)

Scaunele sunt normale.Nici moi nici foarte tari.despre alimentatie ce sa zic? Mananc normal, destul de multe fructe, beau lapte zilnic(cateodata si 1 litru/zi). Sangele apare spre sfarsit, mai fluid.Nu e cantitate mare, dar destul cat sa imi provoace o stare de neliniste.Tratament nu fac cu nimic, iar acum o saptana am terminat de luat Centrum Materna.Sunt destul de obosita, slabita, dorm foarte greu(dupa ora 3 noaptea) si am mereu o stare ciudata; adica sunt si nervoasa si suparata imi vine sa plang, m-as certa cu toata lumea, dar nici nu as vrea sa supar, as vrea sa ma odihnesc dar nu pot, ma deranjeaza cam orice.Lumea zice ca sunt stari specifice sarcinii, dar fiind la prima sarcina eu nu am de unde stii.Am dureri de burta dar nu foarte mari, doar ca sunt deranjante ca si cele dinainte de menstruatie.Sincer pe parcursul sarcinii am fost internata de 3 ori.Prima data la cca 3 luni am varsat cu sange.Dupa un tratament cu perfuzii am fost mai bine, dar s-a repetat problema.A 2-a oara cu hiperemeza, iar a 3-a oara cu exces de lichid amniotic(aveam dureri de burta).Mi-e groaza sa ma duc iar la spital pentru ca spitalul din Baia Mare ma deprima de-a dreptul, si speram sa ajung acolo doar in momentul in care o sa nasc
Sper ca cele ce vi le-am zis mai sus sa fie de folos pentru a-mi putea da informatii mai multe in ceea ce priveste problema mea
Multumesc pentru ajutor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: